| Cristid13 a întrebat:

Credeți că fumatul e păcat?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este pacat ca-ti bati joc de sanatatea ta si cheltui bani pentru a o inrautati, altfel nu-i nici un pacat.

| Cristid13 explică (pentru Ioandelasal):

Nu știu ce să zic poate că este păcat poate că nu este păcat
In biblie Dumnezeu interzice beția dar sa bei o sticla de vin e diferit de a fuma un pachet de țigări deoarece în cantitati mari alcoolul îți tulbura gandirea și tutunul nu

Ideea e că și argumentele voastre sunt valide

| mentholinks a răspuns:

Doar daca nu o faci.

| CostinAlamariu a răspuns:

Dap

| StrongHeart a răspuns:

Cred ca s-ar incadra la pacat fata de propria persoana, pentru ca iti distrugi trupul, desigur si fumatul pasiv dauneaza celor din jur, dar in primul rand tu pe tine te osandesti.

| Digikey a răspuns:

Tu crezi ca Dumnezeu a creat degeaba planta de tutun?

| Alice270246 a răspuns (pentru Digikey):

Păi atunci să zicem,, Tu crezi că Dumnezeu a inventat ciuperca Pălăria șarpelui (care e otrăvitoare) degeaba?" Dumnezeu a creat aceste plante otrăvitoare pentru a ne testa. Știți cu toții despre Eden si Adam și Eva. Dumnezeu a pus pomul Binelui și Răului în grădină, tocmai ca să vadă cât de mult îl ascultă. Tu te duci la o tarantulă și îi zici: Na, dacă Dumnezeu te-a creat, mușcă-mă. Așa faci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Potrivit bibliei mai pe ocolite, da.
Potrivit realismului, DAAAAAA.

Eu consider ca persoanele care au acest vici, de a fuma, sunt niste drogati, atat dupa parerea mea cat si prin definitie.
Om cu depententa pentru droguri = drogat
Drog = stupefiant
Stupefiant = substanta care, prin folosire repetata, da nastere fenomenului de dependenta.
Cu asta am spus tot drogatilor care fumati!

| Teffan a răspuns (pentru anonim_4396):

Fumatorii nu sunt drogati pentru ca tigarile nu schimba perceptia asupra realitatii.In schimb, alcoolul poate fi considerat stupefiant iar alcoolicii drogati, dupa parerea mea.
Delirezi 100%.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Numai perceptie asupra realitati nu ai cand te apuci de fumat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un fel de sinucidere lentă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, fiecare este robul lucrului de care este biruit. sad

| Bluestar15 a răspuns:

Da, pentru ca fumatul iti face rau atat tie, cat si celor din jur (gandeste-te cata suferinta indura familia unui bolnav de cancer).E bine sa le lasam, daca nu putem dintr-o data, macar cate o tigara pe zi (daca de obicei fumez 10 tigari pe zi, o saptamana fumez 9 pe zi, urmatoarea saptamana fumez 8 pe zi si tot asa pana le las).