| GoldandSilver a întrebat:

Ce simbolizeaza svastica?

Răspuns Câştigător
| Xenya a răspuns:

Buna!
aici o sa gasesti raspunsul http://ro.wikipedia.org/wiki/Svastic%C4%83

4 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Swastika are urmatoarele simbolistici:
1. Reprezinta soarele, deoarece swastika a mai fost numita "Roata soarelui". Mai poti vedea astfel acest semn nu cu brate drepte, si arcuite;
2. Reprezinta un anumit echilibru, energie, si are ca baza religiile est-asiatice (Hinduism, Taoism etc.);
3. Reprezinta puterea, acest semn fiind folosit cu acest scop de Hitler ca stema a Partidului Nationalist German.

| Exilee a răspuns:

Depinde. Daca este spre partea stanga asezata, ma gandesc la criminalul de Hitler, iar daca este asezata in partea dreapta, ma gandesc la practicile oculte.

| GoldandSilver explică (pentru BlackSulphur):

Mai pot sa te intreb ceva, ce simbolizeaza poza ta de profil?