| DanionM a întrebat:

"Cel mai periculos lucru este ca cineva să fie bolnav şi nici măcar să nu ştie acest lucru"

Cu privire la planul sufletesc, ce păcat credeţi că se încadrează cel mai bine în această categorie?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Nucreeed a răspuns:

Acum v'ati impartit pacatele pe categorii?rolling on the floor
Si ma, daca noi suntem creatia lui dumnezeu, de ce avem nevoie de pacate ca sa "functionam" cum trebuie?

| AliGab a răspuns:

Mandria

| Lizzu a răspuns:

Sufletul nu se ghideaza dupa pacate si greseli.El nu face diferenta intre bine si rau.El traieste liber pentru ca asa ii e natura. Vrea sa experimenteze si sa traiasca si atat.

In problema cu "pacatele" intervine constiinta,dar nu constiinta noastra pura pe care ar trebui sa o avem ci constiinta indoctrinata pana la refuz,acea constiinta care are frica implantata de la nastere si pana in momentul mortii.
Constiinta infricosata ne limiteaza sa traim intre patru pereti,sa vedem decat inainte si atat.

Traiti,fratilor, traiti cum va place. Trebuie doar sa fim atenti ca ceea ce pentru noi este bine ar putea dauna altora. Asta e singura grija cu care ar trebui sa traim si pe care sa o luam cu adevarat in calcul.
Sa nu facem rau altora prin cuvinte,prin ganduri, prin judecati. Atat si nimic mai mult.
De asta suntem aici, sa traim cum ne place si atat. Nu sa ne indopam cu reguli si legi aberante, asa cum ne spun altii sa traim. E viata lor sau a noastra?

Nu va mai umpleti mintile cu tot felul de reguli, legi si pacate. Nu duc la nimic bun. Va anuleaza gandirea si sentimentele.

| HueyFreeman a răspuns:

Hai sa fiu direct, religia.

| Exilee a răspuns:

3 pacate: mandria, invidia si bataia de joc.