| AnicaiAlin a întrebat:

Ce a facut religia si dumnezeu pentru umanitate?
Ce a facut stiinta pentru umanitate?
Ce face in prezent religia si dumnezeu pentru umanitate?
Ce face in prezent stiinta pentru umanitate?

Va rog fara citate fara rost si jigniri.

18 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Ambele sunt benefice pentru umanitate. Ştiinţa şi religia se ocupă de domenii diferite, dar sunt complementare, aşadar, ele nu se anulează reciproc.

Ştiinţa în sine, nu neagă existenţa Lui Dumnezeu, rolul ei este altul, iar Dumnezeu ne-a dat ştiinţa ca să ne putem dezvolta. Nu vreau să întru în detaliu, argumente sunt suficiente pentru ambele, însă vreau să menţionez că, ce a spus Biblia acum mii de ani experimentăm noi astăzi; '' cunoştinţa omului va creşte în aceste vremuri – vezi Daniel 12:4 ''.

| Filip23 a răspuns:

1.Decat intrebarile tale cu elefanti mov si zane maselute (cred ca ai master pe domeniu)...
2. Mictionez pe toti cei care fac uz de cuvantul ratat.

| Inferno a răspuns (pentru Filip23):

"Decat intrebarile tale cu elefanti mov si zane maselute" Cine a dat raspunsul respectiv este un trol cu numele lnferno. "Mictionez pe toti cei care fac uz de cuvantul ratat. " Atunci poti mictiona in voie, pentru ca eu nu am folosit niciodata cuvantul ratat de cand ma aflu pe acest site.

| Filip23 a răspuns (pentru Inferno):

Nu prea arata a trol, postarile nu te dezavantajau pe tine, il jigneau pe cel care a pus intrebarea si expuneau tot o "conceptie ateista". Poate vreun admirator secret al tau, de vreo 11 ani. La varsta asta se admit "prostule, boule". Oricum si in postarile tale din trecut am observat o alternanta intre cuvinte echilibrate si cuvinte culese de jos.

| ania a răspuns:

Dumnezeu a făcut știința prin faptul că a creat oamenii în asemănarea sa, adică le-a dat inteligență ca să creeze știința.

| RAY a răspuns:

Ce a facut religia si dumnezeu pentru umanitate?

ura intre oamenii,violenta,razboaie, poate a dat si o speranta omului sarac pentru a doua viata, sa nu faca rau ca ajunge in iad, dumnezeu nu a facut nimic

Ce a facut stiinta pentru umanitate?

stiinta a salvat omenirea de la ciuma, boli incurabile care au omorat sute de milioane de oamenii, a facut lumea din prezent toata tehnologia o datoram stiintei

Ce face in prezent religia si dumnezeu pentru umanitate?
religia indoctrineste oamenii cu promisiuni, amenitari si se imbogateste in continuare de pe urma celor saraci cum a facut-o mereu vezi averea bor 4 mld de euro
dumnezeu nu face nimic
Ce face in prezent stiinta pentru umanitate?
stiinta in prezent face ce a facut mereu o lumea mai buna

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Si ce treaba are una cu alta? Se excud? Nu poti fi si savant si religioS? Ce vrei sa demonstrezi de fapt?

| martzian a răspuns:

Exista mai multe moduri de a defini religia. Daca te referi la un sistem condus de norme, dogme, reguli (unele in afara cartilor sfinte chiar) religia (oamenii de fapt) a facut multe - rele si bune. Ne sunt cunoscute, in mare parte.

Daca insa, spre exemplu, iei religia asemenea lui Iacov, care spune "Religiunea curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor, şi să ne păzim neîntinaţi de lume. " - atunci, cu siguranta, vom vorbi numai despre lucruri bune. Sunt oameni ai lui Dumnezeu plini de compasiune si dragoste pentru semeni, care isi pun viata in slujba celor din jur, mai ales a celor mai necajiti dintre noi.

Dumnezeu ne ofera mai mult decat o religie, ne ofera o relatie personala cu El. Este o mare diferenta.

Ce a facut Dumnezeu pentru umanitate? Totul. Nimic din ceea ce are bun umanitatea (pornind de la propria existenta) nu ar fi fost posibil fara Dumnezeu. El ne-a creat, ne-a dat viata si resurse si, dupa ce ne-am razvratit impotriva Lui, pacatuind, ne-a oferit solutia pentru regenerare, pentru mantuire (Isus Hristos care a platit in locul nostru).

Intrebarea, retorica, ar fi mai degraba, ce NU a facut Dumnezeu pentru noi?

Stiinta a facut multe lucruri bune pentru umanitate. Dar si multe lucruri rele. Ca si in cazul religiei, vorbim despre oameni, cu bunele si relele lor.

| Zenicide a răspuns (pentru martzian):

"(Isus Hristos care a platit in locul nostru)" Stai asa, adica Isus care e uneori Dzeu a platit pentru pacatele oamenilor. Cui i-a platit? Nu este el cel mai bazat? Daca vroia sa ierte oamenii de ce nu a zis pur si simplu, "gata sunteti iertati" Pe cine vroia sa impresioneze cu acest ritual absurd (moartea lui isus)?

| martzian a răspuns (pentru Zenicide):

Nu-ti sta bine cand faci pe nepriceputul. Spun asta pentru ca pareai un om inteligent, prea inteligent pentru a te pune intr-o situatie asa jenanta. Era suficient sa spui "nu cred asta", decat sa creezi imaginea unui mucos nestiutor... sad

Sper ca ai inteles ca nu te jignesc, ci doar fac apel la a-ti folosi mintea pe care tot Dumnezeu ti-a dat-o. Sau sa renunti la a parea ridicol de dragul unei idei in care nici tu nu crezi 100%.

Daca Dumnezeu ar fi spus: "gata, sunteti iertati", nu ai fi sarit acum ca este nedrept? Daca, insa, El iti ofera o portita de scapare, atunci Dumnezeu este absurd? Trebuie sa stii: Dumnezeu este drept. Si ai grija, nu se joaca cu pacatul!

"Isus care e uneori Dzeu" - Nu uneori, ci mereu. El este Dumnezu, intrupat - pentru a indeplini conditia ca sa poata plati in locul tau. A trait o viata fara pacat si apoi si le-a asumat pe ale noastre. E simplu si apropo, profetit cu multi ani inainte, demonstrat in milioanele de vieti transformate. Again, poti spune "nu cred asta", decat sa te lansezi in speculatii ieftine - de parca nici macar Dumnezeu nu ar fi atotstiutor, dar domnia ta da...

"Cui i-a platit?" - Cool. Adica daca unul fura si spunem ca este la inchisoare, PLATIND pentru ceea ce a facut, e si justificat sa intrebam, mucalit: cui ii plateste? Raspuns corect: ____________ (completeaza tu).

"Pe cine vroia sa impresioneze cu acest ritual absurd (moartea lui isus)?" Orice om de bun simt s-ar simti miscat de un asemenea gest, facut pentru el. Totusi, nu a facut-o ca sa impresioneze, ci pentru ca era singura modalitate.

| Zenicide a răspuns (pentru martzian):

"Sper ca ai inteles ca nu te jignesc, ci doar fac apel la a-ti folosi mintea pe care tot Dumnezeu ti-a dat-o."
Si ca sa iti raspund ca un muscos: Stai linistit, mi se rupe ce crezi despre mine.

"Daca Dumnezeu ar fi spus: "gata, sunteti iertati", nu ai fi sarit acum ca este nedrept?"
Nu. Care e diferenta? ORicum nu a murit nimeni, din punctul meu de vedere a fost doar un ritual absurd ieftin fara rost. Cu ce e mai drept asa? laughing

"Dumnezeu este drept." Oh really? Prima data creaza pacatul, apoi te scapa de pacate. Apoi te pedepseste iar.
In plus cum ramane cu pacatul originar? Unde e dreptatea aici?

"El este Dumnezu, intrupat - pentru a indeplini conditia ca sa poata plati in locul tau. A trait o viata fara pacat si apoi si le-a asumat pe ale noastre."
Eu nu am cerut asa ceva. Daca era drept cum zici tu intreba inainte pe fiecare om in parte daca vrea acest lucru sau nu. Astfel in situatiile in care unii striga " Dar a murit pentru pacatele tale" pot raspunde asa "Eu nu i-am cerut sa faca asta. In plus e posibil ca o fiinta suprema ca Dzeu sa moara? Iar daca e mort care mai e rostul prostiilor pe care le faceti?"

"De parca nici macar Dumnezeu nu ar fi atotstiutor, dar domnia ta da"
Daca Dzeu e atotstiitor nimic din ceea ce facem nu conteaza pentru ca totul e prestabilit.

"Totusi, nu a facut-o ca sa impresioneze, ci pentru ca era singura modalitate."
Atentie mare, pretinzi ca stii ce poate si ce nu poate sa faca Dzeu. Trebuie sa fi o persoana tare fericita happy

| martzian a răspuns (pentru Zenicide):

"Si ca sa iti raspund ca un muscos:" - Ti-a reusit... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce face sufletul? care e rolul lui in viata omului? dar corpul? are vreun rol? ai tu grija de ambele la fel? le dai tot ce e frumos si placut, constructiv? ce e stiinta? unde e? ce culoare are? mama draga, daca e sa raspund fara citate, nu inteleg decat termenul, umanitate.la celelalte inca se lucreaza iar eu ma documentez. daca aflu ceva nou vei fi primul care afla.

| AnicaiAlin explică (pentru anonim_4396):

Ce este sufletul?
ce este stiinta?
pentru amandoua exista o definitie diferenta constand in faptul ca despre suflet se presupune ca exista iar stiinta exista cu certitudine.

Scopul intrebarii mele este altul. Sper ca l-ai inteles.

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns:

Ce treaba are una cu alta? Ce treaba are si mecanica cu zootehnia! Chiar nu inteleg ce vrei sa spui? Dar daca voiai sa spui ca ateii sunt "responsabili" pentru stiinta esti cam ramas in urma!

| Cocochannel a răspuns:

Adevarul e ca poza ta m-a dat pe spate! laughing Ori te jenezi?
Du-te si lasa-ne, impostorule!

| AnicaiAlin explică:

Coane, ala din poza sunt eu. Nu consider ca sunt ratat, chiar spre deosebire de multi sunt foarte bine si social si profesional si nu imi este teama sa ascund cine sunt.
Scopul intrebarii mele este sa arat diferentele clare intre religie si stiinta.
Stiinta care ajuta umanitatea si religia care doar o stoarce de bani.
Nu o sa te jignesc, nu imi sta in caracter, iar daca ma cunosti atat de bine incat sa ma poti face ratat pot doar sa te felicit ca ai ajuns sa ma cunosti.