| AvalohAlyn a întrebat:

Cum comentati urmatoarea afirmatie?

Este unul din acei
Care trece drept ateu;
Nu prea crede el în zei,
Dar se crede că e... zeu.

(Florea Stefanescu)

Mie mi se pare ca e adevarat.Ateul (nu toti dar majoritatea)s-a crezut mereu buricul pamantului, detinatorul adevarului absolut si inteligentii inteligentilor.Cum dovedesc asta? Prin faptul ca multi atei cand li se pun intrebari sau cand vad un film sau un interviu sau orice altceva despre Dumnezeu incep cu glume,ironii si batjocuri(mentionez ca sunt si exceptii dar putine)
Am vazut si aici pe TPU,cand se pune o intrebare religioasa de catre un crestin, vin si ateii si in mare parte ei nu vin cu contraargumente solide ci doar cu batjocuri ieftine

De ce?

Ateul chiar se crede zeu? Sau na..se crede buricul pamantului?

40 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Exista si atei prosti si needucati, nu toti au aere de oameni de stiinta. De obicei, ateii nu se considera zei, se considera oameni. Ateii mai cultivati au alergie la superstitii si fanatism. Unii au devenit atei din cauza ca i-a dezamagit religia sau au citit Biblia si au fost neplacut impresionati de gandirea unora de acum mii de ani.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

La cum ai pus problema, instigi...creezi discutii si polemici contradictorii!
Iti cam place! happy

Si ia zi, te-ai mai cultivat in materie de muzica rock?
Ce ai mai citit? Iti recomand Richard Dawkins, Sam Harris, Stephen Hawking sau Christopher Hitchens.(altceva, in afara de Tutea, Cioran sau Eliade)

La intrebare nu-ti raspund, desi as putea sa ti-o trag frumos la gioale!
Pff, ateii astia... buricul pamantului laughing
Dar cine o fi buricul TPU?

| Thunderstruck a răspuns:

Ateii sunt niste oameni care nu cred in zei, zane, ciclopi, mos craciun...Ai inteles? Exista atei care se cred buricul Pamantului, exista atei care nu se cred buricul Pamantului.Pana cand nu demonstrezi ca fiecare ateu se crede buricul Pamantului, esti trecut la categoria "crestin retardat" de majoritatea ateilor de pe site.

| nesuferit a răspuns:

Da exista vreun crestin cu care sa am o polemica, care sa ma incalzeasca putin? ma indoiesc... asa ca raman in continuare arogant

| chelstone a răspuns:

Sincer, ma lasa rece ce spune acest Florea Stefanescu, o singura precizare am sa-i fac, pentru a veni cu contraargumente, trebuie ca mai intai sa aduci argumente, iar a aduce argumente nu inseamna sa dai citate biblice, ci, inclusiv sa dovedesti ca ceea ce scrie in biblie este adevarat.

| M25M a răspuns:

Afirmatia o consider falsa chiar si la nivel metaforic.

| Mădă0611 a răspuns:

rolling eyes Iar te victimizezi, cat de penibil si patetic. Daca ataci si pierzi tot tu esti victima. Extraordinar! rolling on the floor)

Cine se crede zeu daca ateul stie ca e o intamplare, "un fir de praf in univers" si crestinul crede ca e pui de zeu?

Cum sa nu razi de credulii care cred in basme? Ia trezeste-ti neuronii si explica-mi de ce daca in biblie scrie "sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor" iar ortodocsii si catolicii isi fac si simt ca ii ajuta, mai ales pupatul oaselor? Pe pocaiti nu-i ajuta. De ce? Tot crestini sunt.
Daca stiu de ce va faceti si va ajuta nu inseamna ca sunt mai inteligenta decat voi, cel putin la capitolul asta?

Sa nu mai zic ce ziceti voi de context.
Ce funny e categoria asta love struck

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing

| Lizzu a răspuns:

AlanTigerofAtlantic

Daca tu pretinzi ca esti crestin nu poti instiga si crea discutii si certuri intre atei si crestini. Un crestin adevarat nu face asta.
Un crestin adevarat este milos, TOLERANT (aceasta e adevarata calitate a unui om, crestin sau nu) si accepta tot felul de oameni cu credintele lor si conceptiile lor, le asculta, incearca sa le inteleaga si le accepta sau nu, iar in cazul in care nu le accepti, nu trebuie si nu e frumos sa ne apucam sa aruncam cu noroi in atei sau in oricine nu e de acord cu credintele noastre.Recunoaste ca asa e.

Din perspectiva ta ei se cred "buricul pamantului", din perspectiva lor crestinii se cred "cele mai importante si pure fiinte printre fiinte".
Nu e adevarat. Nu exista in fata Domnului sau orice ar fi acolo in Univers care ne vegheaza sau nu, astfel de "probleme", dileme, rautati, care e mai "sus" si care mai "jos" in ochii Lui.
Astea sunt pur si simplu inventii omenesti, create de mintea omeneasca limitata.

"Ateul (nu toti dar majoritatea)s-a crezut mereu buricul pamantului, detinatorul adevarului absolut si inteligentii inteligentilor." --->> Asta-mi suna a mandrie si e un pacat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Http://www.youtube.com/watch?v=9FiHRVb_uE0&feature=youtu.be&t=26m20s Ia uite-l ce arogant e, ce superior se crede, ce tupeu are, imi aminteste de un nene de aici care e arogant default si daca nu esti de acord cu el nici cum, nu iti permite sa fii obraznic :o3 Uita-te vreo 10 minute, cam asa, pana cand povesteste Dawkins despre plecarea lui de acolo :))

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

happy Da, nu stiu ce sa spun. Cateodata stiinta se bate cap in cap cu religia.
Din pacate sau din fericire, religia in ochii mei a cam scazut. Sunt intre credinte sau incerc sa filtrez cate ceva din fiecare, ceea ce mi se pare esential doar.

Nu pot sa contest ca unii oameni poate chiar au trait asemenea experiente si cand s-au intors, au venit cu idei noi in minte si suflet, cu ideea de a schimba in lume ceva in bine ca si asa e nevoie maxima de asta. Sau poate din dorinta intensa de bine ei singuri si-au creat in minte si in realitate totul, halucinatii si tot. E posibil pentru ca habar nu avem noi ce poate face mintea umana si cum o putem folosi.Nu stiu ce sa spun si ce sa cred,mi-ar placea sa fie undeva un loc pentru suflete, un loc plin de bunatate, de blandete, avem nevoie si poate unii au nevoie imperioasa de a crede ca asa ceva exista. Am mai ascultat mii de marturii despre viata de dincolo si despre ceea ce ei au vazut acolo. Dar iarasi se pune sub semnul intrebarii daca e sau nu adevarat. Am ajuns sa pun sub semnul intrebarii totul, chiar si ceea ce pare cat de real posibil.
Daca totul e o minciuna? Daca tot ce am trait noi si am crezut pana acum e o minciuna uriasa? Nu avem de unde stii

Mersi pentru video happy

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Oricum mie imi place si il admir pe Carl Sagan, pentru credintele lui si modul universal si obiectiv de a vedea totul, si Universul happy

| C0nstantin a răspuns:

Fiecare om este stapanul sau... nu avem nevoie de nici un stapan suprem la care sa ne inchinam. Vorba vine toata lumea (mai ales crestinii) sariti ca nu e corect sa mai existe sclavie, dar tot ei se inchina la un stapan suprem...

| casablanca40 a răspuns:

Exista crestini care se cred bunicul pamantului. Religia nu este rationala, numai incercati sa argumentati, sa utilizati logica pentru a justifica alegerea voastra, deoarece ea se bazeaza pe CREDINTA si nu ratiune si logica.
Personal nu cunosc niciun ateu care se crede buricul pamantului ci doar crestini.
Crestinul e chiar atat de inapoiat incat crede ca Adevarul absolut sa afla intr-o carte, iar pentru a avea acces la ea trebuie sa te nasti in locul potrivit. Ce usor este sa deschizi o carte si sa o consideri infailibila. Ce greutate pe viata voastra, noi inca ne mai punem intrebari existentiale in timp ce voi cunoasteti deja raspunsurile la toate intrebarile. Este destul de greu sa fii crestin.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Stiinta mereu se bate cap in cap cu religia. Nu cred ca exista un lucru cu care sa fie ambele de acord :-?
Tu esti agnostica si e mai bine decat teista, care in Rromanica ar insemna crestina.

Daca am inteles bine, Zoroastrismul e ceea ce iti doresti tu, un loc plin de bunatate, de blandete: http://ro.wikipedia.org/wiki/Zurvan
http://ro.wikipedia.org/wiki/Zoroastrism
Credinta asta mi se pare corecta si logica, desi e credinta, teism, e mai logica decat crestinismul.

| Lizzu a răspuns (pentru C0nstantin):

Adevarat cu sclavia, dar oare "sclavie" reprezinta si practica de inchinare si ascultare a unei zeitati care se spune ca iti lasa liberul arbitru? Cu liber arbitru sau fara tot exista reguli ale religiei din care se psune ca daca iesi atunci esti pedepsit ca un sclav. Ciudat.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Mersi pentru informatii happy o sa citesc, nu stiam despre Zoroastrism.

| šïηηεr a răspuns:

Hai să-mi bag, aici râd mai tare ca la T/A.

=)).

Eu sunt ateu, şi ceilalţi ca mine, când auzim ceva ce n-am văzut începem cu glume, de ce?

Pentru că noi credem în ce am văzut, nu în nu am văzut.

Şi dacă tot există '' Dumnezeu '', de ce naiba nu opreşte sărăcia, mai ales în Africa?

Hai să vedem ce poate '' Dumnezeul tău ''.

Ateii nu se cred zei, doar li se pare că e o prostie mare faza cu '' Dumnezeu ''.

Auzi, cică s-a făcut o biserică de 400 milioane de euro, în loc să le dea la cei nevoiaşi.

Hai să ne rugăm pentru cei nevoiaşi, în loc să le dăm câte puţin din 400 milioane de euro cu care am construit biserica.

Ăia mor în Africa, şi tu continui să mă întrebi ce e îneregulă cu construirea unei catedrale de 400 milioane de euro? :))

Şi mda, mai pe final îţi dau o poză în care să-ţi mai limpedească mintea.

http://imgur.com/wLQiwb7

| Guildo a răspuns:

Eu ma consider foarte mic si firav, pot sa cad de pe un bloc si viata mea s-a terminat, acelasi lucru si in cazul unei boli grave. Stiu ca trebuie sa servesc societatii si sa imi fac un rost in lumea asta. Voi va considerati superiorii, fiindca aveti impresia ca stiti totul, ca o sa traiti vesnic, ca viata voastra e doar o trecere spre una lipsita de griji, in timp ce noi o sa ardem in infers pentru totdeauna. Gandeste-te mai bine la tot si o sa vezi ca am dreptate.

| Metalbrain a răspuns:

Versurile date de tine nu se refera la faptul ca ei se cred buricul pamantului. Prin faptul ca ateii neaga existenta unei divinitati creatoare, ei considera ca sunt propriul lor Dumnezeu. Isi asuma rolul de atotstiutori si creatori tocmai prin asta. Eram sigura ca vor aparea persoane ce vor lua citatul ca atare, dar trebuie sa privim mai adanc lucrurile.

| Inferno a răspuns:

Stii cat imi doresc o "intrebare" (mai bine spus o afirmatie) serioasa la care sa pot aduce argumente contradictorii? Dar se pare ca nu prea mai exista "intrebari" inteligente, decat aberatii la care si un copil de 7 an ar putea face fata. La aceste intrebari si afirmatii eu nu raspund decat ironic, din principiu, alt tip de raspuns mi-ar scade credibilitatea. Nu ai sa ma vezi discutand cersetorul de la coltul strazii despre fizica.

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Total gresit.Stiinta nu se bate cap in cap cu religia. Unii oameni de stiinta frustrati, obsedati, plini de ura si care se plictisesc teribil incearca cu orice pret(si zadarnic pana acum dupa cum vedeti) sa demonstreze ca Dumnezeu nu exista.

Stiinta arata modul in care Dumnezeu a facut lumea iar religia arata natura Creatorului, lui Dumnezeu, vorbeste despre El si Creatia Sa.
App:
Zoroastrismul nu ma duce decat cu gandul la filmele cu Zoro! Numele ma referlaughingInteresanta credinta lor dar nu inseamna ca esti adevarata daca e interesanta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Se aduna ca mustele... la

| AvalohAlyn explică (pentru Thunderstruck):

Ah,cred ca ai gresit, vroiai sa spui de majoritatea ignorantilor, a oamenilor plini de ura, a oamenilor batjocoritori, lipsiti(nu toti) de moralitate si mai ales nepasatori la orice se intampla cu altii.Pana nu arati motive categorice pentru necredinta ta(motivele alea nu exista in prezent), pana nu vii cu argumente super puternice ca Dumnezeu nu exista esti trecut la categoria ''ateu ignorant, nepasator si plin de aroganta si ironie''

Sa traiti!

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Aoleu,eu rad(stiu,nu e de ras,e de plans)de ignoranta, nepasarea si textele pline de ignoranta, aroganta, nepasare, ura si batjocura a ateilor.
Ce funny e categoria astalove struck

| AvalohAlyn explică (pentru Lizzu):

Liza,nu a spus nimeni ca sunt crestinul perfect, crestinul absolut, super crestinul si cel mai tare invatat in crestinism.Desigur,mai am multe invatat,mai am multe de citit, mai am mult de LUCRAT pana voi deveni SOLDAT al lui DUMNEZEU! Eu imi spuneam opinia doar... Daca te uiti mai atent la categoria asta sunt o gramada de intrebari pline de rautate, ura si ignoranta venite din partea ateilor.
Sincer ma doare cand cineva vine si batjocoreste credinta a ZECI de MILIOANE de oameni.E normal sa isi spuna parerea dar sa nu ia in ras si sa batjocoreasca numele de Dumnezeu. Daca ma apuc sa il batjocoresc pe Dawkins si sa il fac in toate felurile? E normal, moral, ok? Cum se simt ateii sau cum se simt oamenii de stiinta cand le fac praf stiinta si ii jignesc pe toti? Normal ca nu bine.Asa se simte si un crestin

Sincere scuze daca te-am suparat.Dar stiu, poate e mandrie, dar mandrie venita din durere cauzata de batjocura unor asa zisi''oameni''/

| AvalohAlyn explică:

Ah.si daca imi spun parerea intr-o intrebare nejignind pe nimeni si doar spun ca se cred buricul pamantului si ca ne batjocoresc, sunt penibil, ma victimizez.Ce minte au unii!rolling on the floor

| Thunderstruck a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ah...Momentul acela cand incerci sa pari inteligent, dar nu-ti iese.Prima propozitie nici n-o comentez, n-am inteles ce vrei sa zici, propozitia n-are continuare.Din a 2-a propozitie, am incercat si eu sa descifrez.Ce-am inteles "demonstreaza-mi ca zeul meu nu exista, altfel exista si esti si prost".Pe acelasi rationament "pana nu vii cu argumente super puternice ca Poneiul Roz Invizibil nu exista esti trecut la categoria "ateu ignorant, nepasator si plin de aroganta si ironie''.
Sa traiesti si tu, vere!

| Lizzu a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Uite
Toti oamenii au innascut sentimentul de autoaparare,mai ales cand vine vorba de credinta sau elemente personale care tin de intimitatea lor si altii vin si imprastie noroi peste ele.
Nu ai de ce te supara sau simti jignit pentru ce spun si fac altii,in cazul acesta -ateii. Ei niciodata nu vor accepta faptul ca exista cineva in Univers,un Dumnezeu sau numeste-l cum vrei tu.M-am convins de asta. Cand cineva nu simte sa creada aceleasi lucruri ca si tine,atunci nu o face pur si simplu,nu conteaza cu cate argumente vii tu in sustinerea celor spuse de tine.
Inca ceva. Daca unii oameni fac un anumit lucru care tie nu-ti induce sentimente bune, de exemplu jignesc, sau batjocoresc cum spui tu, nu face la fel. Facand la fel nu faci decat sa duci conflictul la nesfarsit.

"Sincer ma doare cand cineva vine si batjocoreste credinta a ZECI de MILIOANE de oameni" -- aici gandeste-te un pic.da, sunt zeci de milioane de oameni care cred, dar pe cealalta parte sunt alti zeci de milioane de oameni care nu cred.Ei pur si simplu aleg sa nu creada in nimic, sau in basme cum ei singuri le numesc. Asta este. Pe Pamant niciodata nu vom fi toti identici ca gandire si credinte, Alan.

Te poti supara cat vrei tu, nu vei rezolva nimic fata de ei iar ei nu te vor lua in seama.
Nu ai de ce sa-ti ceri scuze, stai linistit, nu ai cu ce sa ma superi, eu doar eram obiectiva cum imi place sa fiu in unele cazuri si sa vad totul din afara. Asa e mai bine.
Si sa stii ca credinta ta nu va avea deloc de suferit si nu se va imputina daca ateii te vor jigni sau nu o vor accepta happy

| Lizzu a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Dar spune acolo ca ei iubesc egalitatea si urasc si nu ingaduie sacrificarea animalelor.
La noi in Biblie, de multe ori, oamenii sacrificau animalele la nunti sau cand aveau oaspeti.Le sacrificau si beau sangele sau se manjeau cu el. Asta ce mai e?