| tulceanul a întrebat:

Ce inseamna religios si ce inseamna credincios? Care este diferenta?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Un om religios este un om care frecventeaza biserica si crede ca daca apartine unei biserici este suficient.Un om credincios este un om nascut din nou transformat de puterea lui Dumnezeu care traieste in fiecare moment sub autoritatea lui Dumnezeu si traduce Cuvantul Sau in fiecare zi din viata lui.

8 răspunsuri:
| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Cele doua cuvinte sunt sinonime. Deci nu e nici o diferenta.

| Zangetsu a răspuns:

Credincios nu se refera neaparat la Dumnezeu sau la vreau zeu anume, de exemplu un caine poate fi credincios tie, deci inseamna ca are incredire in tine.

| Arthur a răspuns:

Cred că ai vrut să întrebi despre diferenţa dintre creştini şi credincioşi.

| OOOLEOOO a răspuns:

Multi sustin ca sunt lucruri diferite, in special crestini, vazand in ce mizerie a ajuns aceasta religie, o major parte dintre ei se sustin doar credinciosi.

| irbis a răspuns:

E cam acelasi lucru, dar diferenta consta in faptul ca credincios nu se refera neaparat la o religie.

| dracu14 a răspuns (pentru EmaS):

Da da si de puterea lui horus,zeus,ra,odin,satan,seth,minerva,si inca cateva mii de zeitati,aia nu e definita unui om credincios ci definita unui crestin,definitia unui om credincios este ca el crede cu tarie(in ce o crede el,big bang, zeus, monstrul zburator de spaghete)insa nu neaparat intr-o religie, si ateii sunt credinciosi, noi credem cu tarie ca nu exista dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns:

Un credincios e asa cum zice nenea asta --> http://www.facebook.com/....../photo.php un religios e cel care merge pe pariul lui Pascal :))

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Ce spune Dumnezeu despre religie:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Cat despre credinta @EmaS's answer