| PreaDistinsul a întrebat:

Ce inseamna sa-ti cinstesti parintii? Ce trebuie mai exact sa faci?

13 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Sa le multumesti zilnic pentru educatia oferita; pentru traiul oferit; pentru faptul ca te-au nascut, iti sunt alaturi si-ti vor fi alaturi. Fii in continuare alaturi de ei si ajuta-i din initiativa ta atat cat poti.

| Eisenheim a răspuns:

Auăleu, ne-ai ars cu asta laughing
Depinde,hai sa fim corecți cu ambele tabere,dacă părinții te-au înfometat,bătut,mințit,ți-au interzis orice,te-au vorbit de rău la toți,ți-au luat tot ce îți puteai lua,etc. Ei bine,cum ii cinstești? happy
Bun,daca au avut grijă de tine, ți-au dat sfaturi bune,te-au ajutat cum au putut,nu te-au înjurat, te-au iertat când ai greșit, etc. Ei bine, cum ii cinstești? happy Cred că îți dai seama, nu trebuie să îți spunem noi happy

| halogen001 a răspuns:

Inseamna sa le multumesti pentru ca te ajuta si sa-i ajuti la randul tau pe ei. Nu inseamna ca daca te-au facut automat merita cinstiti, pentru ca nu le-ai cerut sa te faca. Cinstirea si respectul copiilor pentru parinti trebuie dobandit de parinti.

| Werrich a răspuns:

Înseamnă să îi scoți la băutură și sa le faci cinste. Ca atunci când îți spune cineva sa îl cinstești cu o bere.

| Whateverrr a răspuns:

Sa-i respecti. Iar daca esti inca sub autoritatea lor, sa-i asculti

| Mayhem666 a răspuns (pentru CIaudiu):

Deci orfanii se duc in iad?
Ei nu au cum sa isi cinsteasca parintii.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sa-i respecti, sa-i ajuti la batranete si sa mentii legatura mereu cu ei prin vizite si mijloace telefonice. Ei asteapta sa te auda si sa te vada cat mai des.

| CIaudiu a răspuns (pentru Mayhem666):

What? Unde am facut eu vreo referinta la iad?
Omul a intrebat ce inseamna sa-ti cinstesti parintii, ce trebuie sa faci ca sa-i cinstesti.

| Mayhem666 a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu am spus niciodata ca ai facut o referire la iad. Am intrebat daca orfanii se duc in iad.

| CIaudiu a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai da dar eu n-am nicio treaba cu iadul sau alte prostii ale acelei cartii. Is ateu. Eu ma rezum doar la realitate. Eu doar am dat definitia cinstirii parintilor din punctul meu de vedere.

| Mayhem666 a răspuns (pentru CIaudiu):

Faptul ca esti ateu sau nu, nu prea conteaza in aceasta discutie. Si ateii pot face glume despre iad, chiar daca ei nu cred in el. Nici eu nu cred in iad, sau in dumnezeu, sau orice personaj/actiune/loc biblic, etc, dar tot fac glume pe seama aia.
In caz ca nu ti-ai dat seama, chestia pe care am spus-o cu orfanii a fost doar o gluma. Eu am un gust mai ciudat in glume asa de fel, asa ca nu ma astept ca lumea sa imi inteleaga gustul.

P.S. Chiar daca am spus ca nu cred in lucrurile biblice, asta nu ma face ateu. Nu sunt ateu, dar nici religie nu am. Pur si simplu sunt ireligios.

| h379m3973423 a răspuns:

Păi ce-și doresc părinții cel mai mult de la tine? O bere? Să iasă la o țigară cu tine? Sau își doresc să ajungi important și independent?
Îți vei cinsti părinții dacă vei arăta lumii ce copil frumos și deștept au crescut.winking

| serenityxx a răspuns:

Să nu te răzvrătești