| AvalohAlyn a întrebat:

Cum comentati urmatoarea afirmatie?

Este unul din acei
Care trece drept ateu;
Nu prea crede el în zei,
Dar se crede că e... zeu.

(Florea Stefanescu)

Mie mi se pare ca e adevarat.Ateul (nu toti dar majoritatea)s-a crezut mereu buricul pamantului, detinatorul adevarului absolut si inteligentii inteligentilor.Cum dovedesc asta? Prin faptul ca multi atei cand li se pun intrebari sau cand vad un film sau un interviu sau orice altceva despre Dumnezeu incep cu glume,ironii si batjocuri(mentionez ca sunt si exceptii dar putine)
Am vazut si aici pe TPU,cand se pune o intrebare religioasa de catre un crestin, vin si ateii si in mare parte ei nu vin cu contraargumente solide ci doar cu batjocuri ieftine

De ce?

Ateul chiar se crede zeu? Sau na..se crede buricul pamantului?

40 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

rolling on the floor Stiinta nu incearca sa demonstreze ca nu exista dumnezeu, ci sa gasesca adevarul. Nu e vina oamenilor ca dumnezeul vostru nu exista.

Poti sa razi cat vrei, crestinismul s-a inspirat din zoroastrism, deci e o credinta fake, eu oricum stiam ca e fake.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Iar te victimizezi puppy dog eyes
Prietene, fara "ignoranta" ateilor tu acum stateai in pestera.
Cine uraste, cel care ataca si judeca sau cel care se amuza si se apara din plictiseala? laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cata judecata, si culmea e ca te-ai autodescris, de fapt ai autodescris majoritatea crestinilor, adica acei oameni disperati de sau pentru religie. Cat de patetic poti sa fii :'(

Daca dumnezeii vostri ar exista, n-ar exista tehnologia, si aici pune sticla, aragazul, frigiderul, hainele, ce sa mai spun de pc si net? Redescrie-te iar, in minte, ca eu stiu cum esti, cred ca si ceilalti.

| Trolli a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=fXag-Tfswms

Oh, da' multi crestini in tara noastra.

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Hmmm nu ai cum sa stii cum sunt din niste mesaje virtuale, intrebari etc.Trebuie sa ma cunosti personal in realitate sa afli.happy Si profesorii si vecinii si prietenii au o parere foarte buna despre mine.Asa ca ..relax...

| Trolli a răspuns:

"vin si ateii si in mare parte ei nu vin cu contraargumente solide"
Adevararul e ca cei religiosi au argumente foarte solide.
Baga cateva versete, un psalm, o pilda. Un "c-asa trebuie, maica" sau "crede si nu cerceta" si gata. PAc-pac..ma-ntelegi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Intr-o tara crestin ortodoxa, e suficient sa fii crestin ortodox ca lumea sa aiba o parere buna despre tine. Pe net se vede cum e omul, mai mult decat in realitate, unde toti iti zambesc si te iubesc la disperare.

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Hmm.Adica e mai buna lumea virtuala? Te inseli.Vii cu niste raspunsuri penibile.Ma opresc sa-ti mai raspund..Nu uita sa-mi dai pm daca vrei sa te invat sa intri pe google si sa cauti despre carti de psihologie, filosofie, teologie(duhovnicesti) etc

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Degeaba o intorci. N-am zis ca e mai buna, doar ca aici vezi cum sunt oamenii, mai ales daca nu stiu ca ti-au atras atentia si esti cu ochii pe ei.
Nu astepta mesaj ca stiu cum sa folosesc un motor de cautare, stiu si de unde sa imi iau carti bune, altfel tu ai fi castigat runda asta, asa am castigat-o eu smug

| Liviu a răspuns:

Ok Ok,eu sunt ateu de ceva timp.
Sa iti explic (sau incerc sa iti explic)
Eu ca ateu, nu ma cred buricul pamantului, nu ma cred vreo divinitate, si altele.
Eu cred doar in mine si in ceea ce vad.
Sunt un om normal, nu ma leg de nimeni care nu se leaga de mine.
personal ce pot spune.
ai 5 degete la o mana,nici seamana intre ele deloc.
Esti prost informat,sau ai dat peste oameni prosti, din doua unahappy
P.S sper sa nu incepeti cu jigniri la adresa mea, e parerea mea si va rog sa imi acceptati parerea buna proasta, sau retardata, sau cum vi se mai pare voua.