| Maomau a întrebat:

Cum vi se par stirile din Romania?
De ex acum pe RTV s-a dat stirea precum ca Bianca Draguseanu si-a cumparat chiloti rosii!
Nu vi se pare ca asta nu este o stire ci o dovada de cea mai inalta culme a prostiei omenesti?
Oare cat de prost trebuie sa fie cineva incat sa-l intereseze o asemenea "stire"!
Si cat de prost trebuie sa fii ca sa termini facultatea de jurnalistica in Romania si sa ajungi sa redactezi asemenea stiri?
Ajunge sa fi prostul satului?

71 răspunsuri:
| Maomau explică (pentru M25M):

Este vina postului de televiziune ca se coboara la asemenea murdarii ordinare, dar mnai ales pentru ca tine angajati care fac reportaje prin chiloti, in timp ce adevaratele probleme ale societatii ii lasa rece!

| Maomau explică (pentru Xtal):

Nu te supara dar ma simtnevoit sa te contrazic!
Asemenea jeguri nu am vazut niciodata la TV germana desi o urmaresc zilnic de 25 de ani!

| Xtal a răspuns (pentru Maomau):

Trebuia sa te uiti mai bine, sunt sigura ca si ei au TeleShop.

| Maomau explică (pentru Xtal):

Noi nu vorbeam despre telepravalii, ci despre STIRI

| 3xfemeie a răspuns (pentru Maomau):

Nu pun nici o problema aiurea. Dar ai avea dreptul sa vorbesti in momentul cand ai ramane aici incercand sa schimbi ceva. Abia atunci ai putea sa acuzi pe toti si toate. In rest, cum spuneam, te-ai vazut imparat!
Nici o problema pentru mine. Poate ne povestesti si noua cum ai ajuns in Germania.

| Zenicide a răspuns (pentru LoveToHate):

"Eu nu ma uit la televizor, ma dezgusta."
Si pe mine la fel. Mi-amd at seama ca exact inainte sa renunt la tv ma uitam doar la animal planet, acum stiu de ce si mi se pare foarte amuzant :d

| WR104 a răspuns (pentru Maomau):

Daca mai mult din jumatatea populatiei romaniei este idioata nu ai ce face, ii dai idiotului ce vrea idiotu'.

| C0nstantin a răspuns (pentru Maomau):

Orice sistem de invatamant ai incerca sa implementezi in Romania va esua si daca incerci sa il implementezi pas cu pas. Imaginea de ansamblu va ramane aceeasi cu cea de astazi. Mentalitatea pe care o are peste 90% din populatie este de tot rahatul. Pe roman nu il intereseaza nimic el merge pe principiul ce-o fi, o fi. Asta e mentalitatea de la noi. Uita-te numai cum se lucreaza o armata de oameni sa sape un sant, 50 de persoane care sa implementeze un proiect pentru fonduri europene pentru care ar fi suficient 8 - 10 persoane. Toata lumea fuge dupa munca usoara si se lipeste ca lipitoarea sa primeasca bani pe munca altuia, si se multumeste cu putinul care il primeste in loc sa puna mana sa faca ceva si sa castige mai bine.

| Maomau explică (pentru 3xfemeie):

1 In Germania am ajuns in 1987 cand rudele mele de aici au avut sa plateasca 100 000 DM ca sa ne cumpere familia mea de origine germana 100 % din Romania.Sau cu alte cuvinte printr-o excrocherie tipic romaneasca!
2 Dreptul de a vorbi exact ceea ce gandesc mi-l da chiar democratia, si societatea deschisa in care traiesc,
3 Eu nu constat decat degradarea accelerata a Romaniei si de la distanta vad clar cauzele principale ale acestei degradari, si am constatat ca insusi presedintele Romaniei este de aceeasi parere, si nu pot sa nu-i dau dreptate!
4 Eu nu m-am falosit cu nimic, desi as avea cu ce, ca sa-mi spui tu ca ma cred imparat, dar probabil ma percepi tu asa din cauza ca tu esti in mizeria cea mai neagra si nu poti intelege cauza!
Cand scoti zeci de ani la rand generatii ratate de oameni nepregatiti pentru viata, nu crezi ca tu insusi esti de vina pentru asta? Cine vrei sa-ti plateasca salarii europene... ratatii care se inghesuie sub podurile Madridului sau somerii de acasa?

| Maomau explică (pentru WR104):

Ai dreptate! Dar stii din ce cauza jumatate, daca nu mai mult chiar, este idioata?
Chiar presedintele tau a spus-o clar, si anume ca scoala romaneasca scoate pe banda rulanta doar IDIOTI!
II dai sau nu dreptate?

| Xtal a răspuns (pentru WR104):

Idiotenie?

| Duucu a răspuns:

Lasa-i sa castige ei bani difuzand stiri de proasta calitate, iar noi sa murim de foame stand 12/24 cu cartea in mana.

| Xtal a răspuns (pentru Maomau):

Cand ai spus stiri m-am gandit la toate porcariile care se difuzeaza pe TV de la stiri la emisiunile de **** si filme, telepravalii.Eu ma uit la TeleShop ca la o comedie, ma amuza felul in care incearca sa ne bage pe gat niste produse care nu valoreaza nici 10 bani.

| 3xfemeie a răspuns (pentru C0nstantin):

Mao nu accepta asta. Este vinovata scoala si cu asta basta! Adevarul este ca ne-am cam invatat sa invinovatim intodeauna pe cineva: scoala, sistem, societate, iar mentalitatea ramane aceeasi.
Ironia este ca Maomao traieste in occident si gandeste romaneste!

| Maomau explică (pentru C0nstantin):

Poi sigur ca va esua, si asta tocmai din cauza PROSTOfesorilor care in inconstienta lor distrug ceea ce e bine si vor sa pastreze ceea ce e rau, ca fiind bine! De ex. toti lauda si viseaza scolile ceausiste de spalare a creierelor!
Nu ti se pare asta inconstienta?
Pe roman nu trebuie sa-l intebe nimeni nimic cum nici pe neamtz, Austria, elvetian norvegian sau fimlandez nu l=a intrebat nimeni daca vor sa implementeze acest gen de scoli! Primadata se alege cel mai bun sistem de educatie si se IMPUNE acela, si corectii si imbunatatirile vor veni doar atunci cand deja acest sistem s-a impus!
3 Lumea fuge de munca grea pentru ca tinerii nu sunt educati in cultul muncii! Nu la fel se intampla in Elvetia unde nimanui nu ii este frivca de munca grea, si nici in Germania unde chiar daca nu este aceeasi harnicie ca in Elvetia, toti muncesc ca la olimpiada si a trage chiulul este echivalent cu A FURA, si chiar se si sanctioneaza astfel!

| 3xfemeie a răspuns (pentru Maomau):

"3 Eu nu constat decat degradarea accelerata a Romaniei si de la distanta vad clar cauzele principale ale acestei degradari, si am constatat ca insusi presedintele Romaniei este de aceeasi parere, si nu pot sa nu-i dau dreptate!"
BRAVO! PA!

| Maomau explică (pentru 3xfemeie):

Daca as gandi romaneste nu as combate realitatea romaneasca si nici invatamantul care este cauza principala a faptului ca Romania este ultima tara din UE!
Si faptul ca eu am dreptate este confirmat si de presedintele vostru care desi a vrut sa reformeze invatamatul romanesc dupa modelul occidental, s-a lovit de incapatanarea stupida a armatelor de PROSTOfesori inconstienti pentru care invatamantul se rezuma la salarii "Europene" ca rasplata ca scot an de an generatii de ratati nepregatiti pentru viata si certati cu munca!

| 3xfemeie a răspuns (pentru Maomau):

rolling on the floor Asta este imaginea lui Basescu in occident?
Ce ai fi facut daca rudele nu ar fi avut bani sa te cumpere? Ar fi interesant sa aud raspunsul.

| Inferno a răspuns:

Dar erau chiloti cu danteluta sau nu?

| WR104 a răspuns (pentru Xtal):

Exact, stiri fabricate de niste idioti pentru niste idioti.

| WR104 a răspuns (pentru Maomau):

Eu da, ii dau dreptate, sistemul de invatamant este la pamant, atat mediul cat si profesorii care majoritatea sunt niste incompetenti fara vina.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Inferno):

Probabil asta s-ar fi intrebat maocao daca ramanea in Romania. rolling on the floor

| UrsuletssDePlus a răspuns:

Jurnalistii trebuie mereu sa afle cele mai mici detalii din viata anumitor persoane, dar daca asta le e meseria nu ai ce sa faci...

| xLove a răspuns:

In Romania, au ajuns ca fufele gen Bianca Dragusanu, Tonciu, Buruiana, Trasca etc. sa fie mai mult bagate in seama decat persoanele care intr-adevar ar merita sa fie promovate. Sunt si stiri bune, nu zic ca nu! De exemplu, la ``Romania, te iubesc``, eu zic ca sunt stiri interesante. Uneori sunt iesite din comun, si nu stiu cat de adevarate sunt, dar macar nu le mai dau pe Tonicu si Buruiana!
Mai pe scurt: Asta-i Romania!

La multi ani!

| Maomau explică (pentru 3xfemeie):

Atat ai fos capabila sa intelegi din postarea mea?
2 S-ar fi impruntat de la banci, asa cum de fapt au si facut-o!
Si ghici cine daca nu tatal meu trebuiau sa le achite?

| Maomau explică (pentru Inferno):

Cica erau rosii!
Dar nu specificau de la ce!

| Maomau explică (pentru UrsuletssDePlus):

Pe naiba asta le e meseria, cel putin nu e meseria celor de la redactia Stiri, poate ca o fi a celor de la cancanuri, dar la cat de necalificati si idioti ies din scoli, nu e de mirare ca avem asemenea "stiri"!

| 3xfemeie a răspuns (pentru Maomau):

Tu ai inteles foarte bine ce am intrebat si ca nu am insinuat vreo pomana. Dar asta e modul tau de a evita raspunsul.

| C0nstantin a răspuns (pentru 3xfemeie):

El nu intelege ca e usor sa traiesti dincolo si sa comentezi ce e in tara. El doar se bate cu caramida in piept ca vezi doamne ce bine e in tarile occidentale... numai ca el uita ca in tarile occidentale comunismul nu a avut influenta, iar in Germania unde sta "domnul geniu" dupa caderea zidului s-a investit masiv cate jumate din bugetul tarii in refacerea partii ex - comuniste. Oricum de-alungul istorie Germania a dovedit ca este in stare sa isi revina din punct de vedere economic si social de nenumarate ori asa ca o putem considera o exceptie de la regula. Iar legat de invatamant sa nu uitam ca vin strainii sa angajeze romani scoliti in Romania. Se cauta doctori, ingineri, informaticieni, proiectanti etc. toti cu facultate terminata in Romania. Of of of atata ii de puscat sistemul de invatamant romanesc incat trebuie sa vina strainii sa angajeze romani sa lucreze pentru ei ca strainii nu sunt in stare.

| M25M a răspuns (pentru Maomau):

Este si vina posturilor de televiziune nu zica ca nu, insa ce vrei daca aceasta este cerinta publicului, daca astfel de stiri si astfel de emisiuni sunt pe placul publicului, dovada fiind ratingurile emisiunilor colorate, nu numai a stirilor gen kanal d.