| WholeWorldTeam a întrebat:

Ce părere aveţi de un alt termen folosit cu privire la "pocăiţii". Înafară de termenul de "sectant" mai există unul şi anume "mucăr". Care vi se pare mai ok?

Răspuns Câştigător
| sitărescu a răspuns:

Să știi că termenul de sectar se referă în primul rând la sectele destructive.

Secte care se retrag prin munți, practică auto-mutilări, debilitarea enoriașilor, izolarea de lume, cer oamenilor să-și vândă casele, comit abuzuri fizice, sexuale sau chiar suiciduri în masă, sunt împotriva tehnologiei și anunță mereu sfârșitul lumii.

Mucărul cred că desemnează liderul spiritual al comunității care poate fi prooroc, tălmaci, tămăduitor sau vizionar, tremurător.

Termenul de pocăit nu ar trebui să desemneze un sectant pentru că poți face pocanie și în cadrul ortodoxiei în sensul îndemnului Sfântului Ioan Botezătorul.

"Apropo ei nu au de ce să se simtă jigniţi "

Chiar au fost cazuri de dispute între membrii bisericuțelor, în care tocmai enoriașii lor se alintau cu apelativele de sectar, eretic și prooroci mincinoși.

82 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pocait este cel mai frumos nume.Este porunca lui Dumnezeu.Si cei ce rad sunt calauziti de satan.El rade de Dumnezeu si de copiii Lui. Voi cautati certuri si zavistii intre cerstini.Neintelegerile (gr)Dichostasia : Disesiune, dezbinare. Ex : Iacov 3:14-16 care spune asa : "Însă dacă în inima voastră aveţi invidie, amărăciune şi ambiţie egoistă, nu vă lăudaţi cu aceasta şi nu minţiţi împotriva adevărului! Înţelepciunea aceasta nu vine de sus, ci este pământească, firească, demonică. Căci acolo unde este invidie şi ambiţie egoistă, acolo va fi dezordine şi răutate de orice fel. "Partidele (gr)Hairesis : Religiile. Dumnezeu nu a lasat religii ci Crestinism. Contrar cu Hairesis sunt Agape si Cina Domnului care formeaza dragostea indivizibila si suprema a lui Dumnezeu.

| Esperança a răspuns (pentru EmaS):

" Dacă vă urăşte lumea, ştiţi că pe Mine M-a urât înaintea voastră." - Ioan 15
"14 Dacă Sunteţi batjocoriţi pentru Numele lui Hristos, ferice de voi! Fiindcă Duhul slavei, Duhul lui Dumnezeu, Se odihneşte peste voi." - 1 Petru 4:14
Asadar, dupa cum se vede Cuvantul lui Dumnezeu se implineste chiar in fata ochilor nostri.

| EmaS a răspuns (pentru Esperança):

Trist este ca, ei SPUN ca au credinta adevarata! laughing

Daca cei mai buni aduc astfel de roade, imagineaza-ti cum ar arata raiul!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru EmaS):

Pocait e un om care a facut toata viata pocainta si a murit, nu pe calculator, si nu se stie daca e mantuit

| Esperança a răspuns (pentru EmaS):

Sigur ca nu. Doar este "biblic" sa faci acest lucru atat de "placut" inaintea Domnului :X

| EmaS a răspuns (pentru Esperança):

Nu oricine-Mi zice: „Doamne, Doamne!" va intra în Împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri. Http://www.youtube.com/watch?v=DXeA1FED6Sw

| Esperança a răspuns (pentru EmaS):

Adevarat thumbs up "Caci multi au stat cu El la mese, dar prea putini au tras la jug..."

| WholeWorldTeam explică (pentru EmaS):

Pocaiti sunt acei oameni care se pocaiesc de pacatele lor insa nu ratacind la neoprotestanti.Ati parasi Biserica pentru ca te-ai saturat de atat formalinsm cum spui tu si din cazau faptului ca nu ai inteles anumite aspecte din ortodoxie nu este pocainta ci este lepadare.Mai mult este infumurare.Cum adica sa te saturi de rugaciuni, de taine si de sfintenie? si apoi sa ratacesti la o secta care se afla rau pe caile pierzarii.

| WholeWorldTeam explică (pentru Esperança):

Degeaba tot luati voi versete si le interpretati dupa cum va dicteaza mintea.Ca o faceti spre pierzarea voastra.

| Esperança a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Iti recomand sa citesti si sa recitesti de multe ori pasajul din Biblie cu paiul si cu barna din ochiul celuilalt, poate, poate se prinde ceva de si de tinewinking

| WholeWorldTeam explică (pentru Esperança):

Si voi nu trebuie? Toata ziua de cate ori aveti ocazia barfiti preotii. Daca stam sa ne gandim bine voi ati aparut de mult timp dupa ce biserica exista si voi sunteti primii care ati inceput sa barfiti si sa vorbiti in necunostiinta de cauza despre noi. Oare nu voua va suna de la bun inceput sa va vedeti barna din ochiul vostru?

| Esperança a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Confunzi realitatea cu barfa! Faptul ca spui un adevar nu inseamna ca barfesti.
Si ce, paganii crezi ca au aparut ieri? Si ei au vechime stai linistit happy
Noi vorbim in necunostinta de cauza?
Vrei sa iti insir acum lista cu toate traditiile voastre care nu sunt deloc biblice?

| WholeWorldTeam explică (pentru Esperança):

Si eu pot sa iti insir toata lista de versete cu privire la icoane si celelalte ins astiu ca este pierdere de vreme.

| Esperança a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Eu nu m-am referit la icoana, dar daca tot ai adus in discutie subiectul, chiar te rog frumos sa imi insiri lista cu versetele (din BIBLIE) care spun ca prin icoana comunici cu Dumnezeu si care arata clar ca e bine sa cinstesti un om dupa ce moare, proclamandu-l drept "Sfant", dar apoi o sa vin si eu cu lista mea happy

| das3 a răspuns (pentru Esperança):

Mai oameni buni voi v-ati legat de gat fraza nu e in biblie si muriti cu ea de gat.
Doame iarta-ma dar scrie in biblie ce trebuie sa mancam dimineata, cum arata pijamalele si ce culoare lenjeria de pe pat, la ce ora ma spal pe dinti...
Traditiile sunt de doua feluri - obiceiuri, umane, rulare din folclor care nimeni nu a avut vreodata intentia de a le transforma in dogma ortodoxa, deci nu va mai legati de ele ca nu dovediti decat faptul ca vreti sa gasiti nod in papura
Si se mai zice (dupa parerea mea un termen nu tocmai inspirat ales), traditii, la acele reguli, dogme, instituite de sfintii parinti sub insuflarea duhului sfat in primele veacuri, in sinoade ecumenice sau lucrari scrise venite din nevoia pregnanta de a explica, detalia, reglementa-- etc aspecte ale vietii crestine, tocmai pentru a feri de interpretarea dupa ureche facuta de fiecare.
aceste reglementari s-au facut avand la baza biblia nu inventii personale sub inspiratia duhului sfant, ele nu sunt in contradictoriu cu biblia.
Aceste "traditii sunt lasate de mari sfinti, pe care emas spunea fariseistic ca ii iubeste emorm, dar in acelasi timp nu da doi bani pe ce zic ei, ba mai mult condamna ce zic ei.

| Esperança a răspuns (pentru das3):

Eu sunt sigura ca este vorba de un duh care i-au inspirat pe sfintii vostri parinti si tare bine se mai aseamana acest duh si cu duhul cu (,) care au fost inspirati si paganii.
Nu mai aduce hula impotriva Duhului Sfant spunand tot felul de aberatii fara nici o logica si fara nici o dovada concreta!
Cerceteaza mai bine Scriptura si istoria paganilor si apoi mai stam de vorba!

| WholeWorldTeam explică (pentru Esperança):

Are rost? am discutat cu multi de pe siteul asta si mi-am pierdut timpul scrrind degeaba.

| das3 a răspuns (pentru Esperança):

Nu te supara dar cu argumente poti vorbi, sau doar vorbe goale fara sens, fraze valabile in mod general utile cand nu ai argumente de a combate un subiect.
Poti spune mai exact care din cele scrise mai sus erau ----aberatii fara nici o logica si fara nici o dovada concreta, nu de alta dar ca sa pot sa-ti arat dovezile si logica

| das3 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Nu nu are sens, pana si ratiunea este alterata de practicile de manipulare si infricosare care se practica de catre pastori, sau cum ajung oamenii atat de tulburati incat nu mai pot rationa
cunosc o familie de penticostali, iar copii acestora cu varste intre 11-20 ani, sunt parca ar fi drogati, nu stiu cum sa imi explic, dar nu mai pot rationa liber; si nu inteligenta le lipseste

| milan9 a răspuns (pentru das3):

Sfinţii Părinţi ai Bisericii sunt teologi şi episcopi ai primelor comunităţi creştine, a căror prioritate a fost păstrarea nealterată a învăţăturilor creştine.

Sfinţii Părinţi ai Bisericii au fost cei care au purtat pe trupul lor urmele persecuţiilor creştine, sau care au murit în urma acestor persecuţii (Irineu de Lugdunum spre exemplu).

Sfinţii Părinţi ai Bisericii sunt cei care au cunoscut foarte bine creştinismul şi care au considerat a fi de datoria lor să lase scris cominităţilor viitoare, modul de interpretare CORECTĂ a Sfintelor Scripturi!

Prin iniţiativa lor de fixare a învăţăturilor creştine autentic apostolice (în sute de manuscrise care ni s-au păstrat până astăzi), Sfinţii Părinţi ai Bisericii au anticipat parcă, nenorocirea care avea să vină asupra Bisericii: mii şi mii de valuri sectante care avea să sfâşie Biserica unică a lucrării harului lui Dumnezeu, cea a Noului Testament!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cine îşi imaginează că există "mai multe adevăruri" care să se contrazică între ele pe baza bibliei? Unde este logica celor care gândesc atât de absurd?

Singurul loc în care a fost apărată integritatea Bibliei, în faţa diferitelor tendinţe de a o modifica (traducerea Cornilescu), este Biserica. Biblia aparţine Bisericii lui Hristos, PENTRU CĂ BISERICA A SCRIS-O (după riguroase, stricte şi transparente criterii), BISERICA I-A APĂRAT INTEGRITATEA părţilor componente, BISERICA I-A SALVAT UNITATEA DE ÎNŢELEGERE faţă de cei care au venit cu variante de interpretare an de an...

Singurul loc în care a fost apărată integritatea Bibliei, în faţa diferitelor tendinţe de a o modifica, este Biserica.

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

De unde stii tu ca e modificata? Ai comparat-o cumva cu scrierile ORIGINALE si ai ajuns la concluzia asta?

| Esperança a răspuns (pentru das3):

Vai dragul de tine... cunosti si tu o familie, da' eu care cunosc zeci de familii ortodoxe, nu mai spun cum...

| 7Dany a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Si tu ai aparut la fel de tarziu ca si noi...

| WholeWorldTeam explică (pentru 7Dany):

Ai dovezi istorice?

| 7Dany a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Da. Scrie pe buletinul tau cand ai aparut! Credinta e personala, nu la gramada!

| WholeWorldTeam explică (pentru 7Dany):

Astea sunt povestiwinking Proprii convingeriwinking oamenii au ratacit de la dreapta credinta din infumurare ca ei au fost cine stie ce luminati. oh go on In fine.fie cum spui tu happy

| EmaS a răspuns:

Pocainta inseamna insa, inainte de toate, a capata o noua perspectiva - a privi lucrurile cum le-ar privi Dumnezeu. Dumnezeu, care ne cere sa ne intoarcem fata spre El. Doar in acest fel putem primi darul Sau. Daca o facem, ni se promite un sir de consecinte. Daca nu o facem, un alt set de consecinte devine inevitabil. Daca iubeste cineva lumea, dragostea Tatalui nu este in el. Caci tot ce este in lume, pofta firii pamantesti, pofta ochilor si laudarosenia vietii, nu este de la Tatal, ci din lume. Si lumea si pofta ei trece; dar cine face voia lui Dumnezeu ramane in veac.

| Raniia a răspuns:

Tu esti crestin? De unde atata inversunare? Dumnezeu este opinia ta publica sau esti dusman cu El. Daca intelepciunea ta ar veni de sus ar fi mai intai curata, apoi pasnica, blanda, usor de induplecat, plina de indurare si de roade bune fara partinire nefatarnica.Toti suntem oameni ortotocsi, sectanti si ce-om fi, toti trebuie sa ne pocaim daca -L iubim pe Dumnezeu.Inima noastra trebuie sa fie Templul lui Dumnezeu, Locuinta lui Dumnezeu.Inima ta trebuie sa fie plina de dragoste sa traiesti in liniste si pace cu toata lumea.Se pare ca sunt momente cand inima este nespus de inselatoare, si de deznadajduit de rea.Ti-ai pus intrebarea ca cineva o cunoaste si vei da socotela pentru toata razvratirea ta?
Tot ce faci tu este uscaciune spirituala care te impiedica sa mai vezi Slava lui Dumnezeu.
Suspiciunea si barfa inte noi sunt cancerul nemilos ce tulbura bisericile pana cand'' biblicizam fiecare celula''. Antidotul pentru ''cancerul'' ce distruge bisericile si aduce moarte in Trupul lui Hristos si in viata noastra spirituala este Cuvantul lui Dumnezeu.

| Raquella a răspuns:

Matei 3:2 El zicea: „Pocăiţi-vă, căci Împărăţia cerurilor este aproape." De atunci încolo, Isus a început să propovăduiască şi să zică: „Pocăiţi-vă, căci Împărăţia cerurilor este aproape." zicea: „S-a împlinit vremea, şi Împărăţia lui Dumnezeu este aproape. Pocăiţi-vă şi credeţi în Evanghelie."
Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel.
Luca 13:5 Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel."
Faptele apostolilor 2:38 „Pocăiţi-vă", le-a zis Petru, „şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfântului Duh.
Pocăiţi-vă, dar, şi întoarceţi-vă la Dumnezeu, pentru ca să vi se şteargă păcatele, ca să vină de la Domnul vremurile de înviorare

| DeliaDaniela a răspuns:

Nu cred ca intentia lui Ema era sa jigneasca pe cineva. La urma urmei, foarte multi crestini saruta moastele despre care, cred ei, sunt sfinte.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nu cred sunt chiar sfinte, si esti cumva avocatul diavolului, am mai zis sectantii sunt copii diavolului, pentru ca au o credinta extraordinar de comoda

| DeliaDaniela a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Mai citeste o data comentariul meu, apoi sa jignesti.
[...}saruta moastele despre care, cred ei, sunt sfinte". Cuvintele "cred ei" sunt destul de explicite si am lasat destul de clar impresia ca eu nu cred ca moastele sunt sfinte!
Te-as ruga, ca daca vrei sa jignesti, macar sa citesti corect inainte. Ti-am mai zis, nu sunt avocata diavolului si niciun crestin nu este. Studiaza intelesul cuvantului "sectant" iar apoi mai vorbim. Dar sti ce se spune, nu? Daca il pomenesti pe michiduta la tot pasul, poate ca esti prea apropiat de el. Revizuieste-ti vocabularul, sau macar, te rog, nu mai incerca sa ma provoci. Nu imi demonstrezi ca esti destept, ci chiar ca te cobori la un nivel prea micut. tongue

| DeliaDaniela a răspuns:

Acum serios, ori esti nesimtit, ori inca nu ti-ai dat seama ca stai rau cu gramatica. Sincer, fara jigniri, dar habar n-am ce ai inteles tu din comenatariul meu. straight face

| danay72 a răspuns:

Eu personal poti sa-mi spui oricum, nu ma deranjeaza nici un termen pentru ca nu mi se aplica nici unul din ei, dar consider ca un crestin adevarat nu manifesta prejudecati fata de alti oameni, pentru ca prin lege au dreptul sa gandeasca ce vor, ca sa nu mai vorbim de Biblie ca Dumnezeu nu discrediteaza.

| Thunderstruck a răspuns:

Felicitari, ai cea mai "non-secta" religie. Acum du-te si te culca, toate religiile sunt niste mizerii.

| zurick a răspuns:

De ce este nevoie de alt termen daca inseamna acelasi lucru? Daca sunt jigniti de propirile lor culte inseamna ca nici ei nu cred in ele, n-ar trebui sa le pese ce spun altii.

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu sunt crestin ortodox dar sunt genul de crestin mai liberal, mai tolerant, mai deschis la discutii cu toti oamenii de toate confesiunile, chiar si atei.Totusi,sa ne gandim putin,altii nu cred deloc in Dumnezeu si il batjocoresc,sectantii cred(desi sunt eretici si au invataturi gresite,eronate) in Dumnezeu si in Iisus Hristos.
Personal cuvantul ''mucar'' ma amuza.
Sa nu uitam ca termenul de ''pocait'' si ''a se pocaii'' inseamna si a iti pare rau de pacatele, faptele, gandurile tale, a te cai, a-ti marturisi pacatele.
Are 2 intelesuri.
Numai bine.

| sitărescu a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Îmi cer scuze că intervin dar nu cred că e o afirmație corectă

"Totusi, sa ne gandim putin, altii nu cred deloc in Dumnezeu si il batjocoresc, sectantii cred(desi sunt eretici si au invataturi gresite, eronate)"

Sectanții la rândul lor îl batjocoresc pe Dumnezeu semănând minciuni în numele Lui.

O jumătate de adevăr ambalată în minciună și manipulare, nu e un adevăr ci o minciună calificată.

Altfel toți ereticii de la arieni, nestorieni, monofiziți și până la cei din ziua de azi nu ar fi fost combătuți în Sfintele Sinoade.

Fenomenul sectar, a dus întodeauna la insubordonare, intoleranță și dezbinare, fiind contrar ordinii lui Dumnezeu.

Ereticul e la fel de vinovat ca necredinciosul, poate chiar mai vinovat, pentru că are în față adevărul dar el se înfierează în cugetul lui și meșteșugește în continuare minciuni pentru a-i amăgi pe cei neavizați, folosind pasaje din textele sfinte pentru a ajunge mai ușor la sufletele oamenilor.

Dacă necredința este extrema stângă, erezia e extrema dreaptă la fel de condamnabilă, din perspectiva unor oameni cu preocupări pentru religie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Rataciti, sarmanii de ei, sa stii ca le place sa li se spuna pocaiti;

| Lizzu a răspuns:

Buna

"însuşi cultele lor sunt doar nişte "secte"
Aici te contrazic un pic. Nu ai de unde stii ca acele culte cum le numesti sunt neaparat secte. Si pana la urma ce inseamna secta? Secta este numit orice alt cult sau afirmare a religiei si credintei unui grup de oameni care contravine si se opune religiei dominante din acea tara,nu? Eu asta inteleg prin secta.
Ei se simt jigniti doar din simplul motiv ca sunt numiti "sectanti" pe un ton urat si batjocoritor de catre ceilalti si nu de apelativul in sine.

De ce trebuie sa judecam oamenii dupa ce religie au? Asta nu voi intelege vreodata, chiar nu, si nu voi accepta.
"Pocait" este alt termen care descrie gradul de intensitate cu care un adept al oricarei religii este atras de ea si o practica, crede in ea cu tot sufletul si o lasa sa-i influenteze viata.

Nu stiu tu ce vrei si ce raspunsuri astepti prin intrebarea aceasta. Nu cred ca asta e scopul nostru principal in viata, sa cautam si sa gasim nume si titluri pentru alti oameni ca si cum ar fi niste cobai sau niste animale de companie si atat.

Am invatat, sa stii, ca orice lucru in care cineva crede cu tarie, adanc din suflet, devine si este sfant pentru acea persoana si nu avem dreptul sa ne luam de el sau sa-l injosim pentru asta.

Si punct.

| HueyFreeman a răspuns:

Si ortodoxismul este o secta pe langa celelalte religii crestine.

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Da, dar ei sunt mai cu mot! happy
Ei cred ca este suficient sa fi botezat si sa te numesti ortodox, sa aprinzi o lumanarica si esti mantuit.Nu au nasterea din nou, nu aduc roadele Duhului Sfant, nu se aseamana cu Domnul Isus care este plin de bunatate si dragoste.Birturile si penitenciarele sunt pline de ortodocsi!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

"Birturile si penitenciarele sunt pline de ortodocsi!", Miţo la puscarie sunt de toate credintele, ca ortodoxi sunt mai multi e si firesc avand in vedere proportia. Cei carora religia le interzice alcolul bea pe ascuns, fatarnici, sa nu ma contrazici ca stiu. Si tu de ce ti-ai pus poza aia sexi, vrei sa ma duci in ispita, ai grija, la judecata ai bila neagra.happy

| WholeWorldTeam explică (pentru EmaS):

Daca tu pentru asta ai lasat ortodoxia esti vrednica de plans.Mantuirea din punct de vedere ortodox nu se castiga mergand din an in pasti la Biserica si aprinzand o lumanarica asa cum spui tu.Mantuirea se obtine prin multa jertfa, prin osteneli, prin lepadarea de sine si de viata aceasta pacatoasa care include toate patimile.Se vede clar ca tu nici nu stiai ce este aceea Ortodoxie.Fi sigura ca daca in tara erau mai multi penticoastali erau mai pline birturile si penitenciarele de voi.Nu inteleg de ce tot judecati atata? Plus de asta in lumea asta tot timpul au existat necredinciosi si oameni acre boteaza numai asa de obicei.in fine

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Eu am lasat pacatul si am devenit un copil de Dumnezeu. Eram mort d.p.d.v. spiritual si acum traiesc. Asemanarea cu Hristos apare atunci cand alegi sa actionezi ca si Hristos si apoi te bazezi pe Duhul Sfant, ca sa ca sa te ajute sa pui in practica Cuvantul lui Dumnezeu.Nu este suficient sa apartii unei religii, ci tu trebuie sa fi viu in credinta, in fapte, sa ai roada Duhului Sfant.Numai daca aduci roada esti cu adevarat in El.Deocamdata ti-am demonstrat conform Scripturii ca roadele tale sunt rele.

| WholeWorldTeam explică (pentru EmaS):

Pocainta nu inseamna lepadarea de biserica.Si conteaza foarte mult din ce cult faci parte. Daca cultul ala propovaduieste invataturi starmbe si sucite cum fac mai tooate sutele de mii de culte de azi.Atunci acel botez este fals.

| HueyFreeman a răspuns:

Foarte modesti ortodocsii, mai ales acestia de pe TPU.

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Si defaimatori, plini de venin, nu seamana deloc cu Domnul Isus, mai degraba cu satan. Dupa roade ii veti cunoaste. Iata roada firii pamantesti de care dau dovada din belsug:,, "Faptele firii sunt cunoscute ca fiind acestea: desfrâul, necurăţia, depravarea, idolatria, vrăjitoria, duşmăniile, cearta, invidia, mâniile, ambiţiile egoiste, neînţelegerile, partidele, geloziile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri ca acestea."Sa nu va treziti ca luptand pentru traditii si obiceiuri va luptati impotriva lui Dumnezeu.Scopul vostru ar trebui sa fie de a indrepta oamenilor privirea spre cer, de a-i indemna sa devina mai credinciosi mai buni, nu acela de a cauta certuri si zavistii intre cerstini.Neintelegerile (gr)Dichostasia : Disesiune, dezbinare. Ex : Iacov 3:14-16 care spune asa : "Însă dacă în inima voastră aveţi invidie, amărăciune şi ambiţie egoistă, nu vă lăudaţi cu aceasta şi nu minţiţi împotriva adevărului! Înţelepciunea aceasta nu vine de sus, ci este pământească, firească, demonică. Căci acolo unde este invidie şi ambiţie egoistă, acolo va fi dezordine şi răutate de orice fel. "Partidele (gr)Hairesis : Religiile. Dumnezeu nu a lasat religii ci Crestinism. Contrar cu Hairesis sunt Agape si Cina Domnului care formeaza dragostea indivizibila si suprema a lui Dumnezeu.

| Jardelin a răspuns:

Mi-e mi s-ar parea ok sa pleci capul si sa-ti ceri scuze pentru ofensele pe care le aduci acestor oameni! Nu uita ca sintem in Postul Pastelui iar in aceasta perioada si nu numai, ar trebui ca noi ortodocsii sa avem o purtare mai smerita si mai pasnica, cu semenii nostri, indiferent de orientarea confesionala.

Si eu am avut dispute cu neoprotestanii atunci cind am considerat ca imi sint atacate credinta si convingerile, dar cind vad ca cineva cauta gilceava cu luminarea, provoaca si ataca niste oameni care nu au nici o vina in afara de aceea ca ei cred intr-un alt fel decit noi ortodocsii in acelasi Hristos, ma simt obligat sa intervin pentru a le lua apararea, nu pentru ca am vreo atractie catre cultele lor ci pentru ca asa consider ca este corect si onest din partea mea ca crestin ortodox in numele dreptatii.

Inainte de a-i jigni si a-i ataca gratuit pe acesti crestini sa te gindesti ca, chiar daca intre ei sint si oameni de slaba calitate, in acelasi timp in rindurile lor sint si oameni frumosi si buni, rivnitori in Dumnezeu care merita deplinul nostru respect.

Sper sa nu te superi, o seara buna,

Jar

| EmaS a răspuns (pentru Jardelin):

Draga Jardelin, ai demonstrat ca esti intr-adevar un om cu principii si caracter. Dumnezeu este dragoste. Si copiii Lui trebuie sa dea dovada ca au dragoste. Un asemenea ortodox aduce cinste prin comportamentul sau.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Jardelin):

Esti un om frumos. Multumim pentru cuvintele intelepte!

| DeliaDaniela a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Ce expresie frumoasa!winking

| anonimg a răspuns (pentru Jardelin):

1. Omi1 nu a atacat/jignit pe nimeni. Nu are de ce sa-si ceara scuze pentru ca nu a ofensat pe nimeni.
2. SÉCTĂ ~e f. 1) Comunitate religioasă care s-a separat de biserica oficială.
3. Papa Leon al IX-lea (1049-1054) și Patriarhul Constantinopolului Mihail I Cerularie (1043-1058) au desăvârșit ruptura definitivă dintre cele două biserici în anul 1054, în urma unor dezacorduri ireconciliabile (lupta pentru supremație în lumea creștină, divergențe teologice etc). Această ruptură a rămas cunoscută în istorie sub numele de Marea Schismă. sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_Schism%C4%83

A fi sectant nu este o jignire. Pur si simplu au existat oameni care au gasit cu cale ca biserica "mama"(catolica) nu merge in totalitate dupa Sfintele Scripturi. Astfel au luat nastere mai multe confesiuni crestine:
-ortodox, penticostal, baptist, evanghelic, luteran, adventist, martor al lui Iehova, calvinist, mormon, etc., etc.
De fapt, biserica "mama" este ce-a de pe timpul apostolilor, si nu biserica catolica -asa cum se spune astazi. Crestinii au existat inainte de catolicism, dupa cum este scris:
"Pentru intaia data, ucenicilor li s-a dat numele de crestini in Antiohia." (Fapte.11:26)

Asadar, tot ce se numeste astazi "crestin" este sectant -atat cultul catolic cat si cel ortodox-.
Astfel dar, daca un crestin sau un ateu sau orice om de pe pamant care batjocoreste pe fratele sau, acesta isi va primi rasplata.
Cat despre ceilalti, exista o incurajare:
"Dimpotriva, daca sufera pentru ca este crestin, sa nu-i fie rusine, ci sa proslaveasca pe Dumnezeu pentru numele acesta." (1Petru.4:16)

Dar repet punctul 1: Omi1 nu a atacat/jignit pe nimeni. Nu are de ce sa-si ceara scuze pentru ca nu a ofensat pe nimeni.

| sitărescu a răspuns (pentru anonimg):

Domnule, în debut, tu faci o confuzie de termeni katolikos-romano-catolic-

" Biserica mama"(catolica) nu merge in totalitate dupa Sfintele Scripturi"

Biserica milenară a fost organizată inițial în 5 patriarhii Roma, Constantinopol, Alexandria, Antiohia, şi Ierusalim.

Organizare denumită Pentarhie.

Întreaga lume creștină era denumită global KATOLIKOS.

La schismă DOAR ROMA a părăsit Pentarhia, auto-intitulându-se romano-catolică.

Din acest moment denumirea de Katolikos încetează, iar denumirea romano-catolică primește o accepțiune restrânsă ce desemna STRICT zona aflată sub autoritatea Papei,

Celelalte 4 Patriarhii au rămas pe loc formând lumea ortodoxă.

E 4 v 1, nu ortodoxia a fost secta.

Ca să revin la idee; relația KATOLIKOS- biserica romano-catolică e de la Gen la Specie, unde Katolikos e Genul și Biserica Romano-Catolică Apuseană e specia.

| sitărescu a răspuns (pentru anonimg):

"A fi sectant nu este o jignire."

A propovădui Adevărul cum l-a propovăduit Mântuitorul Hristos și apostolii, din pronie divină, până la sacrificiul suprem și a fi acuzat pe nedrept ca fiind sectă pentru asta, nu e o rușine.

A fi eretic este.

După stabilizarea creștinismului și reiterarea dogmelor lui prin deciziile Sfintelor Sinoade, fenomenul sectar capătă o nuanță predominant eretică.

Încă dinainte de 1054, sectarismul e indisolubil legat cu erezia și devine practic același lucru.

Ca dovadă stau anatemizările eresurilor ce au servit drept dogmă sectelor care s-au desprins din Trupul Bisericii Luptătoare.

De la deciziile Sfintelor Sinoade și până acum fenomenul sectar A FOST, ESTE ȘI VA FI O EREZIE.

Doar în cazul unui ecumenism în minciună, o unire pur politică în duh catolico-protestant contrară Sfintelor Sinoade, doar, insubordonarea față de o astfel de schimonosire a credinței nu ar fi un sectarism.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru anonimg):

Omi1 a ofensat in repetate randuri cultul catolic, prin asa-zisele dezbateri bazate pe minciuni! Nu are nici macar bunul-simt de a consulta surse autorizate inainte de a face o afirmatie. O reactie sanatoasa ar fi sa-si ceara scuze, desi e evident ca nu va face asta. E prea mandru si prea orb. La urmatoarele lui acuzatii fara fond ma voi vedea nevoit sa fac o reclamatie adminilor.

| EmaS a răspuns (pentru 1dintrevoi):

Este rau intentionat si acest lucru afecteaza lucrarea lui Dumnezeu si imaginea tuturor crestinilor.Eu i-am dat raspuns tocmai de la un Parinte ortodox ca sa mai cerceteze si el si apoi sa puna intrebari cu subinteles cautand sa discrediteze pe altii.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru EmaS):

Aici nu vorbim numai de aspectul moral crestin. Ceea ce face el se numeste defaimare, aceasta reprezentand o infractiune ce se pedepseste prin lege. Atata timp cat faci o dezbatere justa, bazata pe argumente probate, e totul in ordine. Dar cand vii si faci acuzatii pe baza unor informatii false ( vezi spre ex disputa noastra despre imaculata conceptie), deja intreci masura! Nu te apuci sa vorbesti de credinta altora cand cultura ta generala este pusa sub semnul intrebarii.

| WholeWorldTeam explică (pentru 1dintrevoi):

Am ofensat pentru ca am alta parere? si pentru ca ti-am aratat cu argumnete biblice ce spune Iisus si voi faceti cu totul altfel? Chiar nu se poate purta o discutie normala? Sau doare adevarul?

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Atitudinea ta este gresita.

| 1dintrevoi a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Dragule, ceea ce detii tu nu se numeste adevar. A interpreta Biblia dupa bunul plac, doar pentru a da impresia ca tu ai dreptate, nu inseamna a raspandi adevar. Plus ca e o diferenta mare intre a prezenta o parere si a incita. Tu nu prezinti pareri, tu inciti, tu ACUZI.
Pentru cunoasterea ta, afla ca nu tin neaparat sa ridic in slavi catolicismul, sunt constient ca exista minciuna si oameni mincinosi in tot ceea ce inseamna aceasta religie. Poti chiar sa cauti in raspunsurile mele opinia contra lui Miceal Ledwith (fost consilier papal). Dar mizerii apar in toate confesiunile, pentru ca omul nu este perfect. Nu ma iau, insa, de acele lucruri care pot fi probate, si nu ma grabesc sa aduc acuze, mai ales daca nu mai informez din mai multe surse AUTORIZATE (spre deosebire de tine, eu nu iau de bune parerile nule ale fanaticilor catolici). Cum indraznesti sa spui ca aduci argumente cand nici macar nu esti in stare sa prezinti corect niste termeni catre care faci referire? Cum? Argumentele tale sunt egale cu zero, din moment ce se refera la termeni cu totul si cu totul diferiti fata de cei reali, fata de cei care intr-adevar reprezinta ceva pentru un anume cult.
Iar faptul ca nu numai eu ti-am atras atentia asupra acestui lucru, ba, mai mult, chiar reprezentanti ai cultului tau au facut-o, intareste ideea ca TU, prietene, ai o problema.
Stii vorba ai: cand mai multi iti spun ca esti beat, te duci la culcare...

M-am lamurit din ce coca esti facut! N-o sa-mi mai pierd timpul cu tine. Ma rog pentru tine sa te ierte Dumnezeu si sa-ti vina mintea la cap.

| RetardedRacoons a răspuns:

Schizofrenici mi se pare termenul cel mai potrivit.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Sectanti, sectari, pocaiti, falsi, prefacuti, eretici, lupi in piei de oi, slujitorii cazuti in plasa lui satan, tot aia sunt, ca in Biblie gasim :

"Şi vă îndemn, fraţilor, să vă păziţi de cei ce fac dezbinări şi sminteli împotriva învăţăturii pe care aţi primit-o. Depărtaţi-vă de ei.
Căci unii ca aceştia nu slujesc Domnului nostru Iisus Hristos, ci pântecelui lor, şi prin vorbele lor frumoase şi măgulitoare, înşeală inimile celor fără de răutate. "

| EmaS a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Ia seama la cuvintele tale, ele exprima ceea ce ai tu in inima si ele demonstreaza ca ai mult venin, ura si acestea vin de la satan. Vezi daca nu cumva esti tu un lup imbracat in oaie. Dumnezeu este dragoste. Te indemn dar sa spui si tu ca David:,, Cercetează-mă, Dumnezeule, şi cunoaşte-mi inima! Încearcă-mă şi cunoaşte-mi gândurile!
24 Vezi dacă sunt pe o cale rea, şi du-mă pe calea veşniciei!,,

| 7Dany a răspuns:

Definitie Mucar : Nume dat în sudul Transilvaniei și în Moldova adepților unei secte protestante, întemeiată de predicatorul Froelich în Elveția. Secta nu recunoaște decât botezul adulților, nu admite jurământul, refuză serviciul militar și serbează sâmbăta în locul duminicii. Mai documenteaza-te inainte sa numesti pe cineva mucar! Si secte sunt toate cultele din asa zisul crestinism de azi. Inclusiv BOR si BC. Toate sunt secte deoarece s-au departat de adevaratul crestinism. Crezi ca numindu-i asa pe unii oamenii o sa se bucure Dumnezeu mai multe de tine? O sa fie mandru ca are un asemenea copil? Nu stiu ce Biblie citesti...dar si invataturile Coranului contin mai multa dragoste decat ai tu. Trist. Pacat de ceilalti ortodocsi adevarati, oameni ce cunosc pe Dumnezeu, le faci rusine lor ca iti spui in gura mare ortodox si nu esti. Te dai drept altcineva. Incearca macar sa te abtii daca ura iti este atata de mare.

| sunrises a răspuns:

In general este gresit inteles acest termen de "pocainta".

Cainta sau pocainta se refera la regretarea pacatului si indreptarea vietii, la straduita de a primi iertarea pacatelor...

| sunrises a răspuns:

A inceput postul si cel mai bine ar fi daca s/ar evita toate conflictele sterile care nu au nici un rezultat bun... Apropo, care e rolul acestei intrebari?

| ArinaRya a răspuns:

Pocainta, cat de minunat, sa te pocaiesti si sa fii iertat de tot, sa se vada in tine neprihanirea ( Dumnezeu se uita la tine si nu vede nicio greseala). E minunat! Sunt fericita ca sunt Copilul Lui si sper sa ma calauzeasca pe drumul pocaintei pana la sfarsitul vietii mele. Amin!

| elik a răspuns:

Eu sunt o "pocaita" si sunt mandra de acest lucru..nu exista un lucru mai frumos decat trairea zilnica cu Hristos happy

| 7Dany a răspuns (pentru elik):

Apreciez si iti doresc multa binecuvantare! La fel doresc si tuturor membrilor TPU!

| acidickiddo a răspuns:

Sa se simta jigniti? De ce? Nu au motiv sa se simta astfel din moment ce au ales sa traiasca dupa anumite principii si conceptii.Este ceva ce tine de religie, oricum...e alegerea fiecaruia si.pot spune ca nu am auzit pana acum de acel termen.Stiu doar ca li se spune pocaiti in termeni cunoscuti.Defapt exista mai multe denumiri.Mie mi se pare mai okay termenul,, sectant,,. Celalalt imi suna ilar :-).

| das3 a răspuns:

Doamne iarta-ma da e plin de adepti a diferitelor secte aici. daca ne gandim ca 80% - 85% din populatia romaniei e ortodoxa, iar pe acest site procentul e de 80% protestanti, incep sa ma intreb daca nu cumva unul din motivele principale pentru aderarea la acest site este propraganda religiosa. Recunosc ca ar fi o miscare f inteligenta, sa faci aceste discutii printre atati tineri dezorientati..., e ca si cum ai pescui la pastravariehappy.
Si acum s astept sa dezlantuiti potopul de ghionturi(plastic vorbind) happy

| WholeWorldTeam explică (pentru das3):

Oricum nu ii poti convinge ca sunt in ratacire.Bine ne spun noua Sfintii Parintii sa nu stam noi de vorba cu ei, buna ziua sa nu le dam si in casa sa nu ii primim si asta nu ca sa nu ne iubim aproapele ci ca sa nu cadem in ispite happy

| das3 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

E foarte corect ce spui, dar avem datoria sa subliniem minciunile si ereziile promovate deoarece sunt f multi tineri si adolescenti care citindu- le si neavand si un raspuns in care sa se arate adevarul, se pot sminti!

| WholeWorldTeam explică (pentru das3):

Ei repede se revolta si zice ca ii ataci.

| 7Dany a răspuns (pentru das3):

Ti se pare ca facem propaganda religioasa la ceva secte raspunzand unor acuzatii neadevarate cu versete Biblice?

| 7Dany a răspuns (pentru das3):

Subliniaza-mi minciuna si erezia cu versete din Biblie nu cu alte povesti. Ca altfel vin si eu cu Coranul si sa va dovedesc mincinosi si eretici. Se smintesc cei care se iau dupa oameni si nu dupa Cuvantul Lui Dumnezeu. Eu nu am indemnat pe nimeni sa mearga la vreo secta sau religie. Indemn pe oameni sa caute pe Dumnezeu prin citirea Bibliei si prin rugaciune.

| alexys66 a răspuns:

E mai bine... pocaiti... e cel mai cunoscut si mai folosit