| Maomau a întrebat:

Cum vi se par stirile din Romania?
De ex acum pe RTV s-a dat stirea precum ca Bianca Draguseanu si-a cumparat chiloti rosii!
Nu vi se pare ca asta nu este o stire ci o dovada de cea mai inalta culme a prostiei omenesti?
Oare cat de prost trebuie sa fie cineva incat sa-l intereseze o asemenea "stire"!
Si cat de prost trebuie sa fii ca sa termini facultatea de jurnalistica in Romania si sa ajungi sa redactezi asemenea stiri?
Ajunge sa fi prostul satului?

71 răspunsuri:
| Zatharra a răspuns:

Ştirile din România sunt nişte tâmpenii...Nici nu ştiu dacă pot să le spun ''ştiri''.
În bine, nu se mai schimbă nimic în ţara asta...Peace!

| HyenaV2 a răspuns:

Ai cea mai mare dreptate! mama mi-a zis ca daca termini facultatea esti mai destept, dar unii sunt atat de prosti incat cheluie banii statului ca sa fie mai prosti!

| savvy12 a răspuns:

Maomau te-ai mira daca ai afla cati sunt interesati de asa ceva...

| Maomau explică (pentru Zatharra):

Ai dreptate! Copii sunt prostiti in scoli in loc sa fie pregatiti pentru viata pentru ca tara ii vrea pe totii prosti ca smecherii (alti prosti) sa poata fura in liniste si cu mare spor!

| Maomau explică (pentru savvy12):

Faptul ca pe idioti ii intereseaza ce chiloti poarta o borfeta, nu este un motiv ca televiziunea sa se prostitueze!

| Maomau explică (pentru HyenaV2):

Mamica ta a avut dreptate!
Cand termini facultatea esti mai destept ...cu ceva, dar asta nici pe departe nu inseamna ca esti destept!
Destept esti doar atunci cand pe baza cunostiintelor capatate in facultate poti face multi bani, dar in acelasi timp sa nu ajungi sclavul lor!

| Zatharra a răspuns (pentru Maomau):

Cel mai trist e că nu se poate schimba nimic... Oricât ar vrea unii.

| LoveToHate a răspuns:

Eu nu ma uit la televizor, ma dezgusta.

| Maomau explică (pentru LoveToHate):

Si pe mine ma dezgusta TV din Romania, asa ca ma uit numai la Televiziunea germana, dar acum sunt in concediu in Ro si nu prind nemtii!

| C0nstantin a răspuns:

Off: Si ce legatura are intrebarea cu categoria?
On: Prostia predomina in Romania citeste ziare gen: Libertatea, Cancan sau uita-te la posturi TV gen OTV si o sa iti dai seama.

| Maomau explică (pentru Zatharra):

Pina nu se schimba radical ceea ce in Romania se numeste scoala (desi nu prea este) nu se va schimba nimic!

| HyenaV2 a răspuns:

Ar trebui sa votam! Sa facem o petitie online anti-stiri prostesti! Stirea cu chiloteii lu Dragusanca sa apare pe capacul de canal nu la stiri! Si alta intrebare, de ce sunt atatea canale de stiri si putine cu filme bune?

| Maomau explică (pentru C0nstantin):

Am gresit, am vrut s-o bag la politic social!

| Maomau explică (pentru C0nstantin):

Oare religia predata obligatoriu in scoli nu are legatura cu fenomenul de prostire al maselor?
NU este sloganul invatamantului romanesc cumva acesta: "Tara va vrea prosti"?

| HyenaV2 a răspuns (pentru Maomau):

In general sefii nostri vor ca acesta sa fie sloganul nostru...

| HueyFreeman a răspuns:

Meanwhile pe iRealitatea: NimeniPePamant de 19 ani a dat cu capu in pom si a murit, mare tragedie! Pai cum, parca nu erau copaci pe partie, sa fie sanatos.

Si parintii mei se intreaba de ce nu ma uit la stiri sau alte canale retardate.

| Mădă0611 a răspuns:

=)) http://i.imgur.com/IQSnG.jpg
Nu-i intereseaza pe oameni chestii trestii care sa ii puna pe ganduri, ganditul dauneaza grav confortului, zi-le de chiloti, silicoane, filmeaza-i pe unii in dus (tarkin ala =))), da-le mocirla, sa se balaceasca in ea.

| C0nstantin a răspuns (pentru Maomau):

Religia prosteste doar pe cei care sunt creduli. Legat de invatamant nu e chiar asa. Parintii mei au fost profesori si i-am vazut cum isi pierdeau ore intregi pregatind materialele pentru orele de a doua zi. Ideea e: profesorii din generatiile vechi care inca mai sunt in activitate nu te prostesc. Ei chiar baga carte in tine, partea a doua daca x, y, z is prosti si nu invata. Legat de profesorii tineri majoritatea is pe mintea elevilor la care predau (nu exclud ca mai sunt si printre tineri cativa care chiar se dedica meseriei). Uita-te an de an dupa BAC, toti parintii si elevii dau vina numai si numai pe profesori ca nu le-au pregatit odraslele, dar nu se uita sa vada daca juniorii aia deschis macar vreo carte sau au petrecut prin birturi cu toate curvele din oras.

| Maomau explică (pentru C0nstantin):

Dragutule, sistemul de invatamant este prost pentru ca baga in capul copiilor lucruri inutile in viata, si la asa ceva lucrau meticulos parintii tai profesori.
Si dupa 17 ani de mazgalit hartii si tocit lcarte, adica ucruri total inutile in viata, iaca te trezesti ca esti ratatdin start si nimeni nu are nevoie de tine si de diploma ta buna sa te stergi undeva cu ea!
In occident nu se pune baza pe "invatat carte" ci pe responsabilizarea si socializarea individului, si iata ca acolo tinerii sunt mult mai seriosi si mai responsabili ca in Ro si prin birturi nu vezi decat copii strainilor adica si ai romanilor, in timp ce orice tanar localnic este responsabil si isi ia viata si responsabilitatile in serios!
Si invatamantul romanesc, inclusiv parintii tai, nu fac asta si de aici catastrofa generala si tragedia poporului romani, si anume ca nu are profesori responsabili, ci doar PROSTOfesori!

| C0nstantin a răspuns (pentru Maomau):

Nu se rezuma totul la profesori, dragutule. Daca vrei sa faci ceva cu viata ta pui mana si inveti si te descurci, daca esti dobitoc si cretin si te doare-n... de tot, patesti ca toata prostimea tineretului de azi care infunda liniile somerilor. Si eu am terminat o facultate... intre timp am lucrat ca vanzator, lucrator comercial una alta ca sa imi fac experienta care se cere peste tot, si dupa 5 ani de facultate + munca lucrez in domeniu in care am terminat si am pregatire. Nu se rezuma totul la profesori, lucru pe care 90% din locuitorii tarii nu il inteleg. Daca copilul nu vrea sa invete de la bun inceput munca oricarui profesor este degeaba.

| 3xfemeie a răspuns (pentru C0nstantin):

Ai dreptate. Democratia asta a fost si este cam prost inteleasa la noi. A devenit o regula sa invinovatim pe altii pentru esecul nostru sau al copiilor. Parintii se multumesc cu aia "7 ani de acasa" si apoi lasa totul in grija altora. E mai simplu asa.
Mai nou, la noi este normal ca un elev sa jigneasca sau chiar sa loveasca un profesor, pentru ca are " drepturi democratice ".
As putea sa dau si exemple de parinti revoltati ca nu pot "aranja" cu profesorii ceva note de trecere pentru odrasla lor. big grin

| Maomau explică (pentru C0nstantin):

N-ai inteles nimic dragutule!
Problema invatamantului romanesc nu este INVATATURA ci lipsa educatiei si a socializarii corecte si controlate si mai ales aceea a responsabilizarii!
Daca sunt prost si nu vreau sa invat, ma priveste pe mine ca e viata mea, dar faptul ca sunt golan sau bandit sau o povara sociala este o problema care afecteaza intreaga societate.
Chiar exemplul tau este o dovada ca scoala romaneasca nu e buna la nimic pentru ca nu stii sa faci nimic dupa terminarea ei, si angajandu[te ca vanzator nu ai facut altceva decat se te descalifici si mai mult!
In occigent aceea experienta practica care ti se pretinde in Romania, o capeti in timpul scolii, pentru ca aici se lucreaza practic in timpul facultatii si nu doar se mazgalesc hartii ca in Ro!
Vina cea mare este a profesorilor pentru ca ei in inconstientienta lor distrug viitorul copiilor si vina lor este agravata de faptul ca nu se opun unui sistem care ii vrea pe tineri prosti si se lasa manipulati si santajati de acest sistem!

| Maomau explică (pentru 3xfemeie):

Ai si tu dreptatea ta!
In scoli in loc sa se faca educatie si socializare se tocesc doar prostii inutile!
Si apoi, culmea prostiei, este ca tot profesorii se plang cand iay un pumn in bot de la cel pe care nu l-a educat si-o considera ca educatia are legatura cu cei 7v ani de acasa, si in megaprostia sa nu realizeaza ca acasa nu se poate face educatie sociala pentru ca prima societate a copilului este SCOALA, si aici nimeni nu este preocupat de educatiem, ci doar de rahaturile sale de materii nefolositoare in viata!
Ca parinte in occident, la sedinte nu s-a discutat NICIODATA despre felul cum invata copii ci doar despre comportamentul lor!
In occident profesorii nu au mijloacele de constrangere asupra unui copil asa cum il au prostofesorii din Romania, asa ca nici nu au de ce sa o ia peste bot de la copii. Deci asta nu tine de "democratia" prost inteleasa, ci de stupizenie institutiei numita scoala, desi rostul unei scoli nu este acela de a rata si distruge copii ci de a-i pregati pentru viata!
Ora de curs din Ro este exact de tipul invatamantului hitlerist din Germania antebelica, cand profesorul avea voie sa te scoata la tabla si sa-si bata joc de elev cu intrebari incuietoare soldate cu note mici!
Acest lucru nu exista in occident, dar in schimb exista dreptul clasei sa SCHIMBE profesorii de care nu le convin!
Vad ca mai ai mult de invatat pina sa depasesti stadiu de 3x... si niciodata...

| C0nstantin a răspuns (pentru Maomau):

Tu vorbesti de "lipsa educatiei si a socializarii corecte si controlate si mai ales aceea a responsabilizarii!". Ca sa intelegi si tu de ce zic ca nu profesorii au vina.
Eu de mic copil am fost invatat ca nimic pe lumea asta nu imi va fi dat mura in gura ci trebuie sa muncesc ca sa am si sa primesc ceea ce imi doresc. Acest lucru te invata familia si parintii de cand esti mic. Daca ai parinti de bani gata care te tin in puf, nu te mira ca nu ai simtul responsabilitatii.
Uita-te atent multi copii de la tara sunt mai buni la invatatura decat cei de la oras. La facultate uita-te atent cum majoritatea care se bat pe locuri gratuite sunt cei de la tara care de multe ori pierd acele locuri din cauza copiilor de bani gata cu pile si relatii. Majoritatea copiilor de la tara lucreaza in timpul facultatii sa isi poata plati chiria sau taxa de scolarizare. Aici apare diferenta intre cei care au fost educati de mici cu simtul responsabilitatii si care nu au fost educati. Stai linistit ca cei care muncesc si pun osul sa obtina ceea ce vor sunt mai bine primiti de societate decat cei la care le curg mucii toata ziua si cand pocnesc ei din degete primesc totul pe tava.Educatia de baza se face acasa. Daca parintii esueaza in educarea copilului lor se va vedea toata viata.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Maomau):

Cam multa mandrie. Din felul in care vorbesti, concluzia mea este cam asa : nu prea ai nici un merit pentru realitatea din occident, doar profiti de beneficii.
Daca ai fi ramas aici, te-ai fi dat cu capul de pereti!
Stii ce a facut tiganul cand s-a vazut imparat?

| M25M a răspuns:

Se pare ca asta este cerinta publicului asta se vrea, fiindca altfel nu s-ar difuza asemnea "stiri".
Nu cred ca este vina unui jurnalist ca se cere astfel de "reportaje" mondene.

| C0nstantin a răspuns (pentru 3xfemeie):

El da vina pe sistemul de invatamant, cand de fapt vina o au parintii care nu isi stiu educa cum trebuie copilul. Unul din cele mai bune sisteme de invatamant este cel din Finlanda. Daca ai lua si ai aplica acel sistem la noi in tara ai da un rateu imens. Nu ar functiona deoarece educatia care o primeste copilul acasa lasa de dorit. Parintii isi tin copii in puf doar ca sa stea ei linistiti fara sa isi mai bata capul cu odraslele, in loc sa stea cu copilul sa il educe, sa il faca sa inteleaga simtul responsabilitatii, sa il invete cum sa se comporte in societate. Cum parintii ignora educatia copilului acasa ei vor da vina pe altii (doar e mai usor sa pice altu de fraier), iar pe viitor vei vedea exact ceea ce vezi si azi: juniori de 15 - 18 ani care fumeaza, beau, se drogheaza, infunda toate cafenelele si cluburile, chiulesc, pica bacul pe rupte, au un vocabular limitat si folosesc organele la fiecare al 3-lea cuvant.

| Maomau explică (pentru C0nstantin):

Mai constantine! Tu ai avut noroc de parinti care ti-au explicat asta, dar nu toti copii au norocul tau. Asa ca rolul de socializare si responsabilizare trebuie sa il aibe si scoala, si daca in scoala nu se pune baza pe aceste lucruri importante este din 3 cauze, din vina sistemului de invatamant, din cauza inconstientei profesorilor si din cauza ca masele de profesori inconstienti nu sunt interesati de nimic altceva decat de salarul lor si asa mic cum este, tot nemeritat!
Tu te crezi mai destept decat acele tari occidentale care au rezultatele cele mai performante in privinta educarii si pregatirii copiilor pentru viata?
Tu nu vrei sa pricepi ca este si datoria scolii sa te responsabilizeze si mai ales sa te educe in privinta comportamentului social!
Dar faptul ca parintii lucreaza multe ore si nu au timp sa se ocupe de educatia copiilor il intelegi?
Si daca parintii si aici in occident lucreaza ore in plus, cine crezi tu ca se ocupa de educatia copiilor?
Ai ghicit ...SCOALA!
Si daca scoala esueaza asa cum e cazul in Romania, vei vedea toata viata ta ca Romania este ceea ce a fost mereu... ultima tara din UE, populata cu oameni preocupati numai de chilotii rosii ai Biancai Draguseanu!
Vezi cat sunt de simple lucrurile?

| Xtal a răspuns:

Nu nu mai stirile din Romania ci din toate tarile, toate beneficiaza de aceasta stupiditate.

| Maomau explică (pentru 3xfemeie):

Pui problemele cam aiurea? Dar cine crezi ca are vreun merit personal pentru realitatea din occident? Crezi ca toti sunt la fel de grozavi ca tine incat sa ai meritul personal de a distruge generatoii de copii nevinovati?
Esti foarte slab pregatita pentru viata daca nici macar atat nu intelegi ca tragedia societatii romensti se datoreaza invatamantului de proasta calitate, si ca fiecare pumn pe care il ia un profesor in bot sau un spitz in fund este un exemplu de democratie, cei drept cam primitiva, dar care tine si de educatia religioasa in speta de "Legea Talionului" in care daca tu ca profesor ai puterea de a face rau unui elev, ba chiar de -ai distruge viata, de ce sa nu meriti si tu un pumn in bot de la elevul pe care vrei sa-l distrugi!
Aici in occident profesorul nu are nici cea mai mica putere de a face rau unui elev, nici macar aceea de a-i da note mici, deci nici elevii nu au motive sa-i traga un spit in fund profesoarei possedate de satana, care iti vrea raul in cel mai pur spirit crestinesc!