| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de nu l-a vazut Dumnezeu pe Satana deghizat? De ce i-a mai testat? Ca doar stia ce o sa se intample, ca doar era atotstiutor (vedea si viitorul).In concluzie.De ce ar mai fi pus acel pom?

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

"Pentru ca noi oamenii avem dreptul la decizie."
CUTE, CUTE RAU, RAUUUUUUUUUUU
deci TOT RAUL DIN LUME este NUMAI ca noi oamenii sa avem dreptul la decizie?!?
nici un alt motiv?!?
DAR, MAI ALES, nici o alta solutie decat sa umplii lumea de rau pentru dreptul ala la decizie?!? CHIAR NICI UNA, nici macar o fiinta infinit de inteligenta cum ar fi D-zeu nu e in stare sa gaseasca alta solutie?!?

LAME, LAME CU ULTIMILE SPUME!

raspunsul tau e o solutie diplomatica DE RAHAT, ca preotii sa poata raspunde la intrebarea "de ce D-zeu isi bate joc de noi cu diavolul printre noi, si alte chestii?" asa ca "dreptul la decizie" e o chestie care inchide gura prostimii, ghici ce, chestia e LAME CU SPUME si tocmai am demonstrat negru pe alb

69 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ca am si eu slabiciunile mele si pacatele mele, care ma trag in jos si numai Dumnezeu stie daca ma va accepta sau nu, eu doar traiesc si incerc sa fiu cat mai bun si cat mai aproape de EL, in rest totul depinde de EL.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am zis ca imi e frica de moarte, chiar nu imi e frica de moarte, ci imi e frica sa nu cad in pacate, imi e frica de slabiciunile mele care ma duc catre departarea de Dumnezeu, stiu ca sunt omenesti, si ca e normal sa pici, dar eu nu vreau sa nu mai simt bucuria si iubirea Domnului, si prin pacatele mele ma departez de Dumnezeu si ma departez de bucuria si iubirea inimii. Deci si acum daca as muri, nu imi e frica sa mor, pentru ca stiu ca ma voi intalni cu Dumnezeu si ii voi spune ca am fost un pacatos, am incercat, am cazut, iar am incercat iar am cazut, ca fost un pacatos si decizia o sa ii apartina Lui. Pentru ca eu cred in bunatatea si milostenia Lui. Deci moartea pentru mine e ceva normal, mintea mea e mai mult catre Dumnezeu decat catre moarte.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Frate, asta o sa fie ultimul raspuns pe care ti-l dau, daca tu chiar vrei cu adevarat sa afli raspunsuri la intrebari ca esti interesat, poti sa cauti pe google, il ai pe Dumnezeu, intreba-L, si o sa ti se raspunda intr-un fel sau altul. Am facut destula polemica, dar poate se vor folosi si altii. Imi e frica sa cad in pacat aici pe pamant aici pe pamant pacatul e dorinta, e tristetea, sunt problemele lumesti care te agita, e stresul care iti provoaca nervi si de la el pornesti pacatul ca poate injuri pe cineva, gandesti urat despre altii, te mandresti, iei numele Domnului in desert, tot ce te departeaza de Dumnezeu e pacat. Te departezi de iubire si bucurie prin pacate, dar tu nu ai cum sa stii momentan astea pentru ca nu le cunosti, degeaba iti zic eu ca gandul care naste dorinta de a avea o gagica in pat cand o vezi pe strada e pacat, pentru ca pentru tine e ceva normal. Degeaba iti spun ca a vorbi de rau pe cineva e un pacat, pentru ca e ceva normal in lumea asta sa barfesti, pentru ca toata lumea barfeste, tu de ce nu ai face-o? Degeaba iti spun ca furtul e un pacat pentru ca toata lumea fura, tu de ce nu ai face-o? Degeaba iti spun ca curvia e un pacat, pentru ca multa lumea o face, tu de ce nu ai face-o? Degeaba iti spun ca a te uita la filme deocheate e un pacat, pentru ca multi se uita, tu de ce nu ai face-o? Degeaba iti spun ca a insela la bani pe cineva e un pacat, majoritatea inseama pe diferite siteuri, prin vanzari prin produse care nu sunt conform cu specificatiile..etc. degeaba iti spun ca astea sunt pacate pentru ca acum au ajuns sa fie in natura omului si omul nu mai stie sa deosebeasca binele de rau. Si doar prin calea catre Dumnezeu te vei curati si vei cunoaste din nou ceea ce a fost uitat, si vei sti si vei constientiza multe lucruri, pana atunci trebuie sa te lepezi de dorinte, placeri, ura, invidie, si ce mai ai tu pe suflet..si sa te intorci la Dumnezeu. Gata frate, daca ti-au fost de folos raspunsurile mele, ma bucur, daca nu, imi pare rau, daca tot asa o sa vrei sa traiesti ca pana acum, dar este alegerea ta. Toate cele bune!

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

Dumnezeu voia să își manifeste dragostea față de noi și El știa că oamenii sunt cel mai fericiți atunci când și ei Îl iubesc înapoi de bunăvoie. Dacă nu le-ar fi dat opțiunea să se poată separa de acea dragoste nu ar fi fost o relație autentică de dragoste ci o dragoste forțată. De aceea Dumnezeu trebuia să le dea opțiunea de a Îl respinge. Deci, Dumnezeu le-a dat oamenilor opțiunea să nu aculte de El pentru că el voia dragoste autentică și nu una forțată

Răspuns utilizator avertizat