Întrebare recomandată | мιнαɛℓα36 a întrebat:

Cu totii stiti ca Patriarhul Daniel a trimis scrisoare tuturor primariilor din tara, cerand tribut pentru construirea Catedralei Mantuirii Neamului.

http://adevarul.ro/......index.html

Cum putem numi asta? Nesimtire, nerusinare sau?

Esti crestin? Nu am nimic impotriva dar, nu finanta Biserica! Fii crestin, nu religios!

Maine, oameni care au curaj si au ceva de zis, vor iesi in strada.
http://i.imgur.com/2cqFlFk.png

Nu iti cer tie asta, departe de mine gandul...pe un site plin de copii si adolescenti! Iti cer in schimb, sa semnezi petitia:

http://www.petitieonline.net/......40149.html

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Mai Mihaela, da-o-n colo de inversunare! Mai destinde-te si tu, ce naiba, vine Craciunul! Lasa-i pe popi cu ale lor, noi credinciosii cu ale noastre, cei care nu cred in nimic cu ale lor, si fiecare sa ne mai linistim putin acum pe sfirsit de an!

Uite aici o dedicatie de la mine ca sa te mai imbunez putin:

http://www.youtube.com/watch?v=J-8VCL4uSUc

P.S. Eu zic sa primesti si vreo 3-4 colindatori pe la usa ta ca doar n-o fi o gaura in cer sa le dai cite 1 leu si o banana! Unii dintre ei colinda din saracie, saracii, si chiar daca tu nu crezi in Dumnnezeu, daca o data pe an ii rasplatesti pentru efortul de a umbla prin frig si ca îngînă o colinda, e un mic semn de umanitate, nu neaparat crestinesc. Cu voia ta, te imbratisez! JAR.

40 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Sa inteleg ca preferi spitale pline cu oameni bolnavi? in locul bisericilor pline de oameni sanatosi? inca nu am vazut doctori de familie care sa vina acasa la pacientii lor,sa se intereseze de sanatatea populatiei.dar am vazut biserici in curtea spitalelor, si preoti venind la paturile bolnavilor ce nu se puteau misca facandu-si datoria de doctori de suflete asa cum prevede misiunea lor. mi-e rusine de sistemul politic din Romania, de cel medical, de cel de invatamant, de cel bugetar.de religia ortodoxa NU MIE rusine deloc.

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

In Romania e plin de bolnavi, daca vrem sa-i vindecam avem nevoie de spitale. Dumnezeu e cu noi si la spital.E important sa mergi la biserica dar sa nu fie construite la fiecare trei zile cand sunt deja prea multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

De unde ai scos chestia cu prea multe? VOI nu mai faceti diferenta intre barfa preluata de la altii si o parere personala bine fondata? Viata asta pentru omul de rand orice ar fi crestin ori altaceva este numa munca zbucium si truda.deabia cand mai imbatraneste omul ajunge si la spital si la biserica fiindca atunci are nevoie de amandoua.de ce nu ganditi deloc? uite ru nu am fost spre rusinea mea la biserica de muuulta vreme. popa a venit insa la mine cu diferite ocazii, si bani i=am dat cat am crezut de cuviinta, de multe ori a plecat fara tot spre rusinea mea, ca nu m-a prins pregatit.la sptal insa am fost de mai multe ori. deja prea multe? cine a hotarat asta? Dumnezeule -Doamne, e vina mea ca stau pe un site-plin de copii. bafta si sanatate.doar sanatate.fiindca stiu ca banii tii iau popii si biserica.si spitalul sa-l vezi doar cand treci pe langa el.lasa pe altii.

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

La biserica dau bani doar cand trebuie sa cumpar lumanari.Sunt destul de mica si preotul nu mi-a luat niciodata banii cand ii dadeam.Si de ce sa vad spitalul doar cand trec pe langa el? Pot sa ma duc la spital ori de cate ori am nevoie de analize sau nu ma simt bine.La asta sunt bune spitalele, la ajutarea oamenilor sa traiasca mai bine si mai mult.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru alessia5158):

Tocmai de aceea au ales aceasta data, pentru comemorare! happy

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Jardelin):

He, he... faina piesa. Plina de veselie. Multumesc frumos!

Am sa primesc colindatorii, pe cei de-ai casei si pe piticii vecini. Ca oricum nu pleaca pana nu le deschid si striga la usa : "tanti Mihaela, tanti Mihaela"hee hee

Si eu te imbratisez cu drag, sarbatori fericite iti doresc. Ai multa caldura in suflet. happy

| Filip23 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ce inseamna fanatic? Acordul cu existenta bisericilor sau cultul, participarea la rugaciune?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Da.si politicienii ne ajuta sa traim bine.mai mult ei.ca doar asta e rolul lor.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Jardelin):

Intr-adevar este o discrepanta aici. Un raspuns bun! happy

| atoatestiitoarea a răspuns:

Am semnat