| Inferno a întrebat:

Daca anulam teoria evolutiei dintre teoriile stiintifice ramanem cu o dilema: De unde apar specii noi similare cu primele? Avem un caine fosilizat, daca "citim" pamantul observam la o anumita distanta de timp un alt animal aproape identic,doar cu anumite modificari,are picioarele mai lungi,sau gatul mai lung.
Putem explica disparitia primei specii,probabil modificari la nivel continental sau chiar niste modificari mai individuale la nivelul climei din regiunea respectiva, dar nu putem explica aparitia celei de adoua specii.
Apar specii noi din nimic?

34 răspunsuri:
| Inferno explică:

Daca ai chef sa-ti bati joc du-te in alta parte.
Genetica este o dovada a evolutiei, faptul ca o gaina poate avea dinti in urma reactivarii genelor din trecutul ei astral, cu ajutorul geneticii, este iar o dovada ca gainile la inceput erau diferite avand dinti si solzi.

| Inferno explică:

Comportamentul acesta stupid si retardat este impardonabil, treci la scoala de corectie si dupa da-mi raspunsul.

| Inferno explică:

Refuz sa-mi mai pierd timpul cu primitivi ca tine. Esti primul utilizatori pe care-l ignor, ai ignore.
1.) Nu mi-ai raspuns la intrebare.
2.) Tot ce spui este eronat.
3.) Dai dovada de incultura si badaranie.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Apar specii noi din fundul lui Dumnezeu!
Dacă elimini evoluţia, aceasta e explicaţia.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Baţi câmpii copilaş, maică-ta ştie că stai mai mult timp pe TPU decât cu burta pe carte?

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru Inferno):

Te enervezi degeaba Inferno, ignoră-l simplu, nu-i mai citi comentariile.
E un puşti frustrat care nu i-a venit încă pubertatea.

| LegionarulRoman a răspuns:

E adevarat ce as pus: cu teoria evolutiei s-a spalat de mult pe jos, chiar am citit o carte in care chiar Darwin recumostea ca a gresit(nu mai stiu cum ii zicea la carte).

| LegionarulRoman a răspuns:

Super gluma! laughing

| MMihai a răspuns:

Sunt lucruri la care oameni care nu sunt de specialitate, nu pot răspunde corect!
Cred că nici doctori docenți în biologie, nu pot răspunde foarte corect, la asemenea întrebări fundamentale.

| RAY a răspuns:

Nu poti anula teoria asta, este cea mai importanta teorie in biologie, genetica etc fara ea nu s-ar putea descoperi noi medicamente nu s-ar putea sti cum se vor comporta virusi, daca niste tampiti de pe TPU nu cred in ea asta nu inseamna ca nu e adevarata inferno, s-a dovedit ca cu toti suntem indruditi genetic ca avem acelasi stramos comun

| RAY a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Darwin nu recunoastea nimic, el a spus daca gasiti ceva complex care sa fi existat de la inceputul vietii teoria evolutiei cade pana in prezent nu sa gasit asa ceva din contra sau gasit multe dovezi ce sutin teoria evolutiei sau dupa mintea ta virusi nu evolueaza, fara evolutie nu ar exista rase in primul rand iar speciile nu ar da nastere la noi specii, imperechiaza un tigru cu un leu ce va rezulta?

| Inferno explică (pentru RAY):

Nu poti anula ceva ce sta la baza biologiei, poate doar daca esti un eretic si vrei sa distrugi ramurile biologiei.

| Urzi23 a răspuns:

Daca anulezi teoria evolutiei va ramine in picioare "cel mai mare fals din istoria stiintei " =Recapitulatia embrionara a lui Haeckel si se mai studiaza si astazi.
Ps :
Sah /mat

| Inferno explică (pentru Urzi23):

Daca nu faci fata la o discutie superioara, te las atunci.
M-ai dat "mat" ai castigat esti cel mai "inteligent".

| Urzi23 a răspuns (pentru Inferno):

Bre Inferno stai asa "ca ai sarit la mine ca boala pe omul sanatos"

| Inferno explică:

Repeti aceiasi prostie,"adeneul nu permite". Structura ADN poate fi modificata de mutatii genetice, dar si de aminoacizi. Dovada esti chiar tu, faptul ca nu semeni exact cu parinii este dovada a ceea ce am spus. Mutatiile genetice sunt cele mai frecvente si apar la majoritatea speciilor, iar rezultatul lor este diversitatea.
Din acest motiv o girafa are gatul putin mai scurt decat alta si nu sunt toate trase la xerox.

| Inferno explică:

Aberatiile fiind?

| Inferno explică:

"mutatiile nu sunt decat lipsa de informatie si nu adaos de informatie. Cum poti spune ca scazand dintr-un sistem informatie poti ajunge la ceva mai superior "
Nu ajungi la ceva superior,ajungi la ceva diferit.
O fiinta care sufera aceste mutatii la nivelul ADN-ului are anumite trasaturi,aproape insesizabile, diferite.
Vrei sa spui ca nu exista variatie?
Eu nu am spus ca de la o mutatie ajungi la alta specie,stai putin,excelenta, n-ati inteles afirmatia.
Din cauza mutatiilor o specie difera putin de precedenta, atat. Nu am spus ca daca un caine sufera o mutatie devine tigru, nu, doar va avea alte caracteristici, urechi mai scurte, etc.

| Inferno explică:

Oricum, mutatiile nu au un rol important in selectia naturala, un rol mai important il au proteinele, anumite proteine.

| Inferno explică:

Nu,proteinele sun formate din aminoacizi (20 de tipuri mai exact.)

| Inferno explică:

Anumite proteine pot activa sau dezactiva gene.

| Inferno explică:

Doar 20 de aminoacizi diferiti intra in compozitia TUTUROR fiintelor vii.

| Inferno explică:

"Prea adesea ironia nu-i decat o forma a lipsei de inteligenta."Oxenstierna.
Daca erai mai inteligent mi-ai fi dat un raspuns serios si nu mizerii.

| Inferno explică:

"Oricum ceea ce spui tu nu duce nicidecum la evolutie! "
Duce la diversitate. O girafa are putin mai multa blana decat alta. Un caine are coada mai lunga.
Vulpea Simson este o dovada a ce am spus: "mutatia creeaza noi specii."

| Inferno explică:

Nu este o dovada, ai dreptate, dar acest lucru duce unde vreau eu sa ajung.
Deci recunosti ca un caine nu este identic cu altul, si sunt putin diferiti.
Dintre doi caini, va supravietui cel mai bine dezvoltat, nu?
Daca unul are picioare mai lungi si traieste intr-un mediu stancos, acel caine va suravietui si restul care s-a nascut cu picioare mai sscurte va muri.
Acesta va duce genele mai departe si va da nastere unui caine cu picioare la fel de lungi.
Ce vreau sa spun este ca supravietuiesc doar speciile cel mai bine adaptate.

| RAY a răspuns:

Prima celula

| RAY a răspuns:

Poti demonstra ca ce a fost la inceput a fost complex?

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Isi pierzi timpul inferno sincer, dialogurile de astea trebuie tinute cu persoane rationale care vor sa discuta pe baza de dovezi ceva ca comunitatea scientia

| RAY a răspuns:

In biblie nu scrie ca speciile nu evolueaza sau da-mi versetul unde scrie asa ceva, credinta nu are nici o legatura cu stiinta

| RAY a răspuns:

Tu ai fost acolo de sti? cati ani ai de sti atatea?