| beautifulhouse a întrebat:

Credeti ca fumatul e un pacat? de ce?

34 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Ma rog daca e sa ne luam dupa religie pe vremea cand a fost scrisa biblia nu exista fumatul, insa este un viciu deci il putem considera un pacat.

| ciprianjurje a răspuns:

Da este un pacat deoarece este un viciu si face rau atat tie cat si celor din jurul tau.

| RAY a răspuns:

Pacat de banii ca isi bati joc de ei,practic i arzi,pacat de plamani tai, inima ta, fumatul afecteaza plamani, inima, creierul

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Este o lentă sinucidere...

| al3xander a răspuns (pentru beautifulhouse):

Nu e vorba doar de religie, e vorba ca sunt foarte nocive si numai zic de cheltuieli. e ca si cum ai plati un asasin ca sa te omoare lent.

| dracu14 a răspuns:

Nu-mi pasa daca e sau nu pacat cert e ca fumatul nu e sanatos

| Inferno a răspuns:

Nu,este distrugerea sistematica, constienta a sistemului respirator prin inhalarea in exces a substantelor nocive.

| Inferno a răspuns:

Sfatul meu: Nu va opriti.

| florinmarius20 a răspuns:

Sigur, pentru ca un om pur nu simte nevoia de asa ceva.Este vorba despre toxicitate si numai oamenii impuri si toxici simt nevoia sa fumeze.
Cine mai calculeza in lumea moderna ce este pur si ce este impur, ce este pacat si ce nu?

| IoanieCriminalul a răspuns:

Fumatul nu.Dependenta da.Eu mai trag din cand in cand un pripon

| BarbieDarya a răspuns:

Fumatul dauneaza santatii si atat.Nu ar trebui sa conteze ce spun mentalitatile alea invechite.Din punct de vedere religios este un viciu deci un pacat.Eu nu te sfatuiesc insa sa ai acest obicei asta daca ti la sanatatea ta.winking

| VladyCristian a răspuns:

Fumatul este pacat deoarece este viciu. In fiecare zi trebuie sa te gandesti: ``Oare ii fac pe plac lui Dumnezeu?`` Si gandeste-te un pic: tu fumand - ii faci pe plac Lui? Eu cred ca nu... In multe "indreptare" - pentru fumat pacatosul este oprit de la impartasanie 7 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da pentru ca e un viciu...

| Memories a răspuns:

Cand am intrebat-o pe profesoara de religie asta nu a dat un raspuns clar ci numai ca este un viciu si este de preferat sa eviti asemenea lucruri

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

2 Corinteni 7:1 - Deci fiindca avem astfel de fagaduinte, preaiubitilor, SA NE CURATIM DE ORICE INTINACIUNE A CARNII si a duhului si sa ne ducem sfintirea pana la capat, in frica de Dumnezeu.
Principiul din acest text este că trebuie să evităm orice obicei care ne murdăreşte carnea. Fumatul o face cu generozitate.

| Ionut a răspuns (pentru Inferno):

Buna Inferno, nu te intreb din rautate, ura, invidie si asa mai departe. Curiozitatea ma impinge sa te intreb.
Pe ce principii mergi tu in viata? Care e sistemul tau valoric? Care sunt regulile tale morale? Ce crezi ca este dupa moartea trupeasca?

| Cosmin86 a răspuns (pentru florinmarius20):

In lumea "moderna"? si pe vremuri cine "calcula" ce e pacat si ce nu, cand omorau oameni din orice si cand oamenii se adunau la executii ca la teatru?

| Cosmin86 a răspuns (pentru VladyCristian):

Maturizeaza-te, nu mai suntem in evul mediu

| amuzanta a răspuns:

Da este un pacat.Pentru ca tigara distruge copul si Dumnezeu te-a dat pe pamant sa traiesti nu sa te sinucizi intelegi?

| Dasinudasida a răspuns:

E ucis, nu ai voie sa ucizi.

| crestiniromani a răspuns:

Pacat este un lucru care pune stapanire pe viata ta. Daca fumatul a pus stapanire pe viata ta, inseamna ca e pacat! La fel ca si banul, daca vezi numai bani inaintea ochilor, esti lacom, si lacomia e pacat!

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Fiind atee eu fumez.
Nu îmi pasă.
Pe curând!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este iarba diavolului, de aceea este considerat fumatul un păcat.
Pa, pa.

| Never4ever a răspuns:

Nu cred ca este pacat.

Răspuns utilizator avertizat
| al3xander a răspuns (pentru beautifulhouse):

Pai tabaco inseamna tutun. cristofor columb cand a ajuns in america prima oara a gasit niste bastinasi care fumau tutun si dupa a venit cu el in europa (pe langa cartof). din cate stiu inainte nu se stiia nimic de fumat.