anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Cum comentați, utilizatori ai acestei categorii? Nu vreau să denigrez creștinii fiindcă știu că nu-s toți la fel, din unele puncte de vedere.
„Exact. Nu trebuie sa fim robi trupului. Unirea dintre barbat si femeie trebuie sa fie in scopul nasterii de prunci, scopul mancarii este nutritia, scopul muzicii este de a-L slavi pe Dumnezeu si asa mai departe. Orice fel de consum, de care nu ai nevoie sa supravietuiesti si care nu are ca scop preamarirea Mantuitorului nu trebuie facut. Cu cat poti sa renunti mai repede si mai usor de la lucruri mari precum autoturismul si pana la lucruri mici precum ciocolata (scopul mancarii este nutritia, sa mananci doar pentru placere este pacat) sau hainele impopotonate (pentru ca Mantuitorul nostru a spus, ca daca avem doua camasi, una sa o daruim), cu atat devii mai desavarsit. Urez tuturor mult succes si multa putere pe aceasa cale a Mantuirii"
... spuse o comentatoare random.
Nu vi se pare că duhnește a ipocrizie? Ce om trăiește ca să nu simtă plăcere individual, doar ca să îi fie servil lui Dumnezeu? O să spuneți că aia e plăcerea lor, să facă fapte bune, bine, dar lor ce le rămâne, un răsfăț binemeritat nu merită?
N-aș crede că e măicuță femeia.
Mentalitatea asta bate puțin spre inevoluție, să nu vrei să descoperi cât mai multe lucruri plăcute și utile... ce îndrug eu aici? Știința e diabolică, după cum gândește ea pentru că nu se închină lui Dumnezeu.
Mă gândeam să o trollez și să o invit la o înghețată, discutând despre cum să îl mulțumim cât mai mult pe Dumnezeu. Ar accepta? :3

42 răspunsuri:
| RaduMD a răspuns:

Parerea mea e ca mai degraba sa ne concentram pe a comenta afirmatii cu cap si coada, ale unor persoane de platforma, decat pe un fragment din panseurile unei "comentatoare random".

| ErrorFound a răspuns:

O alta ipocrita care-si traieste viata in minciuna.
Totusi, e bine ca exista astfel de oameni. Cu cat nu vor ei mai multe, cu atat putem lua noi mai multe.
Totusi, din cauza unor oameni ca astia Romania e la coada Europei. E si vina guvernantilor dar nici mentalitatea asta nu ne ajuta.

| sabrina103 a răspuns:

Placerea e creata de Dumnezeu. Stiinta a fost descoperita de niste oameni care credeau fie in zei fie intr-unul singur, nu de atei. Mai documenteaza-te.

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

N-ai decat sa emigrezi. Insa sa stii ca societatea din occident a fost construita de crestini care au avut multe de indurat. Iar acuma cand s-au lasat de Dumnezeu le merge mai rau.

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Normal ca asta crezi fiindca tu dincolo de basme nu poti sa vezi...

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Sti eu am studiat istoria. Am vazut ca indiferent cat de mult Biserica pica intotdeauna se ridica, insa cei care ii dau branci sunt haituti de cei pe care i-au creat. Eu nu vad dincolo de basm. Ai idee de la ce a plecat Declaratia de independenta sau Declaratie Drepturilor Omului, se pare ca nu. De la faptul ca omul este pacatos, iar cei care ne conduc trebuie controlati la randul lor ca sa nu ajunga la abuz.

| HueyFreeman a răspuns (pentru sabrina103):

Crestini in Occident, unde? Pai sigur in Franta, Olanda, Germania, Belgia, Danemarca, Cehia s.a. nu prea, ca le merge destul de bine. Nordicii o duc cel mai bine si sunt cei mai putin religiosi, in schimb Romania este acolo sus cu Somalia si aproape ca o duce la fel de bine.

| sabrina103 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Confprm studiilor cei care sunt acum in scoala vor fi mult mai saraci decat parinti lor, chiar daca vor avea aceleaji joburi. Datorita sistemului de pensii etc.

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Te cred, la fel cum ai sudiat si romana...

| HueyFreeman a răspuns (pentru sabrina103):

Aceste "studii" fara nume si fara stapan nu imi inspira nimic. Si oricum, cu ce te consoleaza pe tine daca cineva este cu 50 de euro mai sarac decat parintii lui cand tu de abia o duci putin mai bine decat somalezii?

| danut a răspuns:

"Nu vi se pare că duhnește a ipocrizie? Ce om trăiește ca să nu simtă plăcere individual, doar ca să îi fie servil lui Dumnezeu? O să spuneți că aia e plăcerea lor, să facă fapte bune, bine, dar lor ce le rămâne, un răsfăț binemeritat nu merită?"
Intr-adevar placerea este lasata de Dumnezeu, El nu doreste mortificarea trupului ci pe cea a EULUI, a sinelui. Totusi Dumnezeu spune ca placerea trupesca sa aiba loc in cadrul unei FAMILI legale si nu cum iti vine "batul" hop la Gica-n pat. AIci este diferenta dintre gandirea ta (asa se intelege) si cea a unui crestin, placere dar acasa si nu prin vecini.

| user528 a răspuns:

Scopul principal al relatiilor trupesti dintre sot si sotie (deci ceea ce scriu nu se aplica si in cazul celor necasatoriti!) este manifestarea iubirii dintre ei si pe plan trupesc, ceea ce duce la o intensificare a iubirii dintre cei doi (Biserica Ortodoxa a tinut mereu cont de faptul ca omul nu are doar suflet, ci si trup). Abia in plan secund putem vorbi si de scopul nasterii de prunci, care nu e obligatoriu in cazul relatiilor trupesti, dar nici nu trebuie impiedicat prin mijloace artificiale. Biserica admite unele mijloace naturale de evitare a procrearii, dar si acelea in anumite conditii.
Semnificativ pentru ce am scris mai sus este faptul ca Biserica aproba intretinerea de relatii trupesti si daca sotul/sotia este steril(a).
Cat despre placere, Biserica nu o respinge decat atunci cand ea e urmarita/simtita in afara voii/binecuvantarii lui Dumnezeu.

| Purec a răspuns (pentru sabrina103):

"Confprm studiilor cei care sunt acum in scoala vor fi mult mai saraci decat parinti lor, chiar daca vor avea aceleaji joburi. Datorita sistemului de pensii etc. "


Aici ai nimerit si nu prea, mai rau sigur o sa fie, dar nu din cauza ca nu crede lumea in Dumnezeu, ci din cauza faptului ca atunci cand se vor pensiona cei care au acum 50-55 de ani, sistemul de pensii o sa fie sufocat. Avem o populatie imbatranita si lenesa, asta nu e vina lui Dumnezeu happy

| Mikhtarian a răspuns:

Și toți se apără agresând cealaltă tabără,

| Aiwendil a răspuns:

Acele spuse de userul respectic erau valabile acum 1000 de ani in nici un caz in ziua de azi.
Acum sunt alte timpuri, lumea s-a schimbata, nu mai sta lumea sa-l slavesca pe Dumnezeu, poate pe timpuri.
Oricum El ne iubeste indiferent cum suntem.
Tot noi oamenii inventam si mintim ca Dumnezeu mi-a zis asta si de fapt respectivul e cel care zice ca daca femeia nu naste cel putin 3 prunci e condamnata in Iad.Asta spuneau atunci pentru ca pe vremuri nu era asa multa lume pe planeta si aveau nevoie de armata tara respectiva sau imperiul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RaduMD):

Nu contează. Mi s-a parut... deci n-am cuvinte, nu mă pot exprima.
Altădată, dacă găsesc ceva mai profund, filosofic și autorizat să-mi placă, pe cuvânt de nu vă împărtășesc. Însă asta mi s-a părut prea de tot, nu pot să cred că există astfel de persoane...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabrina103):

Mai citește o dată. Eram sigură că o să-mi sară cineva-n cap, da' preferabil e să citești tot. Am zis că asta e doar conform gândirii ei. Și, dacă e de la diavol, înseamnă că e făcut de atei laughing? Bravo pătrățel...

| sabrina103 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Eu traiesc foarte bine, am calculator, laptop, mancare constant etc, somalezii traiesc mult mai prost. Poate te referi la lux.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danut):

Mulțumesc că m-ai făcut curvă și că aprob asta. Bine, asta după tine.

| sabrina103 a răspuns (pentru ErrorFound):

Da am tendinta sa scriu repede pentru ca eu mai si muncesc, nu ca altii care sunt in vacanta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru user528):

Să înțeleg că și tu ești un puritan ca ea.
Te scot la o ciocolată caldă? Și ea aduce serotonină și nu are de gând să îl preamărească pe Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mikhtarian):

Încă am zis că nu am de gând să denigrez pe nimeni, iar tu continui să crezi ce vrei. Ok, continuă.

| ErrorFound a răspuns (pentru sabrina103):

Atunci ai scuzele mele. happy

| user528 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu doar ti-am comunicat pozitia Bisericii Ortodoxe cu privire la problema la care ai facut referire. Pentru eventuale nelamuriri, ai face bine sa pui mana pe-o carte, daca nu cumva e prea greu pentru tine...
Apropo, daca tu crezi ca ironiile tale ieftine ilustreaza altceva decat propriile-ti slabiciuni, nu pot decat sa te compatimesc.

| HueyFreeman a răspuns (pentru sabrina103):

Foarte bine inseamna sa ai mancare si confort? Nu, asta ar trebui sa fie normalitate, nu "foarte bine".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru user528):

Nu-mi răspunde din prisma lor, ci a ta. Tu gândești cu capul Bisericii sau cu al tău? Bănuiesc că...
Văd că tu te ataci și încerci să mă ataci și pe mine. Ți-am lezat ego-ul de credincios. Ironiile mele nu mai erau ieftine dacă erau îndreptate asupra ateior.
Am alte slăbiciuni. Sunt mai puternică din punctul ăsta de vedere pentru că de mine chiar au grijă o mama reală și un tată la fel, nu unul care n-am certitudinea că există. Trăiesc după regulile lor ce mi se par în cea mai mare parte ok. Și ei chiar mă scot la înghețată, mă lasă să fac ce vreau atâta timp cât face bine la sănătate. Merge, zic eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ErrorFound):

Las-o în pace, că de scris gramatical scrie corect, dar nu scrie corect.

| user528 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca n-ai pomenit nimic de cea de-a doua fraza. Ea vorbeste despre adevaratele tale slabiciuni...
Totusi, trecand peste toate ironiile (ieftine sau nu), ai omis sa precizezi daca esti credincioasa (cat de cat...) sau atee. Daca esti cat de cat credincioasa, iti recomand sa te documentezi mai bine inainte de a-ti da cu parerea despre morala crestin-ortodoxa. Daca esti atee, lasa-te de astfel de preocupari...

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cunosc "categoria" in care se incadreaza fiecare persoana de pe net si nici nu sunt interesat dar daca abordezi un asemenea 'subiect" la rubrica Religie trebuie sa accepti si o "privire" in oglina preceptelor acesteia. O vorba din stramosi spune: "daca taceai, intelept ramaneai".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru user528):

Sunt liber cugetătoare, adică nici una, nici alta. Sau non-religioasă.
Sunt mai documentată decât te-ai aștepta, trăiesc într-un mediu foarte religios, deși nu-mi doresc. Nu o să îmi expun viața aici, doar îți spun că ani de zile am fost și eu la fel de credincioasă, însă tot începi să îți pui întrebări, să cauți de unul singur și să alegi ce vrei să urmezi. Am sărit de la creștinism la ateism, apoi am ajuns într-o zonă neutră. Încă mă consider adolescentă, astfel de schimbări au fost normale și, zic eu, benefice.
O să mă informez în continuare. Cred că diversitatea părerilor e importantă, nu mă limitez la niște dogme stabile. Dacă n-am dreptate, nicio problemă, sunt gata să accept, dar, atâta timp cât nu mă convinge nimeni că n-am, o să-mi susțin punctul de vedere.
Întrebarea nu e despre existența lui Dumnezeu, ci despre cum înțeleg credincioșii aceste reguli de etică. Totuși, dintr-o lume barbară, evoluăm, și astea se schimbă.

Întrebări similare