| Exilee a întrebat:

Ce parere aveti despre Petrache Lupu si despre Maglavit?

http://www.youtube.com/watch?v=Rdw_0OiSxNA

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

S-a facut o cercetare la vremea respectiva. Omul era dus cu capul. Debilii mintal sunt una, vizionarii sunt alta. Chiar daca, teoretic, un debil mintal ar putea fi si vizionar (ceea ce nu a fost cazul cu ciobanul Petrache Lupu).

1 răspuns:
| Dandanache a răspuns:

Subiect sensibil. Trebuie luate ziarele din perioada interbelica ca sa intelegi fenomenul. Omul fusese declarat debil mintal la incorporare (paradoxal, peste ani de zile ajunge sa predice si imbarbateze armata, in timpul razboiului, asa gangav cum era). Ce e insa impresionant dincolo de presupusa lui epifanie a fost amploarea mediatica pe care a luat-o povestea si efervescenta care a cuprins Romania interbelica. Eu recunosc ca sunt sceptic. Povestea epifaniei lui si mai ales mesajele primite se conformeaza unui tipar specific debilitatii psihice, fiind intalnite si la alti "profeti", dar si la nebunii care anunta pe strazi sfarsitul lumii. Pictorul Lucian Grigorescu, care il cunoscuse, ii spusese la un moment dat unui prieten: "Cu riscul de a ramane stramb la gura, trebuie sa iti spun ca este de-a dreptul cretin".