| acdcfan a întrebat:

Ce urmari credeti ca poate avea fumatul la minori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

In primul rand organismul isi poate incetini sau chiar opri dezvoltarea cu mult inainte de 18-20 de ani. Sistemul imunitar este cel mai afectat. In plus implica un risc crescut de bronsite, bronsiectazii, cancer pulmonar sau de laringe la varste mai tinere decat alti fumatori.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fumatul afecteaza intreg corpul si in primul rand plamanii, asa ca poate cauza ori favoriza diferite boli. Minorii sunt afectati mai mult de fumat decat majorii, organismul lor nefiind pe deplin matur. Este bine, la fel ca pentru toti, sa nu fumezi. Sanatate si numai bine!

| constantyna a răspuns:

Efecte mult mai negative decat la adulti.

| etudor a răspuns:

Fumatul e ca un drog:da dependenta, scade imunitatea, fapt ce duce la imbolnaviri frecvente, la cancer de plamani si e CUIUL lui PEPELEA in calea tuturor bolilor.

| marya a răspuns:

Ramai asa cum esti (cand te-ai apucat de fumat)fumatul iti distruge plamanii si poti sa faci cancer.

| SheCanFlyy a răspuns:

Moartea