| AvalohAlyn a întrebat:

Cum e cartea "Puterea speranței" de Julian Melgosa? E de la editura Viața și Sănătate
Am văzut că a fost și cartea anului la editura într-un an.
Mă poate ajuta sa îmi ameliorez depresia și anxietatea?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Julian Melgosa este Doctor in psihologie.Nu am citit cartea "Puterea spetantei", in schimb am cartea "Fara stres"de același autor.Din moment ce e psiholog si creștin adventist toate cărțile lui sunt indicate in tratarea sufletelor bolnave. In cartea " Fara stres" recomanda următoarele remedii contra depresiei: Un anturaj plăcut si optimist; Relaxare; Sa te menții ocupat; Rezerva-ti si timp liber; Împrietenirea cu oameni care arata interes pentru alții; Radeți -rasul sănătos si spontan este incompatibil cu depresia; Adopta o atitudine plina de speranță. Speranță zice el,este un factor de baza al existentei umane. Fara ea se cade ușor in plasa indoielii,a temerii si a neliniștii, toate fiind ingrediente ale depresiei.Cei care se bucura de speranță, privind mai departe in viitor, si păstrează o legătură cu Dumnezeu, privindu-L ca pe un tata înțelegător si plin de bunătate, au la dispoziție o arma puternica împotriva depresiei.Lipsa speranței aduce cu sine riscul de depresie, care se mărește odată cu varsta.Citeste-le pe amândouă, cu siguranță te vor ajuta.Si cartea"Fara stres" e tot de la editura Viață si Sănătate.Se pot comanda si prin telefon sau daca ai in apropiere o librărie Sola Scriptura le vei găsi acolo. Studiu binecuvântat!