| anonim_4396 a întrebat:

Exista viața după moarte?
Cum v-o imaginați?

31 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu cred ca exista.Imi imaginez raiul ca o stare eterna de fericire,implinire,pace,liniste si bucurie in prezenta si nedespartit de Dumnezeu si iadul ca o stare de rau,tristete,singuratate, neliniste, frica si despartire de Dumnezeu, deci absenta Lui.
Raiul este starea de a fi in prezenta lui Dumnezeu
Iadul-starea de a trai in absenta lui Dumnezeu, despartit de El.Si cum Dumnezeu este iubire, pace, liniste, lumina, e groaznic sa nu fii in prezenta Lui.
E doar parerea mea.
O saptamana frumoasa iti doresc.

| ROB3RT89 a răspuns:

Eu zic ca nu,doar speculatii.
Daca te iei dupa "relgie"rai, iad si ce tine de ele si crezi, poate e.
Nu sunt ateu, sa nu intelegi gresit.
Faza e ca nimeni nu s-a intors din morti sa povesteasca cum si ce e dincolo si nici dovezi concrete nu sunt.
Deci fiecare cu imaginatia lui.
Ceva e, dar vom afla toti la timpul potrivit.

| T0T a răspuns:

Viața e ca o partidă de sex neterminată iar viața după moarte ca orgasmul din ea.

| 1231242 a răspuns (pentru T0T):

Adica nu simti placere aici, ci dincolo...ce raspuns idiot si ciudat..imi place!

| Bondarel99 a răspuns:

Sunt atâtea mărturii ale oamenilor care au fost in moarte clinica. Ei spun ca da.

| Speed99 a răspuns (pentru Bondarel99):

1.) Informeaza-te despre DMT.
2.) Informeaza-te ce inseamna cu adevarat moartea clinica.
3.) Stop spreading bullsht.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Bondarel99):

Am vazut si eu cateva, sa trecem peste cei care au trait o experienta neplacuta si au vrut sa se faca vedete peste noapte.
Si acum sa o luam logic, cei in moarte clinica in urma unor accidente sau diverse situatii...
Nu au avut creierul oxigenat pana sa-si revina din coma cu ajutorul aparatelor.
Deci au avut fel si fel de halucinati in mod inconstient, restul au vrut doar sa fie vedete peste noapte!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Speed99):

Dar tu te-ai informat suficient încât sa fii atât de convins ca ceea ce spui tu e adevărat?

| Bondarel99 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Dar nu ți se pare ciudat ca toate poveștile lor seamănă, chiar dacă ar fi fost doar un vis sau halucinații? Sunt copiii care susțin același lucru, ei neavând cum sa știe dacă nu li s-a întâmplat cu adevărat. Și nu vorbesc neaparat despre moarte clinica, ci mai multe situații in care oamenii susțin ca au pășit dincolo și apoi s-au întors.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Bondarel99):

Eu nu ma bazez nici pe religie nici pe stinta.
Si da,ai dreptate.
Dar acei copii au fost"dresati " sa confirme o teorie.
Asta sa para ceva "logic" cum e pentru tine.
Probabil dupa ce ai vazut ce zici au aparut si carti care de,aveau nevoie de o promovare...
Multi au confirmat,chiar si copii.
O metoda recenta de spalat pe creier,si crede-ma, mass -media chiar are succes!
Poate psihicul si logica te ajuta, dar e posibil sa nu mai fie valorose cand citesti si vezi ca au fost multi care au trait o anumita experienta, bine ei au fost "dresati" ce sa spuna.
Daca o sa ai ocazia ca o persoana apropriata sa treaca prin asta, o sa iti dai seama mai bine.
Am avut pe cineva in coma 2 luni, a zis ca nu isi aminteste nimic...
Ceva gen ca un somn adanc in care dimneata nu mai stii ce ai visat.

| Speed99 a răspuns (pentru Bondarel99):

Omule, stiinta este calculata si analizata. Explicatiile sunt la o cautare pe Google distanta, dar tu preferi sa asculti niste oameni neinformati despre chestia asta. Doar pentru ca au trecut prin moarte clinica, nu inseamna ca stiu si ce inseamna. Din nou: informeaza-te despre DMT si moarte clinica (dpdv. stiintific), apoi revino cu o concluzie rationala si logica pe aceasta tema.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu inteleg intrebarile astea, chiar te astepti ca cineva sa iti dea dovada ca exista viata dupa moarte sau te astepti ca cineva sa stie?

| anonim_4396 explică (pentru Sn4k3):

E o întrebare retorică.
Caut oameni lucizi.

| Sn4k3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu intrebarea asta nu prea ai sa gasesti. Majoritatea spun ca da sau nu, putini folosesc cuvantul cred.

| anonim_4396 explică (pentru Sn4k3):

Înțeleg.

| Speed99 a răspuns:

Nu. Moartea e nimic absolut. E atat de nimic incat e mai nimic decat nimic. E imposibil de explicat, mintea noastra nu va intelege niciodata propria-i inexistenta.

Nu va fi negru, nu va fi alb - va fi nimic. Nici macar nu vei stii ca esti mort, pentru ca TU nu vei mai exista ca sa percepi asta. Este inexplicabil, dar cat se poate de real.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Speed99):

Cica dupa ce mori sacade greutatea cu aproximativ 900 de gramne, cica ala ar fi sufletu.
Trupu e doar o chirie...
Apoi, conform religiei esti judecat.
Conform stintei urmeaza o rencarnare.
Speculatii si teori bazate pe "basme"
Ore ce o fi cu adevarat?
Nici cele spuse de tine nu au relevanta, poate doar pentru tine si altii care sunt pe aceiasi lungime de unda.

| Speed99 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Alea 900 de grame eliberate dupa moarte sunt diferitele gaze care erau in corp. "Sufletul" este un concept copilaresc.

"Conform stiintei urmeaza o reincarnare" - tu clar esti needucat pe tema asta. Stiinta nu a sustinut, si nu va sustine niciodata ideea aia. Stiinta spune ca din moment ce nu mai existi - cand celulele din corpul tau, care ti-l fac sa functioneze, mor - tu nu mai existi.

Imagineaza-ti cum era infinitatea de timp dinaintea nasterii tale - nu poti, pentru ca nu existai. Era nimic. Deci ce e asa de greu sa rationalizezi faptul ca si dupa ce mori, tot la fel va fi? Chiar asa de nesigur pe tine esti?

| 1231242 a răspuns (pentru Speed99):

Intr-un cuvant.....imagineaza-ti ca dormi fara vise sau cosmaruri, doar ca este pentru vecie...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca exista asa ceva.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Ca un vis din care nu te mai trezești.

| Cannibal a răspuns:

Eu nu cred că există viată după moarte.
Studiile efectuate asupra mai multor pacienti aflati in faza terminala au demonstrat prezenta unei activitati electrice de amploare la nivelul creierului in momentele premergatoare mortii din acest motiv multi cand isi revin incep sa vorbeasca despre diferite lumini pe care le-au vazut.
Viata după moarta mi-o imaginez la fel ca un somn profund din care nu te ma trezesti never. Liniste pură! laughing)

| Tukann a răspuns:

Intrebarea e buna dar e echivalenta cu ce in care te intrebi cand vei muri.Viata dupa moarte există cu siguranță dar nimeni nu poate sa stie cum e.Toata lumea spune ca raiul e asa frumos liniștit etc. Iadul loc de plangere si tristete etc. Nimeni nu are o mărturie reala ca e asa. Toate sunt fictive

| LexTerOp a răspuns:

Da, exista, un paradis frumos, numit rai

| MarioDraghi a răspuns:

Da exista, nu mi-o imaginez, eu o traiesc deja in acest trup, la fel cum o traiesti si tu...

| Yvonnnee a răspuns:

Exista. Un loc unde totul este perfect, unde este sănătate si bucurie.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Yvonnnee):

Ai fost acolo?

| Yvonnnee a răspuns (pentru Sn4k3):

Nu, dar cred in asta

| Sn4k3 a răspuns (pentru Yvonnnee):

Scuze, mi s-a parut ca stii cu certitudine, deoarece ai spus exista (nu cred ca exista sau altceva). Greseala mea.

| MrWZJ a răspuns:

Acel moment cand, in sfarsit, mori, dar apoi realizezi ca exista viata dupa moarte :|

__________________________________________________________________ Pe mine ma gasesti pe YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCEXCL4y9MfbEFDpMHwe3HNA

| usercristi a răspuns:

Exista rai si iad.