| WholeWorldTeam a întrebat:

Ce părere aveţi de un alt termen folosit cu privire la "pocăiţii". Înafară de termenul de "sectant" mai există unul şi anume "mucăr". Care vi se pare mai ok?

Răspuns Câştigător
| sitărescu a răspuns:

Să știi că termenul de sectar se referă în primul rând la sectele destructive.

Secte care se retrag prin munți, practică auto-mutilări, debilitarea enoriașilor, izolarea de lume, cer oamenilor să-și vândă casele, comit abuzuri fizice, sexuale sau chiar suiciduri în masă, sunt împotriva tehnologiei și anunță mereu sfârșitul lumii.

Mucărul cred că desemnează liderul spiritual al comunității care poate fi prooroc, tălmaci, tămăduitor sau vizionar, tremurător.

Termenul de pocăit nu ar trebui să desemneze un sectant pentru că poți face pocanie și în cadrul ortodoxiei în sensul îndemnului Sfântului Ioan Botezătorul.

"Apropo ei nu au de ce să se simtă jigniţi "

Chiar au fost cazuri de dispute între membrii bisericuțelor, în care tocmai enoriașii lor se alintau cu apelativele de sectar, eretic și prooroci mincinoși.

82 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pocait este cel mai frumos nume.Este porunca lui Dumnezeu.Si cei ce rad sunt calauziti de satan.El rade de Dumnezeu si de copiii Lui. Voi cautati certuri si zavistii intre cerstini.Neintelegerile (gr)Dichostasia : Disesiune, dezbinare. Ex : Iacov 3:14-16 care spune asa : "Însă dacă în inima voastră aveţi invidie, amărăciune şi ambiţie egoistă, nu vă lăudaţi cu aceasta şi nu minţiţi împotriva adevărului! Înţelepciunea aceasta nu vine de sus, ci este pământească, firească, demonică. Căci acolo unde este invidie şi ambiţie egoistă, acolo va fi dezordine şi răutate de orice fel. "Partidele (gr)Hairesis : Religiile. Dumnezeu nu a lasat religii ci Crestinism. Contrar cu Hairesis sunt Agape si Cina Domnului care formeaza dragostea indivizibila si suprema a lui Dumnezeu.

| Esperança a răspuns (pentru EmaS):

" Dacă vă urăşte lumea, ştiţi că pe Mine M-a urât înaintea voastră." - Ioan 15
"14 Dacă Sunteţi batjocoriţi pentru Numele lui Hristos, ferice de voi! Fiindcă Duhul slavei, Duhul lui Dumnezeu, Se odihneşte peste voi." - 1 Petru 4:14
Asadar, dupa cum se vede Cuvantul lui Dumnezeu se implineste chiar in fata ochilor nostri.

| EmaS a răspuns (pentru Esperança):

Trist este ca, ei SPUN ca au credinta adevarata! laughing

Daca cei mai buni aduc astfel de roade, imagineaza-ti cum ar arata raiul!

| HueyFreeman a răspuns:

Si ortodoxismul este o secta pe langa celelalte religii crestine.

| EmaS a răspuns:

Pocainta inseamna insa, inainte de toate, a capata o noua perspectiva - a privi lucrurile cum le-ar privi Dumnezeu. Dumnezeu, care ne cere sa ne intoarcem fata spre El. Doar in acest fel putem primi darul Sau. Daca o facem, ni se promite un sir de consecinte. Daca nu o facem, un alt set de consecinte devine inevitabil. Daca iubeste cineva lumea, dragostea Tatalui nu este in el. Caci tot ce este in lume, pofta firii pamantesti, pofta ochilor si laudarosenia vietii, nu este de la Tatal, ci din lume. Si lumea si pofta ei trece; dar cine face voia lui Dumnezeu ramane in veac.

| Raquella a răspuns:

Matei 3:2 El zicea: „Pocăiţi-vă, căci Împărăţia cerurilor este aproape." De atunci încolo, Isus a început să propovăduiască şi să zică: „Pocăiţi-vă, căci Împărăţia cerurilor este aproape." zicea: „S-a împlinit vremea, şi Împărăţia lui Dumnezeu este aproape. Pocăiţi-vă şi credeţi în Evanghelie."
Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel.
Luca 13:5 Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel."
Faptele apostolilor 2:38 „Pocăiţi-vă", le-a zis Petru, „şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfântului Duh.
Pocăiţi-vă, dar, şi întoarceţi-vă la Dumnezeu, pentru ca să vi se şteargă păcatele, ca să vină de la Domnul vremurile de înviorare

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da, dar ei sunt mai cu mot! happy
Ei cred ca este suficient sa fi botezat si sa te numesti ortodox, sa aprinzi o lumanarica si esti mantuit.Nu au nasterea din nou, nu aduc roadele Duhului Sfant, nu se aseamana cu Domnul Isus care este plin de bunatate si dragoste.Birturile si penitenciarele sunt pline de ortodocsi!

| Jardelin a răspuns:

Mi-e mi s-ar parea ok sa pleci capul si sa-ti ceri scuze pentru ofensele pe care le aduci acestor oameni! Nu uita ca sintem in Postul Pastelui iar in aceasta perioada si nu numai, ar trebui ca noi ortodocsii sa avem o purtare mai smerita si mai pasnica, cu semenii nostri, indiferent de orientarea confesionala.

Si eu am avut dispute cu neoprotestanii atunci cind am considerat ca imi sint atacate credinta si convingerile, dar cind vad ca cineva cauta gilceava cu luminarea, provoaca si ataca niste oameni care nu au nici o vina in afara de aceea ca ei cred intr-un alt fel decit noi ortodocsii in acelasi Hristos, ma simt obligat sa intervin pentru a le lua apararea, nu pentru ca am vreo atractie catre cultele lor ci pentru ca asa consider ca este corect si onest din partea mea ca crestin ortodox in numele dreptatii.

Inainte de a-i jigni si a-i ataca gratuit pe acesti crestini sa te gindesti ca, chiar daca intre ei sint si oameni de slaba calitate, in acelasi timp in rindurile lor sint si oameni frumosi si buni, rivnitori in Dumnezeu care merita deplinul nostru respect.

Sper sa nu te superi, o seara buna,

Jar

| Lizzu a răspuns:

Buna

"însuşi cultele lor sunt doar nişte "secte"
Aici te contrazic un pic. Nu ai de unde stii ca acele culte cum le numesti sunt neaparat secte. Si pana la urma ce inseamna secta? Secta este numit orice alt cult sau afirmare a religiei si credintei unui grup de oameni care contravine si se opune religiei dominante din acea tara,nu? Eu asta inteleg prin secta.
Ei se simt jigniti doar din simplul motiv ca sunt numiti "sectanti" pe un ton urat si batjocoritor de catre ceilalti si nu de apelativul in sine.

De ce trebuie sa judecam oamenii dupa ce religie au? Asta nu voi intelege vreodata, chiar nu, si nu voi accepta.
"Pocait" este alt termen care descrie gradul de intensitate cu care un adept al oricarei religii este atras de ea si o practica, crede in ea cu tot sufletul si o lasa sa-i influenteze viata.

Nu stiu tu ce vrei si ce raspunsuri astepti prin intrebarea aceasta. Nu cred ca asta e scopul nostru principal in viata, sa cautam si sa gasim nume si titluri pentru alti oameni ca si cum ar fi niste cobai sau niste animale de companie si atat.

Am invatat, sa stii, ca orice lucru in care cineva crede cu tarie, adanc din suflet, devine si este sfant pentru acea persoana si nu avem dreptul sa ne luam de el sau sa-l injosim pentru asta.

Si punct.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Rataciti, sarmanii de ei, sa stii ca le place sa li se spuna pocaiti;

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Pocait e un om care a facut toata viata pocainta si a murit, nu pe calculator, si nu se stie daca e mantuit

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Sectanti, sectari, pocaiti, falsi, prefacuti, eretici, lupi in piei de oi, slujitorii cazuti in plasa lui satan, tot aia sunt, ca in Biblie gasim :

"Şi vă îndemn, fraţilor, să vă păziţi de cei ce fac dezbinări şi sminteli împotriva învăţăturii pe care aţi primit-o. Depărtaţi-vă de ei.
Căci unii ca aceştia nu slujesc Domnului nostru Iisus Hristos, ci pântecelui lor, şi prin vorbele lor frumoase şi măgulitoare, înşeală inimile celor fără de răutate. "

| DeliaDaniela a răspuns:

Nu cred ca intentia lui Ema era sa jigneasca pe cineva. La urma urmei, foarte multi crestini saruta moastele despre care, cred ei, sunt sfinte.

| Thunderstruck a răspuns:

Felicitari, ai cea mai "non-secta" religie. Acum du-te si te culca, toate religiile sunt niste mizerii.

| Raniia a răspuns:

Tu esti crestin? De unde atata inversunare? Dumnezeu este opinia ta publica sau esti dusman cu El. Daca intelepciunea ta ar veni de sus ar fi mai intai curata, apoi pasnica, blanda, usor de induplecat, plina de indurare si de roade bune fara partinire nefatarnica.Toti suntem oameni ortotocsi, sectanti si ce-om fi, toti trebuie sa ne pocaim daca -L iubim pe Dumnezeu.Inima noastra trebuie sa fie Templul lui Dumnezeu, Locuinta lui Dumnezeu.Inima ta trebuie sa fie plina de dragoste sa traiesti in liniste si pace cu toata lumea.Se pare ca sunt momente cand inima este nespus de inselatoare, si de deznadajduit de rea.Ti-ai pus intrebarea ca cineva o cunoaste si vei da socotela pentru toata razvratirea ta?
Tot ce faci tu este uscaciune spirituala care te impiedica sa mai vezi Slava lui Dumnezeu.
Suspiciunea si barfa inte noi sunt cancerul nemilos ce tulbura bisericile pana cand'' biblicizam fiecare celula''. Antidotul pentru ''cancerul'' ce distruge bisericile si aduce moarte in Trupul lui Hristos si in viata noastra spirituala este Cuvantul lui Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Draga Jardelin, ai demonstrat ca esti intr-adevar un om cu principii si caracter. Dumnezeu este dragoste. Si copiii Lui trebuie sa dea dovada ca au dragoste. Un asemenea ortodox aduce cinste prin comportamentul sau.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Jardelin):

Esti un om frumos. Multumim pentru cuvintele intelepte!

| ArinaRya a răspuns:

Pocainta, cat de minunat, sa te pocaiesti si sa fii iertat de tot, sa se vada in tine neprihanirea ( Dumnezeu se uita la tine si nu vede nicio greseala). E minunat! Sunt fericita ca sunt Copilul Lui si sper sa ma calauzeasca pe drumul pocaintei pana la sfarsitul vietii mele. Amin!

| RetardedRacoons a răspuns:

Schizofrenici mi se pare termenul cel mai potrivit.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nu cred sunt chiar sfinte, si esti cumva avocatul diavolului, am mai zis sectantii sunt copii diavolului, pentru ca au o credinta extraordinar de comoda

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu sunt crestin ortodox dar sunt genul de crestin mai liberal, mai tolerant, mai deschis la discutii cu toti oamenii de toate confesiunile, chiar si atei.Totusi,sa ne gandim putin,altii nu cred deloc in Dumnezeu si il batjocoresc,sectantii cred(desi sunt eretici si au invataturi gresite,eronate) in Dumnezeu si in Iisus Hristos.
Personal cuvantul ''mucar'' ma amuza.
Sa nu uitam ca termenul de ''pocait'' si ''a se pocaii'' inseamna si a iti pare rau de pacatele, faptele, gandurile tale, a te cai, a-ti marturisi pacatele.
Are 2 intelesuri.
Numai bine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Irelevant, muzica cea mai frumoasa e in biserica ortodoxa

| DeliaDaniela a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Mai citeste o data comentariul meu, apoi sa jignesti.
[...}saruta moastele despre care, cred ei, sunt sfinte". Cuvintele "cred ei" sunt destul de explicite si am lasat destul de clar impresia ca eu nu cred ca moastele sunt sfinte!
Te-as ruga, ca daca vrei sa jignesti, macar sa citesti corect inainte. Ti-am mai zis, nu sunt avocata diavolului si niciun crestin nu este. Studiaza intelesul cuvantului "sectant" iar apoi mai vorbim. Dar sti ce se spune, nu? Daca il pomenesti pe michiduta la tot pasul, poate ca esti prea apropiat de el. Revizuieste-ti vocabularul, sau macar, te rog, nu mai incerca sa ma provoci. Nu imi demonstrezi ca esti destept, ci chiar ca te cobori la un nivel prea micut. tongue

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Mesajul conta laughing Love is in the air rolling on the floor

| DeliaDaniela a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Ce expresie frumoasa!winking

| sitărescu a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Îmi cer scuze că intervin dar nu cred că e o afirmație corectă

"Totusi, sa ne gandim putin, altii nu cred deloc in Dumnezeu si il batjocoresc, sectantii cred(desi sunt eretici si au invataturi gresite, eronate)"

Sectanții la rândul lor îl batjocoresc pe Dumnezeu semănând minciuni în numele Lui.

O jumătate de adevăr ambalată în minciună și manipulare, nu e un adevăr ci o minciună calificată.

Altfel toți ereticii de la arieni, nestorieni, monofiziți și până la cei din ziua de azi nu ar fi fost combătuți în Sfintele Sinoade.

Fenomenul sectar, a dus întodeauna la insubordonare, intoleranță și dezbinare, fiind contrar ordinii lui Dumnezeu.

Ereticul e la fel de vinovat ca necredinciosul, poate chiar mai vinovat, pentru că are în față adevărul dar el se înfierează în cugetul lui și meșteșugește în continuare minciuni pentru a-i amăgi pe cei neavizați, folosind pasaje din textele sfinte pentru a ajunge mai ușor la sufletele oamenilor.

Dacă necredința este extrema stângă, erezia e extrema dreaptă la fel de condamnabilă, din perspectiva unor oameni cu preocupări pentru religie.

| Esperança a răspuns (pentru EmaS):

Sigur ca nu. Doar este "biblic" sa faci acest lucru atat de "placut" inaintea Domnului :X

| anonimg a răspuns (pentru Jardelin):

1. Omi1 nu a atacat/jignit pe nimeni. Nu are de ce sa-si ceara scuze pentru ca nu a ofensat pe nimeni.
2. SÉCTĂ ~e f. 1) Comunitate religioasă care s-a separat de biserica oficială.
3. Papa Leon al IX-lea (1049-1054) și Patriarhul Constantinopolului Mihail I Cerularie (1043-1058) au desăvârșit ruptura definitivă dintre cele două biserici în anul 1054, în urma unor dezacorduri ireconciliabile (lupta pentru supremație în lumea creștină, divergențe teologice etc). Această ruptură a rămas cunoscută în istorie sub numele de Marea Schismă. sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_Schism%C4%83

A fi sectant nu este o jignire. Pur si simplu au existat oameni care au gasit cu cale ca biserica "mama"(catolica) nu merge in totalitate dupa Sfintele Scripturi. Astfel au luat nastere mai multe confesiuni crestine:
-ortodox, penticostal, baptist, evanghelic, luteran, adventist, martor al lui Iehova, calvinist, mormon, etc., etc.
De fapt, biserica "mama" este ce-a de pe timpul apostolilor, si nu biserica catolica -asa cum se spune astazi. Crestinii au existat inainte de catolicism, dupa cum este scris:
"Pentru intaia data, ucenicilor li s-a dat numele de crestini in Antiohia." (Fapte.11:26)

Asadar, tot ce se numeste astazi "crestin" este sectant -atat cultul catolic cat si cel ortodox-.
Astfel dar, daca un crestin sau un ateu sau orice om de pe pamant care batjocoreste pe fratele sau, acesta isi va primi rasplata.
Cat despre ceilalti, exista o incurajare:
"Dimpotriva, daca sufera pentru ca este crestin, sa nu-i fie rusine, ci sa proslaveasca pe Dumnezeu pentru numele acesta." (1Petru.4:16)

Dar repet punctul 1: Omi1 nu a atacat/jignit pe nimeni. Nu are de ce sa-si ceara scuze pentru ca nu a ofensat pe nimeni.

| HueyFreeman a răspuns:

Foarte modesti ortodocsii, mai ales acestia de pe TPU.