| anonim_4396 a întrebat:

Cum explicati teoria conform careia lumea a fost creata de Dumnezeu(pamant,oameni,lume inconjuratoare), dar totusi exista dovezi in favoarea evolutiei omului din maimuta, in consecinta o explicatie rationala?

39 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Recent, o analiză a ADN-ului la antropoide (cimpanzei şi urangutani), precum şi la maimuţele-capuţini şi la maimuţele resus a dezvăluit că structura genetică a acestora nu este chiar atât de asemănătoare cu cea a omului, cum credeau până nu demult savanţii. „În structura ADN-ului există diferenţe uriaşe, şi nicidecum neînsemnate, care fac distincţie clară nu numai între maimuţe, în general, şi om, ci şi între antropoide şi celelalte maimuţe", comentează revista britanică New Scientist. Kelly Frazer, cercetătoare la Perlegen Sciences, compania californiană care a realizat analiza, explică: „Prin compararea cromozomilor s-a constatat că multe segmente genetice lipsesc, iar altele sunt în plus". New Scientist consideră aceste diferenţe „o prăpastie imensă între noi şi maimuţe".

| Marius022013 a răspuns (pentru danay72):

Eu vorbeam de evolutie (in decursul milioanelor de ani), nu de mostenirea genetica.Ce imi spui tu este vorba de mostenirea genetica, eu intreb de evolutie[adica de la Australopithecus afarensis( prima grupa de hominizi) pana la homo sapiens sapiens (omul din zilele noastre)]

| sullivan a răspuns (pentru danay72):

Dar ce spune acelasi ADN despre diferenta mai mult decat uriasa intre ADN-ul fiintei umane si ADN-ul NOROIULUI din care l-a modelat Dumnezeu?
Ti se pare ca diferenta intre ADN-ul uman si ADN-ul mocirlei este mai mica decat diferenta ADN-ului la om fata de maimuta?

| sullivan a răspuns (pentru Marius022013):

Bunicu cand mai traia, m-a invatat sa nu ma astept sa primesc raspunsuri rationale de la cei care cred ca omul a fost creat din noroi si adus pe lume de barza!

| AdrianaBia a răspuns:

Vladimir, asta nu poate fi dovedita asta trebuie ca tu sa o crezi... oamenii de stinta cred ca ne tragem din maimuta...dar in ziua de azi ce maimuta devine om?

| puscahoreangaion a răspuns:

Ai doua variante
citeste CARTEA CEATIEI
sau intreba un profesor de religie
teoria lui DARWIN se completeaza cu BIBLIA? SALTARE

| ioanaAn a răspuns:

Greu cu voi, lumea n-a fost creata nici de dumnezeu si nici nu ne tragem din maimuta.

| RAY a răspuns:

Tu greseti grav habar nu ce afirmi omul nu a evoluat din maimuta si s-a adaptat mediului in care a trait, omul e tot o primata

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Poti dovedi cea ce afirmi?

NOname
| NOname a răspuns (pentru danay72):

Că tot veni vorba de ADN...
http://i.imgur.com/V3WFMFK.png

| Musique a răspuns:

Atunci când o să aud o maimuță vorbind, și mai ales gândind asupra vorbelor sale, o să mă conving de faptul că ne tragem din maimuțe.
Nu sunțin nici faptul că Dumnezeu a făcut tot ce mă înconjoară, nu cu argumente sau alte tâmpenii, ci doar cred.

O zi frumoasă!

| Dandanache a răspuns (pentru AdrianaBia):

La ce raspuns ai dat, te banuiesc de o evolutie recenta.

| Dandanache a răspuns (pentru Musique):

De ce sa te lasi convinsa daca vezi asa ceva? Nu ar avea legatura cu evolutia, ci cu un platou de film. Pentru evolutie incearca la Antipa.

| Musique a răspuns (pentru Dandanache):

Departe.

| Marius022013 a răspuns (pentru ioanaAn):

Ok,atunci da-mi un raspuns rational happy

| Marius022013 a răspuns (pentru Musique):

Si care ar fi raspunsul tau rational?

| Dandanache a răspuns (pentru Musique):

Trist. De s-ar face in tara un muzeu de istorie naturala macar o data la 100 de biserici.

| Marius022013 a răspuns (pentru RAY):

Foarte concludent raspunsul tau laughing

| Musique a răspuns (pentru Marius022013):

În religie nimic nu e rațional.

| RAY a răspuns (pentru Musique):

Apreciez faptul ca esti sceptica dar trebuie sa te gandesti ca sunt multe lucruri care le facem fara sa gandim ca de exemplu ne este sete,foame,somn,frica de intuneric etc uite ca nici omul nu gandeste mereu,iar daca cautam mult adanc vom vedea ca omul nu are liberul arbitru si ea multe decizi prin mostenire genetica sau prin mediu, societate, maimutele gen cimpanzeii gandesc, dar ce inseamna gandire pentru tine nu inseamna pentru ele, nu trebuie alti sa fie ca noi

| Marius022013 a răspuns (pentru Musique):

Eu nu vorbesc din punct de vedere religios, ci din punct de vedere rational, logic happy Merci

| Marius022013 a răspuns (pentru Musique):

Si sunt de acord cu tine, in religie nimic nu e rational

| Musique a răspuns (pentru Dandanache):

Mda... oare cerem prea mult?

| Musique a răspuns (pentru RAY):

Totuși, nu sunt convinsă de teoria asta.
Nu zic că n-o fi adevărată.Cei care au determinat-o sunt clar mai inteligenți decât mine.Am libera alegere să cred ce vreau.

| RAY a răspuns (pentru Musique):

Da ai libertatea de a crede in orice vrei tu, am crezut ca ai o minte deschisa scuze, pa

| Marius022013 a răspuns:

Am vazut raspunsurile voastre, intr-adevar poate am gresit(cu toate ca dovada a evolutiei din primata stau scheletele descoperite pe tot mapamondul). Asadar, care este explicatia voastra rationala?

| Musique a răspuns (pentru Marius022013):

Religia ne este băgată pe gât doar.
Biblia nu e tot una cu biserica.N-am citit-o, dar mai mă uit și eu la unele întrebări și răspunsuri, în care userii dau fragmente din biblie. Cândva frecventam biserica în fiecare duminică, nu mi-e străină... doar că am ajuns la concluzica că e doar o afacere.
Cred în existența lui Dumnezeu, și nu cred că mă va judeca cineva pentru că am ales să mă rezum doar la credința în el, nu și să-l venerez, sau alte tâmpenii.

| Musique a răspuns (pentru RAY):

Pa. laughing)
O zi frumoasă!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Marius022013):

Omul nu a evoluat din maimuta, aici e buba din intrebarea ta, ci ambele specii au un stramos comun, adaptarea la mediu fiind cauza formarii/aparitiei tuturor speciilor.

| Marius022013 a răspuns (pentru Mădă0611):

OK,acum am inteles unde am gresit, iar explicatia ta pare destul de rationala.