| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti in minuni? In miracole? Ei bine ele exista.Sunt milioane de marturii in care rugaciunile la Sfinti prin puterea lui Dumnezeu a vindecat multi oameni de cancer si de alte boli dureroase,a intors oameni la credinta, a schimbat viata a milioane de oameni si a intarit credinta. Uitati aici un documentar extraordinar despre minunile Sfantului Nectarie cunoscut foarte pentru vindecarile pe care le face si la care medicina nu gaseste explicatie.Linkul:https://www.youtube.com/watch?v=6FcXeLFjGHI
Nu vreau sa convertesc si sa oblig pe nimeni sa creada si sa vina la credinta vreau sa impartasesc cu voi si sa nu purtam polemici ci pareri civilizate.Doamne ajuta!

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Multumesc pentru apreciere! happy

Ai dreptate,sunt milioane de marturii si minuni,dar acestea nu sunt toate atribuite unei anumite religii! happy
Acestea au avut loc,au si vor avea loc indiferent de credinte,loc si timp.
Daca toata lumea spune ca are dreptate,minuni si marturii,atunci pe cine sa crezi?!

Este o singura concluzie :
Noi, numai noi avem aceste abilitati, simnturi extrasenzoriale, ezoterice, simbolistice..etc.

Tu sa nu uiti ca scopul religiilor,rugaciunilor,meditatiei, este sa ne decoperim "interiorul nostru",chiar si in Biblie spune ca "Imparatia lui Dumnezeu" este in interiorul nostru.

Scopul lor este sa evoluam,sa ne transformam,dar acesta din pacate s-a pierdut dealungul timpului pentru ca a avut acces toata lumea la secrete si nu s-au mai pastrat "ritualurile de initiere".
Fiecare cultura si civilizatie,pentru ca sa isi pastreze tainele nu oricine avea acces la secrete.
"Ritualul de initiere" este un test, examen si dovada ca esti capabil sa primesti, intelegi, folosesti, adaugi, si transmiti mai departe cunostintele de cel mai inalt nivel.

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hai vino cu mine sa vindecam bonavi din spitale si te voi crede, dar asa n-am de ce sa te cred, ciuma, holera, gripa spaniola toate au fost vindecate de stiinta
intrebare de ce a lasat dumnezeu virusi, microbi?
sunt batarani, copii mici care sufera din cauza lor
doar pentru raceala sunt 200 de virusi de ce lea creat?

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Nu trebuie sa ma crezi pe mine.Pai unii bolnavi din spitale au fost vindecati cu ajutorul rugaciunilor la Dumnezeu si la Sfinti.Nu trebuie sa ma crezi pe mine, repet.Cui lasam milioanele de marturii? Chiar crezi ca sunt minciuni? Poate e minciuna 1, 2, 10 dar nu milioane.NU poti IGNORA MILIOANE de MARTURII!

| RAY a răspuns:

A murit la 8 noiembrie 1920, în urma unui cancer de prostată care l-a chinuit un an și jumătate.

nici el nu a fost salvat de dumnezeu, de ce ea dat boala aia?

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu nu cred nici in 1000000000000000000 miliarde de marturi, cand o sa vad o sa cred pana atunci nu cred, cred ca alea sunt efectul placebo sau inventi umane

| Zenit313 a răspuns:

Minuni sau fenomene inexplicabile s-au intamplat, se intampla si se vor intampla indiferent de loc, timp sau credinte!

Noi avem aceaste abilitati extraordinare...

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Crezi ca el vroia sa se vindece? Eu nu cred. Sfintii se gandesc la moarte, vor poate sa moara ca sa fie mai aproape de Mantuitorul Hristos.Boala cateodata este o intamplare si nu vine de la Dumnezeu cateodata da.Asa a randuit Dumnezeu sa moara. Daca se vindeca singur ce rost avea? Dadea dovada de vreo calitate? El a vindecat alti oameni, a facut oamenii sa iubeasca pe Dumnezeu si MAI ALES pe APROAPELE! A muri nu inseamna ca nu este salvat de Dumnezeu.Moartea e inevitabila, toti murim insa nu toti ne mantuim.Moartea e fireasca.

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

I placea sa sufere sigur asa e

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Corect asa e, abilitati extraordinare de a inventa tot felul de fantezi, mereu vedem totul ca pe un scop si asta e o explicatie pentru asa zisele minuni ca exemplu
de ce mam vindecat de o raceala m-a salvat yahve desigur ca fara sasi amintesti ca ai luat medicamente, pana la urma ce logica ar avea el tio da el tio ea pentru ce sa-i multumesti?

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Ma refeream la puterea mintii, autosugestie, autovindecare..etc.

Totul tine de noi! happy

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Ai auzit de deism?

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Ma jignesti...

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Sunt curios astia cred in viata de dupa?

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Da,din moment ce materia exista in mai multe dimensiuni sau frecvente.
Daca exista forme de viata la aceasta frecventa joasa si solida, nu este nici un motiv sa nu existe in alte dimensiuni sau frecvente mai inalte!
Nu stim cum se comporta viata in conditii diferite de ale noastre.

Este doar o ipoteza, nimic demonstrat! happy

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Sincer,tu ai niste argumente penibile. Uite, eu apreciez raspunsul lui Zenit, e inteligent si poate mai credibil(desi eu nu cred in ceea ce spune el) dar tu gasesti niste motive care te apuca rasul.NU UITA INSA, MILIOANE DE MARTURII, MILIOANE DE MINUNI!

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Dovedeste o minune din alea milioane

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Sunt acte care dovedesc multe din acele minuni.Acte medicale, care analizele le aratau foarte proaste apoi aratau foarte bune dupa rugaciune, dupa minune.Crezi,crezi,nu crezi nu crezi.Asta e adevarul.Cauta pe internet Minunile Sfantului Nectarie sau uite-te la videoclipul pus de mine si vei intelege mai multe.

| AvalohAlyn explică (pentru Zenit313):

Sincer,devii pe zi ce trece ateul meu preferatrolling on the floor
Dai raspunsuri bune si inteligente.Si nu zic asta doar pentru ca imi convine ce zici, crede-ma.Numai bine

| Zenit313 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sincer,ma bucur! laughing
Chiar daca gandim diferit, asta nu inseamna ca nu trebuie sa existe respect!
Sunt putini credinciosi cu care pot purta o conversatie construnctiva si interesanta!
Tu esti credinciosul meu preferat! laughing

Eu ma gandesc si analizez argumentele tale, stiu ca si tu iei in considerare ce zic.

Multumesc!

| AvalohAlyn explică (pentru Zenit313):

Multumesc de asemenea.O noapte buna iti doresc

| Zenit313 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Poate ca merit totusi o funda la raspunsul ala mai lung! rolling on the floor)

Noapte buna si tie!

| AvalohAlyn explică (pentru Zenit313):

Ti-am indeplinit dorintarolling on the floorlaughing Numai bine

| Zenit313 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

rolling on the floor))))))))))

| Thunderstruck a răspuns:

Pentru mine faptul ca nici unui om nu i-a crescut un brat amputat inapoi e dovada clara ca nu exista minuni.

| Dumitru73 a răspuns:

Totul este subiectiv.

| ChR a răspuns:

Iar apelul la multime... si mai spui ca tot ce spui e logic?

nici daca 100000 la puterea 1000000 crede o minciuna ea nu devine adevarata

carte de LOGICAAA, READ IT?

Penibilule

| ManStrong a răspuns:

Dar de ce trebuie sa faci un ocol pe la sfinti cind este scris clar ca veti avea intrare la tatal.Sau; Voi cind va rugati sa ziceti tatal nostru etc Dece nu se poate respecta porunca lui Isus/Sint mai importanti sfintii?

| Gregory a răspuns:

Salut. Da, desigur. Ele ne întăresc în credință și ne apropie mai mult de Dumnezeu.
În cele ce urmează doresc să relatez, pe scurt, o minune de-a Sfântului Nectarie cu o bună prietenă de-a mea. Aceasta are probleme grave de sănătate, mai ales cu inima. Zilele trecute a fost la spital să facă niște investigații. Până în acel moment, una dintre mătușile ei a avut o vedenie în care două mâini îi reglementau fetei două dintre problemele pe care ea le avea acolo. Medicii, ea și familia știau doar de una dintre ele, însă în urma cercetărilor făcute au ajuns la concluzia că erau două probleme așa cum a povestit mătușa respectivă. Cu toții și-au dat seama că este o minune a lui Dumnezeu prin sfântul Nectarie, sfânt la care familia, câțiva prieteni și cunoscuți au o evlavie deosebită.
De asemenea, de-a lungul timpului, s-au făcut, se fac și se vor face numeroase minuni ca dovadă a iubirii lui Dumnezeu pentru întreaga Sa creație. Acum noi avem liberul arbitru. Nu ne obligă nimeni să credem, însă nu putem să închidem ochii și să ne astupăm urechile, mai ales când lucrurile vorbesc de la sine.
Chiar zilele acestea am terminat de citit o carte pe această temă, cu minunile Maicii Domnului de la mănăstirea Hadâmbu. Extraordinară! Doamne ajută.

| Papillon09 a răspuns:

Apostolii au facut multe minuni atunci pentru ca biserica era la inceput si oamenii aveau nevoie de asa ceva. Oamenii vazand minunile credeau in Dumnezeu si Il urmau. La inceput era nevoie de asa ceva. Noi acum deja stim ca au fost oameni inviati, vindecati..etc. Nu mai avem nevoie de minuni, desi Dumnezeu mai face si acum minuni, este datorita bunatatii si ingaduintei Lui. Dar, noi nu mai avem nevoie de ele, pentru a crede in El, pentru ca ne-au fost relatate. Oricum cine nu crede, nu crede, se poate intampla ceva similar in fata lui si tot nu va crede. happy