| LupusDei1993 a întrebat:

Ce părere aveți despre argumentele Creaționiștilor aka religioșilor ce resping realitatea?

Uitați ceva de aici ca să-i combateți cu succes:
https://www.youtube.com/watch?v=SSxgnu3Hww8
https://www.youtube.com/watch?v=xfZFsXfCy6s

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Are rost să combat ( diaologhez) cu cineva care are acelaș dicționar, cu acelaș sens al cuvintelor ca mine. Atunci pot avea o șansă de succes în comunicare, adică comunicare. Dar cu cei ce cred, credința le oferă deja ochelari speciali prin care văd lumea și prin care interpretează dicționarul. Având în vedere că acești ochelari ai lor mă scot înafara viziunii lor despre lume, nu am nici o șansă de a comunica cu ei pe tema valorilor fundamentale, universale, pe care ei le sintetizează în acest meme numit Dumnezeu și trebșoara care a făcut-o el.
Așa că, decât să combat așa, prefer să vorbesc singur sau la pereți. Ies mai câștigat așa.
Iar ție personal îți comunic o filosofie simplă.
Noi oamenii, trăim prin știință și prin credință, câte o porție din fiecare.
Nu mă refer la credința în Dumnezeu și creație.

| Atlantic007 a răspuns:

Realitatea e de partea creationistilor

| Octavian199 a răspuns (pentru Atlantic007):

Serios? rolling on the floor

| mentholinks a răspuns:

Eu sincer nu cred ca respinge nimeni realitatea, care inseamna ceea ce vezi si ceea ce auzi si mediul in care traiesti. Ca sunt multi care cauta tot felul de definitii, ipoteze, teorii, origini, samd., asta e munca lor de cercetatori.