| Lizzu a întrebat:

Daca ateii culeg maracini pe lumea cealalta in iad iar credinciosii culeg lapte si miere in rai, atunci agnosticii ce culeg? thinking

75 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu exista decat doua cai ori cu Dumnezeu ori despartit de El.

| Lizzu explică (pentru EmaS):

Posibil...
Mai ramane de vazut si de aflat daca se poate afla asa ceva.

| EmaS a răspuns (pentru Lizzu):

Sigur ca se poate.Citeste Biblia.Acolo scrie ca sunt doua cai.Una duce in rai iar cealalta in iad.

| Lizzu explică (pentru EmaS):

Dar in afara de biblie nu am cum sa aflu?
Eu nu vreau s-o citesc, o am dar nu o vreau.
Nu inteleg mare lucru din ea.
Mi se pare pierdere de timp...

| EmaS a răspuns:

Acolo Il poti gasi pe Dumnezeu, Il poti cunoaste mai bine, atributele si caracterul Sau. Voia Sa.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Culeg maracini cu lapte. Un fel de colarezi big grin

| Lizzu explică (pentru мιнαɛℓα36):

laughing e prima oara cand aud cuvantul asta big grin e bine atunci ...ca maracinii nu mai sunt atat de ....maracini.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Ateii sunt suspendati pentru simplu fapt ca doar crestinii dau report intr-o veselie, iar despre ipocrizie si empatie cred ca n-are rost sa vorbesti, prima n-o sesizezi pentru ca esti in cazanul cu ipocrizie, iar a 2-a nu stii ce e, deci nu exista pentru tine. Stii ca daca vezi o teorie a conspiratiei in orice inseamna ca ai probleme?

| Dandanache a răspuns:

Referitor la raspunsul lui ateismulstareanaturalaaomului, caruia nu ii pot da reply, deoarece mi-a dat ignore:

Diferenta tine de angajament. Agnosticul poate sa aleaga sa-l caute pe Dumnezeu, pe cand ateul prefera sa n-o mai faca.

| Hombre a răspuns (pentru Dandanache):

@ateismulstareanaturalaaomului, nu-i nici un bai ca ti-a dat ignore si nu poti sa-i dai reply, oricum el vorbeste singur la figurat si la propiu pentru ca la 90% le-a dat ignore, doar niste prichindei il mai citeste. laughing

| Alphawolf a răspuns (pentru Dandanache):

"Agnosticul poate sa aleaga sa-l caute pe Dumnezeu, pe cand ateul prefera sa n-o mai faca."

Ai putea sa argumentezi afirmatia. Nu pot intelege de ce mai toti crestininii(sa nu generalizez) crede ca este o chestie de vointa.

| Dandanache a răspuns (pentru Alphawolf):

Cred ca cel mai bun argument sunt eu insumi, de altfel, la mine ma gandeam cand am dat raspunsul. Eu sunt un agnostic, dar ader in continuare la crestinism: nu am recurs la apostazie si ma stradui in continuare sa caut, sa descopar. Nu stiu sigur daca asta imi permite sa mai fiu crestin, dar stiu sigur ca nu sunt ateu.

| Alphawolf a răspuns (pentru Dandanache):

E alegerea ta, influentata de modul de a gandi. Insa asta nu argumenteaza ca "ateul prefera sa n-o mai faca" - ca ateul isi poate schimba convingerile prin vointa. Daca eu am in convingere ca anumite afirmatii sunt ilogice, nu cred ca prin vointa le voi putea sa le modific, sa le consider logice.

| Lizzu explică (pentru Dandanache):

Straduieste-te.
Sunt atatea de aflat incat 1000 de vieti nu ne vor ajunge.
Niciodata nu inceta sa te intrebi.

happy

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Singurul lucru care merita aflat este FERICIREA.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Tocmai.
Fericirea nu este una singura, ea poate fi intruchipata in mii de moduri pentru tot atatea mii de oameni.

Iar ceea ce unora le produce fericire absoluta poate fi interpretat de ceilalti ca fiind gresit, incorect si fals.
Si invers.
De asta cele 3 cai.

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Ma refer la fericirea pura,nu ma refer la fericirea gen,unii sunt fericiti cand se drogheaza. Este o fericire,aceea de a te simti impacat cu tine insuti,cu universul,cu natura,cu semenii,cu Dumnezeu. Aceasta pace nu o da nimeni,decat Dumnezeu. Este destul de dificil de a-l itruchipa pe Dumnezeu. Unii spun ca Dumnezeu e constiinta noastra,altii spun ca Dumenzeu e universul, altii ca o forta, altii spun ca e un mos batran cu un glob de sticla. Eu cred ca Dumnezeu e in tot, adica pretutindeni. Eu cred ca esenta trairii fericite este de a fi bun, a multumii pentru bunatatea pe care la randul nostru am primit-o si de a impartii bunatea primita cu altii. Asta e doar esenta.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

"Eu cred ca esenta trairii fericite este de a fi bun, a multumii pentru bunatatea pe care la randul nostru am primit-o si de a impartii bunatea primita cu altii. Asta e doar esenta. "

--Frumos spus...

| RAY a răspuns:

Eu unu nu vad diferenta intre a fi ateu si agnostic
sa lamurim ceva nu exista ateu care sa afirma 100 % ca nu exista zeii, orice ateu e si agnostic asa cum orice agnostic e si ateu
eu ambele le impreunez in acest pariu
„Ar trebui să îți trăiești viața și să încerci să faci lumea un loc mai bun, indiferent de prezența sau lipsa credinței în Dumnezeu. Dacă nu există Dumnezeu, nu ai pierdut nimic și vei fi reamintit cu drag de către cei rămași în urmă.
cred ca este scopul vietii
cunoasterea
a incerca sa facem o lume buna
a ne atinge scopurile
a fi ateii
referitor la intrebarea ta nici unde mergem cu toti

| Lizzu explică (pentru RAY):

Frumoasa vorba ai postat...
Asa e, e adevarat din punctul meu de vedere.

| relian a răspuns:

Pai astilanti iau de la atei si crestini deci se aleg cu mai multe.Ia un marcine, ia si lapte si miere si uite asa deja poate sa faca ceva o ciorba o zeama de maracini, si ceva din maracinii aia poate ca au si seminte si le aia si le face cu lapte si cu miere, iese susan sau cum ii spune. yamy yam bun.Asa ca te scoti no sa duci lipsa.Mai naspa e ce se intimpla cu femeile si barbatii stau laun loc sau sint separati? Daca stau separati aia e dictatura.Eu as da ceva maracini pto tipa ceva acolo.Tu ce ai da pentru un barbat? Ai da ceva susan unei crestine sau lui sf petru sa-ti dea un barbat?

| Lizzu explică (pentru relian):

happy Pai nu cred ca mai avem nevoie de iubirea celorlalti cand trecem in alta lume, poate e iubirea colectiva ca un tot care ne patrunde si ne inconjoara, poate nu ne mai separam in doi cate doi ci ne iubim reciproc.
Poate exista o iubire mare care ne ajunge tuturor.

| Mădă0611 a răspuns:

Doar crestinii ajung in rai, nu toti credinciosii, hindusii sunt credinciosi. Deci, ne vedem la un suc? smug [glumeam la faza cu "imi aleg una, nu unu", asa ca nu te speria laughing] App, cu muzica vin eu smug

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Da, asa e ai dreptate, am avut in minte doar crestinii nostri...
credinciosii adica.

exista suc si muzica dincolo? happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Argument pentru "doar crestinii merg in rai": Iisus e calea, adevarul si viata.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Ar trebui, toti oamenii de stiinta plecati sunt acolo. smug

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

hee hee

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din ce copaci?

| PedoBarbie a răspuns:

Flori.

| Lizzu explică:

Nu pot sa vad asa ceva... straight face e prea primitiv. Nici asa nu se procedeaza...e urat.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu explică (pentru SaveOurSouls):

Ma intreb...de ce e facut totul ca o lupta? De ce sa fim noi la mijloc, niste vietati naive si slabe, in lupta dintre bine si rau, dumnezeu si diavol?

De ce sa fim noi revendicati de unul sau de altul si pentru ce?
Cateodata e de-a dreptul obositor si depresiv sa te tot gandesti la problemele astea.
Sa simti cum in tine se da mereu o lupta cand de-o parte cand de cealalta.

| Alphawolf a răspuns:

Logic si normal, daca ar exista un creator, o inteligenta superioara, una atotstiutoare care sa traga linia si sa judece ea ar tine cont de absolut toti factorii de care a depins persoana... Acest judecator care reprezinta tribunalul suprem va incepe analiza cu 10 chiar 100 de generatii(daca este nevoie) a inaintasilor tai, iar analiza va fi atat de cuprinzatoare incat nu va scapa nimic din ce ai trait, simtit, auzit, consumat, influentat, absolut tot, inca de la nasterea ta, in cea mai posibila profunzime. El ar sti totul, absolut orice amanunt din ceea ce te-a determinat sa gandisti asa cum gandesti.
Eu, personal, nu cred ca ai avea merite sau defecte(pacate) doar ale tale, determinate doar de vointa ta.
Totul este mostenit, totul este influentat de alte persoane, de situatie, etc, chiar si vointa ti-a fost indusa.

Eu unul nu pot crede in asfel de chestii.

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

Daca ma gandesc bine acum, nu imi pot imagina DE CE ar exista, dupa o viata de om pe Pamant, un tribunal suprem straight face ce ar judeca? daca ar exista, poate ar "judeca" faptele bune si rele dar doar constructiv, ajutandu-ne sa ne dam seama unde am gresit, unde nu am actionat cum ar fi trebuit in favoarea noastra si a celorlalti si in vederea evolutiei noastre.
Totul ar fi obiectiv si neutru si nu ar avea tendinta de a critica viata de aici sau de a aplica pedepse happy

Asta e in mintea mea.
Frumos raspunsul tau. Si adevarat.

| Exilee a răspuns:

Nu stiu ce culeg. Dupa opinia mea, judecata banuiesc la budisti, hindusi sau alte religii ce nu s-au increzut in Cuvantul Domnului. Totusi, chiar daca nu au crezut in El, Dumnezeu -SI IMI ASUM TOT CEEA CE VOI SPUNE- in nespusa Lui bunatate si mila ii va judeca in functie de fapte.
Dar nu stiu ce sa zic despre agnostici. Din moment ce-au primit Cuvantul Domnului... Trebuie sa-I implinesti si voia Tatalui, a Fiului si a Sfantului Duh.
Nu imi dau cu parerea in lucruri care sunt peste limitele mele prea mult, doar am zis ce-am crezut de cuviinta.

Cat despre ''credinciosii culeg lapte si miere'', nu fi asa de sigura. NU este de a-juns doar sa crezi. Credinta este abia prima treapta pentru a ajunge la desarvarsire, alaturi de Iubire si Nadejdea in Creator ( sa adaugam si Rabdare, Infranarea, si IN FINAl NEPATIMIREA).

Si nu stiu cum ii va judeca DOmnul Dumnezeu pe atei -vorbesc de Judecata universala-. Poate ai dreptate. Nu sunt in masura.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Exilee):

Nu mai raspunde la toate ineptiile, consumi resursele degeaba

| Exilee a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Eh...
Se mai intampla :d

| Lizzu explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Intrebarea nu am pus-o ca o ineptie si nu e intentionat sa va enerveze...asta am gandit. M-am gandit ca daca cineva moare ateu, merge undeva. Daca altcineva moare crestin, merge in rai. Dupa spusele voastre happy
Dar daca eumor agnostica? ce se intampla cu mine? daca mor nehotarata, incapabila pana la sf vietii sa gasesc o cale?

| Lizzu explică (pentru Exilee):

"Cat despre ''credinciosii culeg lapte si miere'', nu fi asa de sigura. NU este de a-juns doar sa crezi. Credinta este abia prima treapta pentru a ajunge la desarvarsire"

Aici uite ca sunt de acord cu tine happy asa cred si eu ca este.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu explică (pentru SaveOurSouls):

Da,as vrea sa -mi povestesti ce ti s-a intamplat, experienta ta.
Cand doresti si ai timp.

happy

Si mersi pentru raspuns, chiar ma intrebam si asteptam sa vad reply-ul tau la ce am spus dar am vazut ca a fost sters...

| reihiuke a răspuns (pentru SaveOurSouls):

"Nu exista viata intermediara, exista doar Rai sau iad si asta o stiu din experienta proprie."

Si cum anume ai experimentat?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lizzu):

Daca stai sa te gandesti ce mancare sa mananci asa 4-5 zile, sigur nu te vei satura, poate mor multi crestini dar nu toti au facut fapte bune si majoritatea sunt in iad

| LegionarulRoman a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Am observat si eu.

| Lizzu explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Cine stie ....nu stim.

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

De fapt, ai inteles gresit treaba cu "caile". Crezi ca daca esti bun ajungi in rai iar daca esti rau ajungi in iad.Treaba sta cam asa: Dumnezeu a creeat Pamantul perfect,omul a gustat fructul interzis si astfel a ajuns pacatos. Oamenii s-au inmultit si au devenit tot mai rai. Dumnezeu a distrus Terra printr-un potop,dar a lasat in viata o singura familie,dar familia aceasta era si ea pacatoasa,dar incerca sa fie buna. Intr-un final descendentii lui Noe au inceput iar sa pacatuiasca,iar Dumnezeu a promis ca nu mai distruge pamantul printr-un potop. El a trimis in lume pe Cineva care sa vesteasca adevarul,cineva pur si fara pacat,care, s-a si jertifit pentru ca oamenii sa fie izbaviti de pacat prin sangele Lui. Oamenii fac in continuare raul, dar sunt si oameni care traiesc facand binele si traind cu Dumnezeu in "inima". Dumnezeu a planuit un final, un final in care cei nu vor sa se salveze vor pierii. Dumnzeu inca striga: "Pocaiti-va si credeti in Evanghelie!", la fel cum si Noe a strigat la oameni sa intre in corabie, dar nu a intrat nimeni, decat familia lui. Este si acum lafel.Cine vrea sa fie salvat,va fi salvat si va avea parte de fericire,cine nu vrea sa se salveze, adica nu raspunde chemarii de salvare, nu va fi trimis in " iadul cu smoala ", ci sufletul lui va trai in eternitate fara Dumnezeu si crede-ma, este cel mai dureros sa fi fara Dumnezeu.
NU EXISTA CALE DE MIJLOC. ORI ESTI SALVAT ORI PIERI.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Aha!
Deci totul sau nimic.
Suna cam drastic...viata este si in gri,nu doar alb si negru,cred eu.

Si imi suna un pic ciudat si irelevant cum d-zeu,ca sa starpeasca oamenii rai, a trebuit sa fie razbunator si sa-i omoare pe toti (?!?!? ) Pentru ce?

D-zeu, daca exista, nu are de ce sa "rezolve " in acest mod tragic si total gresit problemele create de oameni.
Putea alege oricare dintre cai pentru a-i face sa -si dea seama ca gresesc.
D-zeu nu face greseli, ca sa spui ca a fost totusi o greseala faza cu uciderea omenirii, inecarea ei.

Este irelevant si nu cred in asta.

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Dumnezeu a pus in fata omului binele si raul, chiar l-a sfatuit :Alege Binele, Alege Viata. Omul a ales raul, adica pacatul.Iar plata pacatului este moartea.Noe a stat 50 de ani sa faca Arca, timp in care oamenii radeau de Noe.
Dupa ce noe a terminat Arca, el a sfatuit toti oamenii sa intre in Arca, pentru ca se va declansa un potop.Fireste ca nimeni nu l-a crezut. Dupa 7 zile Dumnezu a inchis usa corabiei.Apoi a urmat dezastrul. Dumnezu nu i-a putut lua pe oameni pe sus sa-i bage in arca,doar fiindca ei erau incapatanati si rai. Dumnezeu a hotarat sa ucida lumea prin potop.dar totusi le-a oferit din nou sansa slavarii.Dar ei au refuzat,iar Dumnezeu a trimis potopul. Tine minte ca Dumnezeu este bun,dar si drept,iar plata pacatului este moartea,intotdeauna. Dumnezeu nu poate sa-i faca prin "magie" pe oameni cuminti. Pentru ca exista rau,el a intrat in lume,iar lumea trebuie distrusa,odata cu Satan.Cei ce vor sa se salveze de Ziua de apoi sa raspunda Chemarii Ceresti.
Dumnezeu nu poate sa le arunce celor din Africa mancare cu lopata din cer,omul a facut pacate,acum pagubeste pentru ele. Englezii au jefuit tari precum India, mozambic etc., omul trebuie sa invete sa suporte consecintelor, Nu mergem la furat peste noapte si a doua zi dimineata, Dumnezeu ar da nepastuitului totul inapoi, astfel in crede in Dumnezeu in mod conditionat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pizza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cordonanta cu dogma crestina iadul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fistecare va culege ce a samanat.

| BlackSulphur a răspuns:

Cum ce sa culeaga? Nu ai citit Povestea P(ovestilor) de la Ion Creanga?

Răspuns utilizator avertizat
| MrAnderson a răspuns:

Nici eu nu stiu... poate e dulce, poate e sarat, poate e acru, dar ei nu vor sti nici cand gusta. laughing

Ce pot zice? Eu cred ca exista un Creator, care ne-a dat viata sa ne bucuram de ea, si daca putem, sa facem si un lucru bun acolo...nu sa ne petrecem existenta intrebandu-ne cum ar fi daca...

Răspuns utilizator avertizat
| MaryWhiteRose a răspuns:

De unde le-ai mai scos si pe astea? xD