| Inferno a întrebat:

Credeti ca ar trebui sa se introduca in scoala o materie une copiii sa fie invatati de ce sa nu creada in Dumnezeu, de ce religia e nociva pentru umanitate si efectele maligne ale credintei?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Milan, citeşte-ţi biblia (toată, nu doar ce-ţi place, şi obiectiv), aruncă un ochi şi la "fraţii" tăi şi în ce au transformat ţara şi mai vorbim.
Deşi...cu tine e cam mereu degeaba. Ai un set de fixisme absurde, pe care nu cred că ţi le mai scoate cineva. Le repeţi ca un patefon stricat, chiar dacă până acum ţi-au fost demontate cu argumente de sute de ori.

Ţi se foarte potriveşte descrierea din primul meu răspuns adresat ţie. Iar tu, ca şi mulţi alţii, eşti produsul religiei tale, "moralităţii" creştine: un creştin-ortodox înrăit.
Tu te vezi moral, corect, cinstit, obiectiv, sincer? Cum poţi fi toate acele lucruri (ipocrit, ignorant, homofob, sexist, etc.) şi să fii moral?

Ai aici copii mici şi fără prea multă carte şi experienţă de viaţă, care sunt de zeci de ori mai morali ca tine.
http://youtu.be/8TJxnYgP6D8
Asta înseamnă să-ţi bazezi moralitatea pe o analiză individuală, pe o gândire critică, pe empatie, pe un raţionament sănătos, obiectiv şi pacifist, nu să adopţi orbeşte, fără argumente, "moralitatea" din Evul Mediu şi prejudecăţile unor primitivi, care pe vremea aia mai mult nu ştiau şi nu puteau.
De ce în secolul XXI să predăm în şcoli "moralitatea" unor sălbatici, când se poate mult mai bine de atât? Care-i logica?
Învaţă şi tu de la aceşti copii ce înseamnă să nu-ţi amputezi raţiunea, să-ţi iubeşti aproapele şi să gândeşti inteligent, obiectiv şi paşnic...moral!

32 răspunsuri:
| casian_6565 a răspuns:

Crezi ca parintii isi pot invata copii religie? m am saturat cu sa se predea religie in scoala sau nu? pai ce ar fi daca nu ai face romana si mate? ai stii sa calculezi si sa citesti? la cum te ar invata parintii ce sa zic.religia nu e nociva. La televizor arata ce arata dar in unele locuri exista preoti care au avut chemare si dragoste pentru Dunezeu care nu se uita dupa bani. esti nainvatat, nu ai vazut realitatea ca daca ai stii cum e in realitate toti astia de pe TPU nu ati mai face comentari de 2 bani dpa mintea voastra

| andreiboss31 a răspuns:

E bine ca materia de religie este introdusa in orele elevilor, pentru. ca invata niste cunostinte despre sfinti unde au trait etc. si poti invata invaturi din pilde.