| William a întrebat:

"Cei care opresc copii de la credinta sunt osanditi mai rau ca sinuciasii". Ce este mai rau decat sa arzi in iad o eternitate?

Răspuns Câştigător
| vitbsk a răspuns:

Cred că e din cartea "Tinerii familia şi copii născuţi în lanţuri"
Probabil se referă la îndemnul lui Hristos ""Lăsaţi copii să vină la mine"
iar, cei ce opresc pe copii de la cunoaşterea duhovnicească, îi opresc ca apostolii odinioară din neştiinţă, pe copii să ajungă la Mântuitor.

Iar dacă odraslele lor, nu se adapă din izvorul iubirii dumnezeieşti şi se ratează şi părinţii vor fi judecaţi pentru asta.

Odată pentru că nu au ajuns ei la desăvârşire(deci s-au sinucis duhovniceşte) şi încă odată pentru că i-au tras şi pe alţii după ei.

17 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Iadul nu exista...arzi in flacari eventual numa' cu Leskolaughing
Sanatatewinking

| TrentonChase a răspuns:

Ce e mai rau? Sa fi sclav pentru o eternitate undeva unde sa te inchini in fata lui Iisus si sa il pupi pe picioare pe Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns:

Este mai rau sa-ti afunzi copiii in prostie, sa-i inveti ca vor arde in iad daca nu cred in ce crezi si tu.Asta e rau.

| Zenicide a răspuns:

"Ce este mai rau decat sa arzi in iad o eternitate?"
Sa fi prost o viata intreaga?

| hunterpainting a răspuns:

Sa-ti cante Justin Bieber o eternitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TrentonChase):

Adevarat.

| Kosuchin a răspuns:

In ce sens ii opresc?
Ca nu ii invata de mici doctrinele religiei respective? Daca da, nu vad nici o problema in asta, cand vor fi mari n-au decat sa se converteasca la ce cult/religie vor o.O.

| DyNo a răspuns:

''Cei care opresc copii de la credinta sunt osanditi mai rau ca sinuciasii'' - nu stiu cine a zis asta, dar este clar ca este o probaganda a Biserici si o incercare patetica de a speria lumea.

| William explică (pentru DyNo):

Parintele Arsenie Boca a zis asta.

| Demonull a răspuns:

Ce este mai rau decat sa arzi in iad o eternitate?
Sa traiesti printre OAMENI o viata. Referitor la Arsenie Boca, sau Sfantul Ardealului.Cred ca dupa ce a facut puscaria aia comunista a asemuit iadul cu ea.(chit ca de obicei imi bag 4 litere in popi si tot ce tine de biserica pe motivul ca, asa cum Martin Luther considera ca nu are nevoie de nimeni altcineva sau de incaperi speciale (care exprima bogatie nu crendinta) pentru a arata cat de crendincios e, asa consider si eu)totusi am citit despre boca si altii care se considera a fi Sfinti.chestii interesante dar care creeaza controverse.

| vitbsk a răspuns:

Nu cumva, a dat şi o referinţă biblică, în ce carte ai găsit citatul?

| William explică (pentru vitbsk):

Nu chiar. De ce crezi ca am intrebat aici?

| vitbsk a răspuns (pentru William):

Ok mi se părea că am mai citit undeva, dar nu mai ştiu exact în ce carte şi context.

| William explică (pentru vitbsk):

Eu aici am gasit citatul http://www.youtube.com/watch?v=dwOBSPUH0hw la 5:04

| William explică (pentru vitbsk):

Eu am intrebat ce pedeapsa este mai mare decat cea primita de sinucigasi. Nu stiu la ce intrebare ai raspuns tu.

| vitbsk a răspuns (pentru William):

Am încercat să inţeleg ce vrea să zică textul, poate am comentat aiurea.
Nu ştiu ce pedeapsă e mai mare decât cea a lui Iuda, probabil ştergerea oricărei pomeniri a sufletului din cartea Vieţii.