| anonim_4396 a întrebat:

Cum explicati teoria conform careia lumea a fost creata de Dumnezeu(pamant,oameni,lume inconjuratoare), dar totusi exista dovezi in favoarea evolutiei omului din maimuta, in consecinta o explicatie rationala?

39 răspunsuri:
| andrei a răspuns:

Ma enerveaza prostii care zic ca "oamenii se trag din maimute". Prosti mai sunteti ba! Asta e doar o vorba pe care crestinii o spun sa para cat mai cretina ideea in sine. Corect e "oamenii au aceiasi stramosi comuni cu maimuta". Cei care afirma ca "omul se trage din maimuta" chiar se trag din maimute, doar ca nu au par decat in cur.

| Inferno a răspuns:

Problema este ca mereu exista un rationament filosofic ce-l poate scoate pe Dumnezeu posibil.
Chiar daca evolutia este adevarata, fiind cauza existentei noastre, Dumnezeu tot poate fi cauza imanenta a cauzei.

| anonimg a răspuns:

"Prin credinta pricepem ca lumea a
fost facuta prin Cuvantul lui
Dumnezeu, asa ca tot ce se vede n-a
fost facut din lucruri care se vad." Evrei.11:3
Deci numai prin credinţă pricepem aceasta. Când nu credem nu este credinţă. Când nu este credinţă nu putem crede.
Deci credem sau nu, Dumnezeu este Creatorul.

| Inferno a răspuns (pentru AdrianaBia):

Aia care spun ca omul se trage din maimuta numai oameni de stiinta nu sunt, sunt niste ignari care invata biologie de pe siteuri de popularizare a stiintei.
Ideea de maimuta = evolutie= om a fost raspandita pentru cei cu mintea opacizata de religie.

| Inferno a răspuns (pentru Musique):

Cand o sa auzi o maimutia vorbind ar fi cazul sa consulti un psihiatru, teza evolutiei nu contine asemenea ineptii.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Musique):

No...cand o sa auzi o maimuta vorbind sa te duci la dezintoxicare.Nu stiu daca are vreo legatura dar cred ca si maimutele vorbesc in limbajul lor.Cum facem si noi.Adica acelasi lucru il poate spune alta specie despre noi.

| Musique a răspuns (pentru Inferno):

Ok, dacă tu spui.

| mary343 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat pe noi oameni conform bibliei, poate ca Adam i-a spus Lui Dumnezeu sa creeze un animal care sa semene cu omul. oricum stiinta si Dumnezeu nu prea se leaga. Dar tu nu trebuie sa uiti ca Dumnezeu este Creatorul nostru!

| sempreinvolo30 a răspuns:

Sant doar teorii fara dovezi.Cine a vazut o maimuta tansformanduse in om sau sa faca ce face omul. Vrajeala pe fata. Teoriile oamenilor de stiinta se schimba de la o zi la alta, apoi majoritatea din ei nu cred cu adevarat in asa ceva dar sustin acesta teorie de dragul verzisorilor