| Alexandrup a întrebat:

Cola Zero e de post?

Răspuns Câştigător
| Houstain a răspuns:

Da, e de post, la fel ca şi Cola normală. Nu are lapte, ouă sau carne să fie de dulce. Poţi să bei liniştit!

24 răspunsuri:
| Xenya a răspuns:

Da happy

| AwaZoh98 a răspuns:

Nuu... contine carne de miel! Stiai asta? :-s

| Nucreeed a răspuns:

Ma,crezi ca dumnezeu ala al tau se uita la tine in stomac sa vada ce'ai mancat/baut tu?=| mananca ma ce vrei tu si da'l incolo de post ca nu te'ajuta cu nimic, sunt doar superstitii...

| Zenithf a răspuns:

Postul este mai mult decat ceea ce mananci. Si, chiar daca nu-i produs animal, niciun suc si nicio bautura nu sunt de post.
Postul urmareste curatirea trupeasca si spirituala, si de aceea in perioada de post, alimentatia trebuie sa fie una de subzistenta. In plus, ca sa-ti purifici trupul, nu poti sa bagi in tine produse chimice ca acestea. Nici salamurile si alte mezeluri nu sunt cu adevarat de post.
Decat sa tii un post de forma de 7-10 saptamani sau cat o fi, alegeti o saptamana in care sa traiesti un adevarat post. Asta inseamna sa manci numai natural, si numai cat sa-ti potolesti foamea, sa te feresti de orice lucruri care iti pot abate atentia de la cele spirituale, si sa staruiesti in rugaciune.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Din punctul meu de vedere, daca tii post si bei cola, tii post degeaba, asta pentru ca ma pricep la nutritie.
In mare parte postul ajuta ignorantii, care nu stiu sa se alimenteze deloc

| andreiush25 a răspuns:

Probabil

| doctorandus a răspuns (pentru Zenithf):

Din putul gandirii: "Nici salamurile si alte mezeluri nu sunt cu adevarat de post." Unde ai vazut mata carne (nu inlocuitori de carne) sa fie de post?

| Zenithf a răspuns (pentru doctorandus):

Lol, mii de scuze, voiam sa zic de mezelurile "vegetariene". Vegetariene or fi, dar de post cu siguranta nu. Oricum, nu-s recomandabile pentru consumat nici in post, nici in afara lui, la cat de pline sunt de e-uri. Am zis ca postul este de curatare, cum te cureti cu e-uri?

| Zenithf a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Exact, postul este pentru curatire, spirtuala intai, dar si trupeasca. Asta inseamna ca trebuie in aceasta perioada sa mananci alimente naturale, curate, acest lucru este mai important chiar decat ca manci sau nu produse animale.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Eu nu cred ca Sfintii Parinti si primii crestini posteau cu cola sau alte sucuri racoritoare. Postul inseamna putina mancare (vegetala) si nu atatea alimente sofisticate.

| C0nstantin a răspuns:

Tine post negru daca tot vrei sa te purifici... poate purifici si planeta de tot...

| William a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

rolling on the floor

| Alexandrup explică (pentru AwaZoh98):

De fapt e facuta din porci.Imi pare rau pentru membrii familiei tale care s-au sacrificat pentru producerea acestei bauturi.

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Alexandrup):

Poti sa te superi cat vrei, dar iti spun sincer ca ai pus o intrebare de tot rasu! Gandeste si tu putin! Coca-Cola e suc (apa, coloranti si mult zahar). Cum sa pui lapte, oua sau carne? LOL! laughing
Rad si curcile de tine, omule!
Ma si mir cum de mi-ai putut da o replica cat de cat sarcastica! big grin

| Alexandrup explică (pentru AwaZoh98):

Daca ai fi destul de destept/desteapta sa iti dai seama ca postul nu inseamna doar carne oua sau lapte...

| Alexandrup explică (pentru AwaZoh98):

Macar uita-te pe Wikipedia...

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Alexandrup):

LOL! Ma inveti tu pe mine ce inseamna post?
Cand am spus oua, lapte si carne ma refeream si la derivatele lor (smantana, cascaval, branza etc.)
Cu alte cuvinte, a tine post inseamna a te abtine la ceva pentru a te mantui, pentru a-ti vindeca sufletul, ca o jertfa pentru Dumnezeu.

Asa ca "ciocu mic"!
Daca imi vei mai da raspunsuri patetice, te rog mult, nu imi mai da reply la comentariul meu! big grin

| Alexandrup explică (pentru AwaZoh98):

Post inseamna din punct de vedere spiritualsa-ti purifici corpul, si am intrebat si un preot, atata vreme cat tii post si bei cola, bere si mananci placinte "de post" e egal cu zero.Si apropo, ce are daca te invat eu? Chiar atat de destept/desteapta te crezi? Pai uite ca nu esti

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Alexandrup):

Da, ma cred desteapta, pentru ca sunt! laughing
Problems?

| Alexandrup explică (pentru AwaZoh98):

Pai da, pentru ca nu esti LOL

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Alexandrup):

Te-ai gandit mult pana sa spui asta? Te-am rugat frumos sa nu imi mai dai reply la comentariul meu, daca imi vei mai da raspunsuri patetice, dar nu ai vrut sa imi respecti aceasta rugaminte! puppy dog eyes

| Alexandrup explică (pentru AwaZoh98):

Daca vrei niste raspunsuri patetice uita-te peste ale tale.Atata am avut de zis, nu mai ma pun la mintea ta, am lucruri mai bune de facut, Paste Fericit

| AwaZoh98 a răspuns (pentru Alexandrup):

Ai lucruri mai bune de facut cum ar fi... sa te uiti peste raspunsurile mele! laughing Bun, atunci! Te sfatuiesc ca data viitoare sa te uiti in gradina ta si apoi in a altuia!winking Sper ca discutia noastra sa se incheie aici! La revedere! Asta daca nu vrei sa vorbesti singur. sad

| Alexandrup explică (pentru AwaZoh98):

In fine hai pace. daca am incheiat cu razboiul, te rog raspunde la ultima mea intrebare.pace!