| white93 a întrebat:

Cum va imaginati viata de dupa moarte?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Dumnezeu sa ne ierte, dar nu m-am dus cu gandul pana acolo..nu a venit nimeni sa zica daca e bine ori rau...asa ca vom muri si vom vedeahee hee
O seara bunahappy

34 răspunsuri:
| adriancraiescu a răspuns:

Un paradis in care n-ai scoala rolling on the floor.

| Anonimaa77 a răspuns:

Nu stiu, dar daca vom ajunge in rai sigur va fi mai buna!big grin

| white93 explică (pentru caramela):

Ohh..caramela...caramela.Ai niste raspunsuri de nu le poate face altcineva decat tu happy

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Veşnică!

caramela
| caramela a răspuns (pentru white93):

Asta e de bine?:d

| M25M a răspuns:

Nu cred ca exista o "viata dupa moarte" deci imi este greu sa imi imaginez una, totusi consider ca dupa moarte va fi nimic, intuneric.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Eclesiastul 9:5 - "Cei vii ştiu că vor muri, dar cei morţi nu ştiu nimic şi nu mai au nicio răsplată".
Ioan 11:11-14 - "După ce a spus aceste lucruri, le-a zis: „Lazăr, prietenul nostru, se odihneşte, dar mă duc acolo să-l trezesc din somn". Discipolii i-au zis: „Doamne, dacă se odihneşte, se va vindeca". Isus vorbise despre moartea lui, dar ei credeau că vorbea despre odihna prin somn. Atunci Isus le-a spus deschis: „Lazăr a murit".

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E o realitate raiul si iadul

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru caramela):

Pai Dumnezeu sa te ierte

| KrYsTy2OOO a răspuns:

In rai sau in iad?

| Thunderstruck a răspuns:

Nu ne "imagina-m" in niciun fel viata de dupa moarte.Pur si simplu nu exista, sunt doar niste sperante oferite de religii...

| Exilee a răspuns:

CUmplita in primele 40 de zile. In celelalte nu stiu cum va mai fi.
Apropo, este ''imaginati'', nu ''imagina-ti'' happy.
O seara buna!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

De ce e cumplita in primele 40 de zile?

| milan9 a răspuns:

Pentru a nu înţelege greşit ce s-a scris mai sus, traducerea corectă pentru ECCLESIAST 9, 5 este: "Cei vii ştiu că vor muri, dar cei morţi nu ştiu nimic şi parte de răsplată nu mai au, căci numele lor a fost uitat."

ECCLESIASTUL 9, 5 PREZINTĂ UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual. Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

ESTE CLAR CĂ ACEST PASAJ, ECCLESIAST 9, 5 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!
În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată EXEMPLU DE ALTĂ IDEE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu restul Scripturii. Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar un punct de vedere uman!

Dar ce putem spune despre capitolele anterioare? Primele zece versete din capitolul 9 redau perspectiva profană asupra vieţii. Nu doar că morţii nu ştiu nimic (v. 5), ci şi faptul că "niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut TOŢI PENTRU TOTDEAUNA?

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă: "Dar adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale... Să ascultăm dar încheierea tuturor învăţăturilor: teme-te de Domnul şi păzeşte poruncile lui. Aceasta este datoria oricărui om" (Eclesiastul 12, 1-13).

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

laughing Da popa ala de unde stie?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

App, link-ul corect e asta: http://sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm

| Guildo a răspuns:

Va mai amintiti ceva dinainte sa va fi nascut? Cam asa e si dupa moarte.

| Kabuto79 a răspuns:

Viata dupa moarte, va fi exact aceas senzatie ca si cum a fost inainte sa te nasti. Moartea dupa parerea mea inseamna GAME OVER. Vei simti exact cea ce ai simtit inainte sa te nasti

| DeliaDaniela a răspuns:

Liniste totala. Zero ganduri, zero durere, zero fericire. Moartea este moarte, nu exista viata dupa moarte.
Daca e sa vorbim de o inviere, atunci da, asta este deja o alta treaba. happy

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Bine punctat!

| HueyFreeman a răspuns:

Inexistenta.

| Jackul336 a răspuns:

Exact la fel cum a fost inainte de nastere

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Tocmai,că nu există viață după moarte.
A, dacă vrei să o luăm altfel, există.Tu mori, ceilalți trăiesc.Un om moare, altul se naște.Asta este viața, ciclul ei iminent.
Dar tu ai speranțe în Dumnezeu, că e mai bine pentru tine.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Viata dupa moarte? un loc luminat, un loc cu verdeata, un loc fara intristare si suspin... exact cum spune slujba!

| Clouds a răspuns:

Nu exista viata dupa moarte...dar daca ar fi sa-mi imaginez asta mas vede in Iad.laughing) acolo as vrea sa ajung.rolling on the floor)

| C0nstantin a răspuns:

Mancata de viermi laughing

| Norris a răspuns:

In Rai-plictisitor
In Iad-prea cald

| NesquickXD a răspuns:

O sa aflam noi

Răspuns utilizator avertizat