| GeorgyPingu12 a întrebat:

DE unde naiba vine lumina sfanta de pasti? Nu e facatura?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e traditia bisericeasca. Vine de la un reflector de lumina asa da impresie ca e ceva din cer.

| pwp a răspuns:

Eu ma duc la biserica sa iau lumina, chiar daca e adevarat sau nu happy

| misu a răspuns:

Cum sa fie facatura? dar ai spus deja de unde naiba?

| JuLLiaN a răspuns:

Nu este făcătură, în fiecare an un părinte sau nu știu cine intre într-un loc care are vedere spre cer, atunci el zice nu știu ce rugăciune, stă cu o lumânare în mână și coboară lumina, atunci se aprinde lumânarea și de acolo lumina se trimite în toate orașele de pe pământ... FUNDĂ?

| AlexiaClaudia a răspuns:

Din IerusalimLumina Sfanta este un miracol al Ortodoxiei care se intampla in fiecare an de Pastele Ortodox la Ierusalim, cand in timpul Vecerniei Mari din Sambata Mare, intre orele 12.30-14.30, deasupra Sfantului Mormant se aprinde Sfanta Lumina, un foc care se pogoara din cer, manifestandu-se diferit in fiecare an si care in primele minute nu arde.Deci eu nu cred ca i facatura.

| Anonymus314 a răspuns:

NU E FACATURA!, este 100% relitate
La Ierusalim, patriarhul se roaga iar din cer vine o lumina si ii aprinde lumanarea,apoi, preotul imparte la fiecare lumina
Este si controlat, de chibrituri.etc.deci,eu iti garantez ca nu e facatura.

ps:Mare e nesimtirea...tu te uiti unde ai postat ma? la dragoste si sex? ai de viata ta.

| Mada_4637 a răspuns:

Pai un preot foarte credincios dintre toti, intra in mormantul in stanca al Domnului si se roaga iar lumanarile se aprind singure... Apoi lumanrea este dusa intr-un loc anume. unde toti preotii pot veni sa ia lumina si pentru Bisericile lor, funditaaa?