| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de a reusit Noe sa faca arca? Si in cat timp? Noe era mare constructor de barci, vapoare, nave, etc? Avea cunostinte de fizica? Ca doar nu voia sa se scufunde arca.

75 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Putea s-o faca si cu gauri in ea, din moment ce era de lemn de gofer, plutea oricum.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Era sarcasm.

| CIaudiu a răspuns:

Potopul nu a fost sub nicio forma mondial la modul ca totul s-a scufundat sub ape. Povestea cu Noe este mai mult una fantezista, probabil avand un rol semnificativ sau intocmit pentru un scop anume. Sunt multe lucruri care nu sunt logice. Daca aceasta a existat, clar naratorul povestii a facut-o din tantar ditamai armasarul.

"Şi iată că Eu am să fac să vină un potop de ape pe pământ, ca să nimicească orice făptură de sub cer care are suflare de viaţă; tot ce este pe pământ va pieri."
– Geneza 6:17
"Din tot ce trăieşte, din orice făptură, să iei în corabie câte două din fiecare soi, ca să le ţii vii cu tine: să fie o parte bărbătească şi o parte femeiască."
– Geneza 6:19

Aici arata cum era vorba despre un potop (inundatie) la nivel mondial si ca lui Noe i s-a ordonat sa ia cate doua exemplare din fiecare soi existent pe Pamant. Acest lucru nu era posibil. In Biblie este chiar si o contradictie pentru ca ne ofera masuratori precise ale corabiei iar toate speciile de pe Pamant nu ar fi putut incapea in acea corabie. Si in plus de asta, mai trebuia sa procure si tone de mancare pentru fiecare specie in parte. Unele specii erau ierbivore fiind nevoie de extrem de multa hrana pentru ele, iar altele erau carnivore fiind nevoie sa nu ia doar doua exemplare din fiecare soi, ci mai multe din unele soiuri fiind hrana pentru celelalte.

"Căci, după şapte zile, voi face să plouă pe pământ patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi şi voi şterge astfel de pe faţa pământului toate făpturile pe care le-am făcut.""
– Geneza 7:4
"Apele au fost mari pe pământ o sută cincizeci de zile."
– Geneza 7:24

Omg bro! Aproape o luna de zile? Cum sa construeasca el ditamai corabia pentru a adapostii extrem extrem se multe vietati si hrana in doar aproape o luna pana cand apa s-ar fi inaltat atat se mult incat trebuia sa plece pe mare? Noe era super erou cu puteri divine? Spuneam ca trebuie sa ia tone de mancare? Cred ca m-am grabit. Cu tona aia in 150 de zile ii mureau cam toate vietatile. Si unde a omorat acest Dumnezeu toate vietuitoarele pamantului daca scheletele si cercetarile asupra lor arata altceva? Inca o dovada ca e o poveste nerealista, ci mai mult una simbolica fictiva cu un posibil strop de adevar prin faptul ca se poate ca Marea Mediterana sau Marea Neagra sa fi fost mult mai joase fata de astazi si dintr-o data sa fie inundate acoperind sute de mii de km² de ape. Insa lucrul asta i-ar fi luat prin surprindere astfel posibil ca toti sa se fi imobilizat, nu doar unul si restul erau cu ochii beliti la cer, mai ales ca multi erau si pescari avand corabiile deja pregatite. Dar hai sa vedem in continuare daca este vorba de ceva zonal sau de intreaga planeta, desii s-a facut clar inteles inca de acum.

"Noe era de şase sute de ani când a venit potopul pe pământ."
– Geneza 7:6

Hai sa mori tu ca 700 de ani a trait omul? Si nu e singurul din cate imi amintesc sa fi avut o asa longevitate. Acest lucru nu e posibil, cu atat mai mult in timpurile stravechi cand alimentatia precara, lipsa de asistenta medicala si progresiva a cunostintelor a facut ca longevitatea acelor timpuri sa se rezume la jumatate din cat traim noi azi. Aici avem o alta exagerare. Uffff, dar ce mai exagerare! Damn Daniel!

"Apele au ajuns mari şi au crescut foarte mult pe pământ, şi corabia plutea pe deasupra apelor."
– Geneza 7:18
"Apele au ajuns din ce în ce mai mari şi toţi munţii înalţi, care sunt sub cerul întreg, au fost acoperiţi."
– Geneza 7:19

Bai da-ma naibii. Pai muntii inalti depaseau mii de metri inaltime, asta insemnand ca avem si dovada ca Biblia facea referinta la un potop (inundatie) mondial si care acele inundatii s-au transformat in adevarate mari de mii de metri adancime. Damn gooood!

"Cu cincisprezece coţi s-au înălţat apele deasupra munţilor, care au fost acoperiţi."
– Geneza 7:20

Ba mai mult de atat, ii si depasea. Mai sa fie. Datele si cercetarile stiintifice arata altceva. Daca povestea este 100% adevarata, ar fi lasat urme si in munti, si oriunde altundeva unde a ajuns. Nu s-a gasit nimic care sa fie rezultat al apelor pe vreun munte.

"Şi a pierit orice făptură care se mişca pe pământ, atât păsările, cât şi vitele şi fiarele, tot ce se târa pe pământ şi toţi oamenii."
– Geneza 7:21
"Toate făpturile care erau pe faţa pământului au fost nimicite, de la om până la vite, până la târâtoare şi până la păsările cerului; au fost nimicite de pe pământ. N-a rămas decât Noe şi ce era cu el în corabie."
– Geneza 7:23

Ce mai criminal a fost acest Dumnezeu. Pe toti i-a omorat ca pe sobolani, la gramada. Datele stiintifice arata altceva. Pe fiecare continent viata s-a desfasurat normal fara sa fi existat un moment de lunga durata unde peste tot pe planeta au murit toti oamenii si toate vietuitoarele. Dar vad ca Biblia ne contrazice doar cu o poveste.
Numai, gata, ma opresc la Geneza capitolul 7. Nici nu vreau sa ma gandesc ce comori gasesc in urmatorul capitol. Nici macar de curiozitate nu m-am uitat. Tu ce parere ai Dany?

| ania a răspuns:

I- a spus Dumnszeu exact toate detaliile si a construit- o in 120 de ani.

| Antisistem11 a răspuns:

A facut-o in vis.

| Meme10Meme a răspuns:

O sa te duci in iad pentru ce ai zis! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt convins că nu a existat nici o arcă. eram sarcastic cu răspunsul meu.si sunt convins că si tu stii ca nu a existat.

| Antisistem11 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Multumesc.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Antisistem11):

Eram sarcastic.

| Antisistem11 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Si eu.

| iurii75 a răspuns (pentru ania):

Nu chiar 120 de ani, dar nici 7 zile desigur după cum aberează unul mai sus.
Biblia ne spune că Iehova a făcut în ceruri următoarea declaraţie: „Spiritul meu nu va avea răbdare la nesfârşit cu omul, căci el nu este decât carne. De aceea, zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani" (Gen. 6:3). Prin aceste cuvinte, Iehova nu se referea la durata medie de viaţă a oamenilor, ci anunţa când urma să cureţe pământul de răutate.* Potopul a avut loc în 2370 î.e.n. Deducem, aşadar, că Iehova a făcut declaraţia consemnată în Geneza 6:3 în 2490 î.e.n. Pe atunci, Noe avea 480 de ani (Gen. 7:6). După douăzeci de ani, în 2470 î.e.n., s-a născut primul fiu al lui Noe (Gen. 5:32). Rămăseseră aproximativ 100 de ani până la Potop, dar Iehova nu-i dezvăluise încă lui Noe rolul pe care urma să-l aibă în salvarea speciei umane. Când avea să i-l dezvăluie? După cât se pare, Iehova a aşteptat mulţi ani înainte să-i dezvăluie lui Noe ce intenţiona să facă. Cum am ajuns la această concluzie? Biblia spune că fiii lui Noe erau deja căsătoriţi când Dumnezeu i-a poruncit acestuia să construiască arca. Iehova i-a spus: „Închei un legământ cu tine: să intri în arcă, tu, fiii tăi, soţia ta şi soţiile fiilor tăi împreună cu tine" (Gen. 6:9–18). Prin urmare, este posibil ca din momentul în care Noe a primit porunca şi până la Potop să fi trecut doar 40 sau 50 de ani.

P.S. unele detalii sunt pentru cel care deși se chinuie mult sa găsească contradicții in Biblie nu face altceva decât să arate lipsă de judecată și incapacitatea de a citi.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar chiar ești orb cu totul?!
Sau sa agravat starea?
Am scris clar - "nu in 7zile cum abera unul". Sau e prea greu pentru tine?
A durat 40 -50 de ani.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deci cheia " succesului" tău e s-o faci pe orbul și prostul, și atunci e simplu cu noi, da?!

| CIaudiu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu-l baga in seama pe @iurii75. A folosit termenul de "Iehova". Asta ne face sa intelegem de ce este atat de tampit la cap. Ma miram eu de ce si el a fost impotriva transfuziilor la o intrebare anterioara pe langa celalat tampit @Meme10Memu.

| CIaudiu a răspuns (pentru iurii75):

Ai uitat sa citesti? Fa-o din nou sa vedem unde scrie ca in 7 zile. Singura cifra 7 care se regaseste in raspunsul meu se afla in versetul sustras din Biblie. Nu știu unde ai mai vazut-o incat sa spui ca se abereaza prin comentarii.

Răspuns utilizator avertizat