| SasaSasa2000 a întrebat:

Neața,
Deuteronom Capitolul 4
Versetul 31
"El nu va uita legământul pe care l-a încheiat prin jurământul cu părinții tăi." Care este jurământul? Cine sunt "părinții tăi"?

Primul raspuns care raspunde la cele doua intrebari corect si le argumenteaza castiga.
Nu stiam la ce categorie se încadrează această intrebare, daca aveti sugestii cu privire la "categoria corecta" va rog să scrieți în răspuns.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Versetul acela se adreseaza poporului Israel. Prin "parintii tai" se refera deci la stramosi, mai exact la Avraam.
Dumnezeu a facut niste juraminte lui Avraam (Genesa 12):
1. "Te voi face un neam mare și te voi binecuvânta; voi face numele tău mare, ca tu să fii o binecuvântare!"
2. "Seminței tale îi voi da această țară!"
3. "În tine vor fi binecuvântate toate familiile pământului!"

Juramintele au fost implinite:
1. "Părinții tăi au coborât în Egipt în număr de șaptezeci de suflete, dar acum Domnul, Dumnezeul tău, a făcut din tine o mulțime cât stelele cerurilor." (Deuteronom 10:22)
2. "Domnul a dat astfel lui Israel toată țara pe care a jurat părinților lor că le‑o va da, iar ei au luat‑o în stăpânire și au locuit în ea." (Iosua 21:43)
3. "Iar dacă voi sunteți ai lui Cristos, atunci sunteți sămânța lui Avraam și moștenitori după promisiunea făcută." (Galateni 12:29)