| moisos a întrebat:

Cum va explicati faptul ca niciunde in Biblie nu gasim cuvantul RELIGIE?

8 răspunsuri:
| Swal a răspuns:

Pai, religia e un fel de parlament.
"Profit dupa profit".
Senilii care au scris biblia nu stiau ce e ala parlament.

| EmaS a răspuns:

Iacob 1:26,, Daca crede cineva ca este religios, si nu-si infraneaza limba, ci isi inseala inima, religia unui astfel de om este zadarnica.''Eu am cautat fericirea in lumea aceasta, dar nu am gasit-o. Am cautat fericirea in posesiunile materiale si bani, dar am ramas dezamagita, ele nu mi-au adus fericirea, doar o oarecare satisfactie. Religia mea nu mi-a adus fericirea, insa a venit un moment in viata mea in care L-am intalnit pe Domnul Isus acela care este dragoste, care si-a dat viata de dragul meu pentru a fi rascumparata din felul meu desert de vietuire, am o relatie personala cu El, Il iubesc si El ma iubeste. Imi da bucurie si fericire, imi poarta de grija, si nu as renunta la El pentru nimic din lumea aceasta., Iacov 1 : 26 Daca crede cineva ca este religios, si nu-si infrineaza limba, ci isi inseala inima, religiunea unui astfel de om este zadarnica.
27 Religiunea curata si neintinata, inaintea lui Dumnezeu, Tatal nostru, este sa cercetam pe orfani si pe vaduve in necazurile lor, si sa ne pazim neintinati de lume.,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia lumineaza-ne si pe noi luminatia ta?

| RaduMD a răspuns:

Acuma, nici cuvantul "aspirina" nu apare in Biblie. Si totusi, exista.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca in Biblie este aratat doar o singura forma de inchinare adevarata. Apoi legat de acest subiect Isus a vorbit folosind expresia calea sau drumul.Matei7:13,14

| milan9 a răspuns:

Dar bine, acesta este doar un sinonim. Vei inatalni in schim notiuni precum credinta, cale, Biserica...

De exemplu nici cuvantul "imixtiune" nu îl vei întâlni, dar nu trebuie sa te sperii pentru ca semnificatul exista, sub un alt semnificant, o alta denumire,"amestec", spre exemplu...

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| AlexeHellsing a răspuns:

Pentru că nu exista. Cuvântul religie s-a dezvoltat mai târziu prin faptul că existau mai multe credințe. Într-adevăr, nu este în Scriptură și sincer, nu e un cuvânt atât de important. Sper că te-am ajuta în nelămurirea ta.