| UDABAPC a întrebat:

Ce imagini va trec prin cap cand vine vorba de sfanta zii de pasti?

50 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Porci fripti, miei la protap, hartane de berbeci, carnati, slanina, grasime picurand in foc, mirosul vomei amestecat cu gustul de Cola, Pepsi si Fanta, sirena ambulantei...
Acestea sunt in principal gandurile ce le trec prin minte religiosilor cand se gandesc la sfanta zi de Pasti.

| OOOLEOOO a răspuns:

Un miel mort si maica-sa care plange in timp ce o familie de oameni mananca grasime si proteine cancerigene rugandu-se pentru sanatate happy

"STOP ANIMAL SLAVERY"

| danay72 a răspuns:

Eliberarea evreilor din Egipt. Exod12:1-14

Răspuns utilizator avertizat
| Kaℓi a răspuns:

Imaginea bunicii mele, imbracata frumos cu camasa brodata de mana ei cu multi, multi ani in urma, cand inca mai vedea sa coasa, stergandu-si ochii cu coltul baticului. Intotdeauna plangea cand i se umplea casa de copii si nepoti, de Paste. Si toti plecam de la ea cu cele mai frumoase oua rosii, vopsite cu foi de ceapa si cu frunze de trifoi.

| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

Emoţionantă imagine, Kaℓi, şi foarte frumoasă. Îmi place cum ai descris-o. Mi-ai transmis toată delicateatea şi încărcătura ei emoţională.
Mi-e un drag de bunici... : )

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

happy
Cateodata ma ia valul cand povestesc happy

| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

Să te tot ia, că o faci frumos. : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Da e incredibila!

| robby212 a răspuns:

Sf. zi de Pasti e ziua Inverii Domnului.Cea mai mare sarbatoare crestina.
Imi trec prin minte multe imagini...Nu stiu ce sa zic.E ceva uimitor.

P.S:Va invit pe toti care nu credeti in Hristos sa mergeti si sa vorbiti cu un preot calugar. Aveti nevoie mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru robby212):

Adica la cineva asemanator cu acesta?
Nu mersii!
Nu ma amagesc singura(si sper ca nici altii nu o vor face)!
http://stirileprotv.ro/......a-mor.html

| DarkAndDreary a răspuns (pentru robby212):

Sa vorbesc cu un preot? Doamne fereste laughing
Vrei sa iasa preotul din biserica cu picioarele inainte?

| robby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am deschis link-ul...
Am zis un preot calugar.

Sti ceva? Nu imi placa de voi.Generalizati!
Daca avem cateva oi negre (te rog nu ironiza situatia), nu inseamna ca suntem TOTI la fel! Daca te-as cunoaste, ti-as putea da o gramada de exemple de preoti care ar face inmormantari/parastase/cununii/botezuri fara nici un leu.Sunt atatia preoti minunati carechiar merita ascultati, sunt atatia oameni buni cu suflet cat casa poporului...
Dar voi generalizati...Ce oameni...

| robby212 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Eu vorbesc ceva serios si tu ma iei in ras...
Esti un om superb. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru robby212):

Adevarat ca nu toti sunt la fel!(si eu am intalnit si persoane SINCERE) insa din pacate am intalnit atat de putine persoane cu CARACTERE FRUMOSE incat am inceput sa cred/CRED ca e mai bine sa nu ai incredere in NIMENI!
In NIMENI in afara de PROPRIA PERSOANA!
Stii de ce?
Pt ca intodeauna o persoana NU E CEEA CE PARE A FI!
Stiu ca nu intelegi-nu ai de unde...(experente proprii triste)

| robby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt multi preoti sinceri.
Cauta in satele din jur, pe la manastiri...
O sa gasesti preoti cu care poti sta de vorba. big grin

Nu treuie sa fi chiar asa.Nu poti fi singur pe lume. tongue

| DarkAndDreary a răspuns (pentru robby212):

Si eu vorbeam serios...

| robby212 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Te invit sa iti schimbi parerea.Toate cele bune!
Pana una alta, sunt convins ca Domnul este cu tine. big grin

| DarkAndDreary a răspuns (pentru robby212):

Nu. Nu imi schimb parerea si nu. Domnul nu este cu mine...

| robby212 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Chiar daca tu nu crezi in El, El sigur crede in tine.O sa vezi si tu ce inseamna crestinismul...

| DarkAndDreary a răspuns (pentru robby212):

Stiu deja ce inseamna crestinismul. Poate nu crezi dar am fost crestin.

| robby212 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Ai fost crestin doar cu numele.Sti cum mi-am dat seama?
Cand ai spus "am fost crestin"... Daca erai un crestin aevarat si credeai in Hristos, acum nu erai agnostic (sau ateu sau ce oi fi tu). tongue

| DarkAndDreary a răspuns (pentru robby212):

Crestin nepracticant de fapt. Credeam in dumnezeu dar nu ma rugam, nu mergeam la biserica. Si crede-ma ca multi atei pe care ii stiu am fost la un moment dat crestini.

| robby212 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Vezi? Așa nu sunt creștini nici cei care hulesc pe Dumnezeu, care nubse roagă.
Așa nu sunt creștini nici preoții care cer bani cu nemiluita si alte din astea. happy
Deci tu și ceilalti atei NU ați fost creștini.Îți spun eu că dacă intrai în Biserica cea întru Hristos, acum erai creștin practicant.Îl simțeai și tu pe Dumnezeu.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru robby212):

Mă rog...Asta crezi tu.

| robby212 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Asta cred eu deoarece asta e adevarul.
Chiar tu ai recunoscut ca nu ai fost crestin practicant. big grin

| DarkAndDreary a răspuns (pentru robby212):

De ce toti crestinii au impresia ca religia lor detine adevarul?

| robby212 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Pentru ca asta e parerea tuturor, pana cunosc ortodocsismul.
Fiecare are dreptul la libera exprimare si la a-si alege in ce vrea sa creada. big grin

| DarkAndDreary a răspuns (pentru robby212):

Nu e chiar parerea tuturor. In fine. Crezi ce vrei.

| Mădă0611 a răspuns:

Soare, verde (iarba, pomi inverziti si infloriti), oua vopsite, iepurasi din ciocolata si cozonac.

| milan9 a răspuns:

Referitor la anumite obiceiuri culinare,...
Nu trebuie găsite în mod forţat justificări dogmatice pentru TRADIŢIILE CULINARE ale poporului român!

Semnificaţii creştine însă, pot fi în mod,, paşnic" găsite!

Ele fac parte din fondul,, cultural" POPULAR al unei ţări, n-au a face cu învăţătura de bază a Bisericii.

Comportă cel mult nişte semnificaţii creştine, nişte simboluri, nişte asocieri culturale, simbolice, nimic mai mult.

| sublime89 a răspuns:

Despre "sfanta" zi de pasti nu-mi vine in minte nicio imagine, pentru ca n-o consider sfanta deloc.

| NOname a răspuns (pentru sublime89):

Iar îmi citeşti gândurile.hee hee
Era să dau un răspuns identic.

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

Scuzehee hee
Gandim prea asemanator big grin

| NOname a răspuns (pentru sublime89):

Aha, cam mult şi des...dar îmi place să cred că e de bine.hee hee

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

Pai nu prea poate fi de rauhee hee

| NOname a răspuns (pentru sublime89):

Aşa ziceam şi eu.hee hee

| AirănMeidăn a răspuns:

Oua, iepuri, rugaciuni aiurea, eu nemergand la Biserica, vecina mea credincioasa care se va lua de mine urmatoarea zi.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Zi*
Eu cu o punga mare de dulciuri in mana, uitandu-ma la filme toata ziua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reinviere.a naturii,spirituala a omului,biruinta a spiritului asupra materiei, nastere a omului nou, care lasa raul patimile si viciile folosindu-si toata energia si cunoasterea pentru dezvoltarea si ridicarea pe noi culmi ale progresului si cuceririlor stiintifice, in deplina armonie cu legile, universale ori divine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am stat de veghe pentru un prieten. pe parchet rezemat de fotoliu era frumos.
o slujba noaptea, mi-era foarte rau si era foarte frig incat trebuia sa tin ochii super inchisi ca sa rezist, plus muzica catolica, au facut o magie penibila acum dar placuta atunci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.google.ro/......ps?/search
Ma gandesc cu ce o sa ma imbrac :D

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Minciuni.

| DarkAndDreary a răspuns:

O zi oarecare in care crestinii se duc la biserica sa...ia lumina.

| Swan39 a răspuns:

E o zi ca oricare alta, atâta tot că oamenii se îndoapă (mai mult ca de obicei) cu animale moarte.

| RebekahAndreea a răspuns:

Oua rosii, cozonac, stropitori, primavara, flori, soare, "iepuras", prietenii, zambete, biserica, noapte de inviere, noapte petrecuta cu lumanari in mana, lumanari, iepurasi de ciocolata

| Aristides a răspuns:

Bautura,ghiftuiala si ritualuri inventate, fara rost http://www.220.ro/faze-tari/Pastele-La-Romani/yMCpyFDeAc/

| irinuca0071 a răspuns:

Un iepure cu un cos plin de dulciuri care imi vor provoca niste carii.