| ßirGagaWelch a întrebat:

Ce sens are viata in Rai?
"El va sterge orice lacrima din ochii lor si moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigat, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioara au trecut" (vezi si Ioan 5:28, 29; Isaia 25:8).
Pe de alta parte "sufletul care pacatuieste, acela va muri" (vezi si Psalmul 146:4; Ioan 11:11-14).
Oare chiar putem trai "vesnic" si fara "probleme"? Nu este nefericire, rautatea, lupta pentru a-ti atinge scopul si chiar moartea ceea ce fac viata atat de frumoasa? E atat de infricosator si, totodata, minunat sa stii ca fiecare zi ar putea sa fie ultima... Ati putea trai stiind ca "binele" nu se va termina niciodata? Va asigur ca nu! (Nu incepeti cu "astea sunt doar placeri lumesti", pentru ca nu sunt placeri, sunt ceea ce ne deosebeste de personajele din basme care traiesc fericite "pana la adanci batraneti").
O alta intrebare mai neasteptata despre viata in Rai: in ce era vom trai mai exact acolo? O sa traim impreuna cu barbarii din epoca de piatra, alaturi de cyborg-ii din viitor? Vom dispune de tehnologie? Sau va fi si aia inlocuita de iubirea pentru fericitii din Paradis (contrastand cu razbunarea pe care o sufere homosexualii, ateii, si orice alta persoana de alta religie decat cea crestina)?

Răspuns Câştigător
56 răspunsuri:
| danut a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

"Ce s-a intamplat cu PUTEREA DE A ALEGE?!"
Pai..nu ai de ales? Cumva ti-a "bagat" cineva binele cu de-a sila pe gat? Cumva esti nemuritor si eu nu stiu, nu te imbolnavesti sau mori ca noi toti? Ai cumva posibilitatea de a trai vesnic sau poti vizita universul fara Dumnezeu? Spune-ne si noua cum ai reusit asta ca "vrem" si noi. Ce bine era daca nu stiam decat de bine, cat de fericit as fi fost daca nu stiam de boli si morti si razboaie dar tu, NU si NU, vrei morti si boli si crime si foamete si saracie si dezmadejde si toate uraciunile lumii acesteia. Le ai din plin dar eu vreau sa scap de ele! Dunmezeu era constient si de bine si de rau dinainte sa apara si din punctul meu de vedere M-AS FI LIPSIT DE ASA "CUNOASTERE".

| HueyFreeman a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

Valhalla este raiul, iar Ragnarok-ul este apocalipsa. Asta in religia celtilor. Sunt elemente de baza ale acestei religii.

| Zenithf a răspuns:

"Vino la mine sluga buna". Pai, la fel ca si acum pe Pamant, cei care au ales sa fie in slujba lui Dumnezeu vor fi in continuare in aceasta slujba. Iar cei care au ales sa slujeasca pe cel rau, vor continua sa-l slujeasca pe cel rau. Cu o mica-mare deosebire: aici si acum, ala rau e mare si tare, si ii rasplateste din belsug pe slujitorii lui, pe cand dincolo va fi falit si nu le va putea da nimic. Apoi, sa nu-ti vina sa plangi si sa scrasnesti din dinti, cand sefu' tau falit nu are sa-ti dea nimic?
In contrast cu asta, cei care au slujit pe Dumnezeu, vor fi rasplatiti din belsug, si nu va mai fi "Nici jale, nici strigat, nici durere".
Deci, ar fi cumva asa cum spui tu, ca daca te plictiseste sa-L slujesti in aceasta viata, ce rost are? Nu te vei plictisi si dincolo? De asta traiesc multi "like there is no tomorrow", pentru ca cele sfinte ii plictisesc si pe ei *yawn*.

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru HueyFreeman):

Multumesc pentru informatie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da di ci ti grabesti? vei muri si vei vedea.conteaza ce crezi si cum traiesti pan atunci.cum vrei sa fie amintirea ta? ca-o adiere de vant racoroasa si frumos mirositoare? ori o duhneala de cadavru de care se ingretosaza toti? cum vrei sa-ti fie sfarsitul? ca un apus de soare frumos? ori ca o nenorocire venita pe neasteptate?

| WholeWorldTeam a răspuns:

In rai nu se termina niciodata fericirea pentru ca acolo nu exista imperfectiune si nu este cine sa te ispiteasca si sa iti compromita mantuirea.Pe ce te bazezi cand spui tu ca nu va fi acolo nimic rau si asa mai departe? Ce sens are viata in rai? Unul foarte important.Vei fi vesnic langa Dumnezeu si nu iti va lipsii nimic.Ti se pare putin? Normal.Pentru ca nu dai doi bani pe Dumnezeu.Din scrierile sfintilor parinti in rai nu exista ere si nimic lumesc din ce este in lumea noastra.Acolo vesnic Dumnezeu este slavit in cantari iar cei care s-au mantuit se bucura de ''ceea ce ochiul n-a vazut, urechea n-a auzit si la inima omului nu s-a suit '' (1 Cor. 2, 9).

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Doar cine nu se respecta accepta sa traiasca in nefericire si tristete, sentimente considerate de tine ''bune''.

| Oleg20 a răspuns (pentru danut):

"vrei morti si boli si crime si foamete si saracie si dezmadejde si toate uraciunile lumii acesteia"/
Înțeleg că nu e bine dar îți vine să i le dorești din plin ca să-i fie viața mai "frumoasă".
Raiul nu e ca în filmul cu "IvanTurbincă" unde toți stau în genunhi și se roagă necontenit.

| Zenithf a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Pe tine nu te intereseaza niciun raspuns, pui intrebarile astea numai ca sa-i starnesti pe unii si pe alti. Si oricum, vorbim alta limba, asa ca nu poti intelege ce am zis eu.

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Pai daca ei nu au vrut sa faca voia Lui si nu l-au acceptat niciodata (dau un exemplu), cum ai vrea sa fie in rai? Cand iti vei vedea si tu in iad neamurile care nu s-au mantuit o sa iti fie scarba de ei, vazand cat de cumplit se muncesc dupa dreptate.
Eu spuneam mai sus legat de imperfectiune. nu stiu ce ai inteles tu. Spuneam ca in rai (nu in viata pamanteasca) nu exista imperfectiune.Si cu siguranta ca vom vorbii in rai si altceva decat cantari, insa la cat de frumos trebuie sa fie raiul, in mod sigur nu vom povestii fleacuri ci vom lauda la nesfarsit lucrarile cele minunate ale Domnului pe care nici nu ni le putem inchipuii cu mintea aceasta plina de pacate si stricacioasa.

Răspuns utilizator avertizat
| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Nu. Ma tot amuz pe aici de prostia omeneasca. Probleme? Astia ca tine "inteligenti" care nu stiu sa isi sustina punctul de vedere decat atacand, nu merita tratati decat cu indiferenta. Prin urmare, permite-mi sa te ignor. Mmm. oricum o sa te ignor chiar daca nu-mi permiti.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Daca atata "poti", atata "oferi".

| danut a răspuns (pentru Oleg20):

Un crestin nu doreste pentru semenul sau DECAT ceea ce isi doreste si pentru el.

| AndaDaniela a răspuns:

Se spune ca viata asta e un test pentru cea vesnica...Acum nimeni nu stie...