| Octavian199 a întrebat:

Ce parere aveti despre aceste asemanari dintre Iisus si alte personaje religioase? https://www.historia.ro/......gia-pagana

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"asemanari dintre Iisus si alte personaje religioase?"

toate sunt rodul imaginației/ficțiunii

| mentholinks a răspuns:

Intreaba-l pe autorul articolului.

| Octavian199 explică (pentru sierra1):

Iisus nu e la presonaje religioase? L-m bagat si pe el.

| Daniel323 a răspuns:

Cine a inventat crestinismul nu avea nici macar imaginatie.
A furat de ici de colo si a facut ditamai religia.
Cel mai probabil Iisus nici nu a existat.

| Justme1997 a răspuns:

Creștinismul este un plagiat

| mentholinks a răspuns (pentru Justme1997):

Religia Crestina.

| sierra1 a răspuns (pentru Octavian199):

Toată religia e

| chuckmanson a răspuns:

Sunt ateu, însă teoriile care spun că Iisus este o copie a zeilor păgani sunt o prostie.
Să luăm primul exemplu Horus. Isis nu a fost virgină. Sunt mai multe versiuni ale nașterii lui Horus, dar niciuna nu spune că Iisis a fost necesar virgină. Una dintre versiuni spune că Isis i-a folosit penisul tăiat al lui Osiris pentru a rămâne gravidă. Nașterea lui nu a fost vestită de nicio stea. Nu a fost niciodată botezat, nici nu a mers pe apă, a vindecat bolnavii dar numai de înțepături de scorpion, nu a vindecat orbii, nu a exorcizat nimic. Există mai multe versiuni despre moartea lui Horus, cea mai populară fiind aceea că a murit înțepat de un scorpion, dar nicio versiune nu implică crucificare. A fost reînviat, dar de un alt zeu printr-o vrajă. Și nu după trei zile.
Krishna
Mama lui Krishna a avut 7 copii înainte de Krishna, el doar a fost născut fără contact sexual. Krishna era un avatar al zeului Vishnu, care nu este zeul suprem. El nu a fost a doua persoană din trinitatea hindusă(trimurti) El a fost doar un avatar al zeului Vishnu. A fost vizitat de îngeri hinduși la naștere dar nu și de păstori, și nu există nicio dovadă că ar fi ghidați de o stea. Tatăl său a fost un prinț, nu tâmplar. Nu se spune nicăieri că ar fi leul tribului Saki. A făcut miracole, dar nu a vindecat un lepros. Nu există dovezi că ar fi avut o ultimă masă. Krishna a fost omorât de o săgeată, nu crucificat și spiritul lui a urcat la cer imediat după moarte.
Mithra
În primul rând Iisus nu a fost născut în iarnă. Cel mai probabil s-a născut vara sau în toamna timpurie. Data de 25 decembrie a fost luată de la un festival păgân dedicat zeului soare.
Sunt și 3 versiuni ale zeului Mithra. Dar niciuna nu avea un fel de botez sau 7 taine. Dar chiar dacă ar fi așa, nu m-ar mira având în vedere că bisericile catolice/ortodoxe au împrumutat multe chestii de la păgâni.
Iisus nu este o copie a zeilor păgani. Acest personaj a fost aproape sigur bazat pe o persoană reală și există destule elemente de mitologie în această poveste, dar nu destule cât să pară plagiat.

Nu am găsit nicio sursă care să spună că zeul Attis s-ar fi născut pe 23 martie sau murit pe 25

| chuckmanson a răspuns (pentru sierra1):

Iisus a fost bazat aproape sigur pe o persoană reală la care s-au adăugat o mulțime de elemente mitologice supranaturale.

| sierra1 a răspuns (pentru chuckmanson):

De acord

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

Ai fundita din partea mea, ai dreptate, si eu am studiat in trecut acest lucru

| Helper07 a răspuns:

Care a copiat pe care?