| Inferno a întrebat:

Cum este vazuta prostia in religia crestina.
Este ea o virtute a omului credincios indispensabila fericirii?
Sau o manifestare superioara a credintei?
Sau in realitate nu reprezinta decat esenta religiei in sine, un fel de centru de gravitatie al religiei, o Roma spre care se indreapta toate credintele?

11 răspunsuri:
| Kalla a răspuns:

Despre prostie nu se prea vorbeste pentru ca noi nu ne uitam la prosti urat si ii jignim dar ii vedem ca pe niste persoane care merita ajutor.Nu poti sa condamni pe cineva ca e prost asa cum nu poti sa condamni pe cineva care s-a nasput mut sau cu autism.Prostii,cum zice-ti voi, sunt doar niste persoane sarmane care nu sunt capabili sa ia o decizie.

Crestinii nu sunt prosti cum sustii tu sau altii.Nici voi nu sunteti prosti pentru ca un prost nu este cababil sa urasca generalizand pe toti crestinii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma tu intr-un fel ii faci prosti in mod indirect pe crestini. Nu sunt un aparator al crestinatatii dar sa fii sigur ca exista crestini cu mult peste capacitatile tale intelectuale atat de "vaste".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Tu spui ca crestinii si ateii nu sunt prosti. Inca o generalizare. Din punctul tau de vedere ateii si crestinii s-au nascut cu totii destepti. Nu mai generaliza este exact ce a facut inferno aici dar tu sustii complet contrariul.

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca sunt destepti.Am zis ca nu sunt prosti.E diferit.

| ErrorFound a răspuns:

Cred ca da, e o virtute pentru ei.
"Cu cat esti mai prost, cu atat esti mai fericit."
Cica (hapciu) crestinismul iti predica fericirea.
Prin logica simpla, trebuie sa fi prost.

| Ben00 a răspuns:

Lasa asta. Ai costum de Einstein pentru maine? e halloween omule...

| sublime89 a răspuns:

Prostia e vazuta ca o normalitate in religia crestina. Si nu-i deloc de mirare. Ca sa-ti dai seama cel mai bine, uita-te 5 minute la niste scene cu o imbulzeala la moaste si sarmale.

| Lizzu a răspuns:

Nu e prostie, e orbire in masa.
Si e unanim acceptata de populatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia este oricum vrei tu sa crezi.in proverbe gasesti referire la prostie, nebunie, ratacire, a oamenilor in general.dar multumim pentru vorbele frumoase si sa ai parte de tot binele pe care cu placere il faci si practici prin vorbe ganduri si fapte.

| Kaleo a răspuns:

Inferno, nu ne putem la mintea ta... S-ar putea sa ne bati cu experienta, cum spunea Twain. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inferno,imi este penibil sa te calific pentru felul in care ai gandit si conceput aceasta intreare. Credeam ca esti un destept aiurit. M-am inselat.Esti un idiot.Indiferent ce vei raspunde nu voi mai citii postarile tale, niciodata.