| Stell99 a întrebat:

Ce parere aveti despre aceste versete?

De astazi, voi incepe sa studiez biblia foarte atent!
Voi posta absolut fiecare verset, ce mi-se pare ciudat pentru a-l decodifica alaturi de voi.

Am inceput acum cateva minute, si am dat de ceva ciudat. happy

Genesa (Facerea) 5, 6

Stricaciune oamenilor.

6.(1)

Cand au inceput oamenii sa se inmulteasca pe fata pamantului, si li's-au nascut fete,

2.fii lui dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase; si din ele si-au luat de neveste pe acelea pe cari si le-au ales

Ce sa intelegem din asta? Va spun eu!

Acei "fii lui dumnezeu" erau extraterestrii, care s-au imperecheat cu pamantence!

Oamenii nu aveau capacitatea de intelegere, pentru a-si da seama ce se intampla.
Aceste lucruri s-au intamplat acum mii de ani! Oamenii erau primitivi si nu intelegeau fenomenul!

3.Atunci domnul a zis "Duhul" Meu nu va ramanea pururea in om caci si omil nu va avea decat carne pacatoasa : totusi zilele lui vor fi de o suta douzeci de ani.

Cum se face ca oamenii traiesc maxim 120 de ani, cu toate mijloacele medicale puse la dispozitie? Mai sunt cazuri extrem de rare, in care cineva a trait, peste varsta de 120 de ani.

Dar este foarte probabil, ca extraterestrii sa ne fi programat genetic, ca sa nu traim mai mult de 120 de ani!

4. Uriasii erau pe pamant in vremurile acelea, si chiar si dupa ce sau impreunat fii lui dumnezeu cu fetele oamenilor, si le-au nascut ele copii; acestia erau vitejii care au fost in vechime, oameni cu nume.

O rasa de oameni giganti, a fost rezultatul imperecherii, dintre oameni si extraterestrii. Giganti, care cel mai probabil au fost pusi de extraterestrii, sa construiasca piramidele, si alte structuri antice enorme, folosinduse de forta lor bruta imensa!

Daca aveti alte variante astept raspuns.

Voi decodifica si (5, 6,7) Noe 8, 9, 10, 11, etc.

42 răspunsuri:
| martzian a răspuns (pentru Stell99):

Dar tu nu pari convins. De nimic. happy

| martzian a răspuns:

Pentru ca ai citit tot, reiau intrebarea, care nu este una grea: "Cu ce nu esti de acord din ce am scris?"

Mi-ai dat si un link cu o carte. Esti capabil sa discutam pe ceea ce ai inteles tu din ea? Concret.

| Stell99 explică (pentru martzian):

Pentru ca nu sunt!

| martzian a răspuns (pentru Stell99):

"Esti un crestin convins!" - Misto. Ce observatie inteligenta! Nu discutai pe marginea Bibliei si aveai impresia ca o poti interpreta corect fara ca macar sa o termini de citit? Nu mai zic sa fi deschis, macar o data in viata ta, un manual de teologie...

| Stell99 explică (pentru martzian):

Uite..Nu mai imi scrie decat dupa ce citesti cartea aia din link in totalitate!
Sunt obosit si ma culc!
Nu imi apar mesajele tale!

| martzian a răspuns (pentru Stell99):

Nu ai raspuns la intrebari. De ce? Asa-i ca nu ai inteles nimic din salata de cuvinte a lui nenea doctorul? happy

| martzian a răspuns (pentru Stell99):

"Ce ai spus tu sunt argumente slabe" - Nu am "spus" nici un argument slab. Este doar traducerea corecta, fie ca iti place fie ca nu. Inca o data, pentru a doua oara repet: cu ce nu esti de acord din ceea ce am scris? E usor sa spui ca "nu ie bune, ie proaste" dar sa nu fii capabil sa articulezi o explicatie pentru refuzul acceptarii argumentelor, nu-i asa?

| martzian a răspuns (pentru Stell99):

"Nu mai imi scrie decat dupa ce citesti cartea aia din link in totalitate!" - Imi pare rau, dar cartea porneste de la premize tampite si total neargumentate stiintific. Nimeni, niciodata, nu a dat nas in nas cu un extraterestru. Si studiate, toate cazurile celebre s-au dovedit a fi "hoaxes".

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Stell99):

Eu doar ti-am spus ca nu o studiezi asa cum se cuvine. De ce ai citi-o, daca nu o intelegi si nu incerci macar sa faci asta? Acest studiu ar putea sa te sminteasca rau de tot. Eu nu vreau sa iti dau lectii. Doar mi-am exprimat parerea, pe care o consider corecta.

| Stell99 explică (pentru CinevaAnonimă):

Nu e deloc corecta.
La 13 ani si cu informatiile eronate pe care le detii nu esti in masura sa imi spui tu mie ce e corect si ce nu.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru Stell99):

Imi pare rau pentru tine. Informatiile pe care le cunosc eu au fost acumulate pe parcusul la mai mult timp si, crede-ma, stiu ce vorbesc. Si sa stii ca si eu simt acelasi lucru ca si tine: ca cineva care nu intelege biblia deloc bine incearca sa manipuleze oamenii. Si da, ai dreptate. Nu sunt in masura sa ma contrazic cu tine. Dar asta e din cauza ca nu am suficiente cunostinte si experimente pentru a - i explica unei persoane care crede in lucruri gresite ca ele nu sunt corecte.

| Stell99 explică (pentru CinevaAnonimă):

Sa iti para rau pentru tine.
Nu stii ce vorbesti iar asta denota fanatism.

Nu mai imi pierd timpul cu tine.