| anonim_4396 a întrebat:

Crezi tu ca si pentru tine s-a scris simfonia iubirii, acolo la Golgota?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Din iubire Isus Hristos a părăsit Slava cerească şi a luat păcatele noastre asupra Lui ca noi azi să putem trăi şi să putem trăi liberi ştiind că la Golgota s-a împăcat Cerul cu Pământul!
şi azi nu ne cere decât să credem în Jertfa Sa şi să trăim prin pocăinţă şi credinţă!

17 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Nu.

| harciog a răspuns:

N-a fost o simfonie a iubirii. A fost simfonia executie nedrepte.Nu ma intereseaza ca biserica a manipulat multimea spre interesele ei folosindu-se de propria greseala.Am cunoscut un tip care dadea cu flit la fete intentionat ca dupa aia sa si le apropie spunind ca nu stiu din ce cauza de imbirligaturi. El prospera dar imi stirneste scirba.

| EmaS a răspuns (pentru harciog):

Acesta a fost scopul cu care a venit Domnul Isus, ca sa moara pentru pacatele noastre.Crucea nu putea sa fie evitata. el stia ce I se va intampla cand va veni pe pamant. El este Jertfa de ispasire.Aceasta era o parte din planul pe care El si Tatal L-au facut inainte de crearea lumii. El a declarat:,, Şi, după cum a înălţat Moise şarpele în pustiu, tot aşa trebuie să fie înălţat şi Fiul omului,,

| ZK a răspuns:

Nu, nu cred.

| harciog a răspuns (pentru EmaS):

Ema tu vrei sa absolvi Biserica dar te anunt ca n-ai nici o putere. Dumnezeu daca este, Iisus daca este, ei sunt prin puterea unuia de a ajunge la celalalt si as traduce asta ca puterea "omulu"de a atinge Absolutul. Existenta e una singura si tot ce-i viu face parte din ea.

| EmaS a răspuns (pentru harciog):

Este profetit cu mult timp inainte despre ce avea sa sufera Domnul Isus pentru pacatele noastre.Vezi in Isaia 53 ne ilustreaza tabloul suferintelor lui Isus.,, Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi.,,

| harciog a răspuns (pentru EmaS):

Faradelegile noastre Ema? Pacatele noastre? Stii care e cel mai timpit pacat impotriva propriei constiinte? Cel de a nu ne recunoaste propria vina.Stii care este aia? Ca am aratat cu degetul in jos pacifismului si am ales razboinicul; pe Barabas.Am ales varsarea de singe in masa Ema. Ce nu intelegi? Eram acolo, parte a existentei.

| EmaS a răspuns (pentru harciog):

Pretul pacatului este moartea, dar Domnul Isus a luat vina noastra asupra Lui facandu-se blestem pentru noi. El a platit pretul.,, El a purtat păcatele noastre în trupul Său, pe lemn, pentru ca noi, fiind morţi faţă de păcate, să trăim pentru neprihănire; prin rănile Lui aţi fost vindecaţi.,,

| harciog a răspuns (pentru EmaS):

Tu nu vezi un singur lucru la tine si anume ca esti impotriva lui Iisus care a propavaduit libertatea credintei, prin insasi acceptarea teoriei bisericesti.Tot incerci sa vii cu citate care nu aduce in lumina decit un singur lucru; Ca nu esti in stare de a crede in propria ta credinta.

| EmaS a răspuns (pentru harciog):

Eu cred ceea ce este scris in Biblie. Ea este Cuvantul lui Dumnezeu. Daca Hristos nu ar fi platit pretul, noi nu am primi iertarea de pacate si cu totii am avea destinul pecetluit.Eu impotriva lui Isus? Il iubesc cu toata fiinta mea cu fiecare celula a mea.

| harciog a răspuns (pentru EmaS):

Atunci fa naibii diferenta.

| EmaS a răspuns (pentru harciog):

Si ce ar trebui sa nu cred ceea ce este scris in Cuvantul lui Dumnezeu? Explica-mi tu ce sa cred.

| harciog a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu-ti pot explica nimic in momentul asta, in primul rind ca sint beat iar in al doilea rind ca nu pot raspunde logicii tale pentru ca nu gindesc in seara asta.

| alextermu a răspuns:

Da, cred si eu!

| EmaS a răspuns (pentru harciog):

Imi statea pe limba sa te intreb daca ai baut un pahar, pentru ca niciodata nu mi-ai vorbit asa.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Cred ca la golgota a murit un budist cu idei bune de care uni sau folosit si au creat crestinismul, consider pe jeus ca fiind ateu cu idei budiste care vrea pacea in lume citi capitolele 6, 7 veti afla apoi filozofia budista sunt la fel
din pacate crestinii exista da cu numele nu toti majoritatea, imi place de uni care nu se lauda cu credinta lor nu merg zilnic in biserica sa barfeasca, si au credinta lor sufletasca si ajuta pe cel de langa el pe acesti oamenii i respect pe farisei i ignor sunt multi inchei cu un verset degeaba sa rastinit fiul domnului daca facem pacate mereu si mereu si degeaba ne declaram crestinii daca nu ne iubim intre noi, iubirea este raspunsul la toate necazurile din lume