| Lizzu a întrebat:

Daca ateii culeg maracini pe lumea cealalta in iad iar credinciosii culeg lapte si miere in rai, atunci agnosticii ce culeg? thinking

75 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Nu stiu ce culeg. Dupa opinia mea, judecata banuiesc la budisti, hindusi sau alte religii ce nu s-au increzut in Cuvantul Domnului. Totusi, chiar daca nu au crezut in El, Dumnezeu -SI IMI ASUM TOT CEEA CE VOI SPUNE- in nespusa Lui bunatate si mila ii va judeca in functie de fapte.
Dar nu stiu ce sa zic despre agnostici. Din moment ce-au primit Cuvantul Domnului... Trebuie sa-I implinesti si voia Tatalui, a Fiului si a Sfantului Duh.
Nu imi dau cu parerea in lucruri care sunt peste limitele mele prea mult, doar am zis ce-am crezut de cuviinta.

Cat despre ''credinciosii culeg lapte si miere'', nu fi asa de sigura. NU este de a-juns doar sa crezi. Credinta este abia prima treapta pentru a ajunge la desarvarsire, alaturi de Iubire si Nadejdea in Creator ( sa adaugam si Rabdare, Infranarea, si IN FINAl NEPATIMIREA).

Si nu stiu cum ii va judeca DOmnul Dumnezeu pe atei -vorbesc de Judecata universala-. Poate ai dreptate. Nu sunt in masura.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Din ce copaci?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Exilee):

Nu mai raspunde la toate ineptiile, consumi resursele degeaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pizza

| Exilee a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Eh...
Se mai intampla :d

| Lizzu explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Intrebarea nu am pus-o ca o ineptie si nu e intentionat sa va enerveze...asta am gandit. M-am gandit ca daca cineva moare ateu, merge undeva. Daca altcineva moare crestin, merge in rai. Dupa spusele voastre happy
Dar daca eumor agnostica? ce se intampla cu mine? daca mor nehotarata, incapabila pana la sf vietii sa gasesc o cale?

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu explică (pentru Dani_Doroga_1984):

happy ma intreb daca chiar exista o a treia cale, sau macar o singura cale pe care sa mergi pana mori.

| Mădă0611 a răspuns:

Doar crestinii ajung in rai, nu toti credinciosii, hindusii sunt credinciosi. Deci, ne vedem la un suc? smug [glumeam la faza cu "imi aleg una, nu unu", asa ca nu te speria laughing] App, cu muzica vin eu smug

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Da, asa e ai dreptate, am avut in minte doar crestinii nostri...
credinciosii adica.

exista suc si muzica dincolo? happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Argument pentru "doar crestinii merg in rai": Iisus e calea, adevarul si viata.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Ar trebui, toti oamenii de stiinta plecati sunt acolo. smug

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

hee hee

| Lizzu explică (pentru Exilee):

"Cat despre ''credinciosii culeg lapte si miere'', nu fi asa de sigura. NU este de a-juns doar sa crezi. Credinta este abia prima treapta pentru a ajunge la desarvarsire"

Aici uite ca sunt de acord cu tine happy asa cred si eu ca este.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu explică (pentru Dani_Doroga_1984):

"El trebuie simtit ca experienta, independent de cele 5 simturi cu care experimentam viata de zi cu zi si cred ca stiu si cum se ajunge la astfel de experiente. "

Frumos raspuns... happy poate imi impartasesti si mie putin din secretul tau.

| Lizzu explică (pentru ßirGagaWelch):

happy posibil...cine stie.
Sper sa nu am vreun cosmar la noapte. Sa mi se dezvaluie viitorul meu ca si suflet in univers si sentinta mea.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu explică (pentru Dani_Doroga_1984):

Mersi happy

| Calininio a răspuns:

Icre negre cu sampanie tongue.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Culeg maracini cu lapte. Un fel de colarezi big grin

| Lizzu explică (pentru ßirGagaWelch):

A...am vazut mai demult happy parca tot tu il postasei...sau ma insel.
Asta nu se poate stii sigur. Pictorita aceea, am spus-o si mai demult, cred ca era frustrata de societatea si comunismul din tara ei, si si-a revarsat tot ce avea in suflet in picturi ..pentru ca altfel nu putea... e trist oricum ca unii se adancesc chiar asa in fanatismul asta.
Oricum nu mi-e frica de asa ceva.
Nu am motive si pacate de moarte in asa hal...

Nu cred in rai si iad. Nu mai cred si nu cred ca vreodata le-am luat in serios...
Mersi oricum happy

| Lizzu explică (pentru Calininio):

laughing bleah

| Lizzu explică (pentru мιнαɛℓα36):

laughing e prima oara cand aud cuvantul asta big grin e bine atunci ...ca maracinii nu mai sunt atat de ....maracini.

| RAY a răspuns:

Eu unu nu vad diferenta intre a fi ateu si agnostic
sa lamurim ceva nu exista ateu care sa afirma 100 % ca nu exista zeii, orice ateu e si agnostic asa cum orice agnostic e si ateu
eu ambele le impreunez in acest pariu
„Ar trebui să îți trăiești viața și să încerci să faci lumea un loc mai bun, indiferent de prezența sau lipsa credinței în Dumnezeu. Dacă nu există Dumnezeu, nu ai pierdut nimic și vei fi reamintit cu drag de către cei rămași în urmă.
cred ca este scopul vietii
cunoasterea
a incerca sa facem o lume buna
a ne atinge scopurile
a fi ateii
referitor la intrebarea ta nici unde mergem cu toti

| Lizzu explică (pentru RAY):

Frumoasa vorba ai postat...
Asa e, e adevarat din punctul meu de vedere.

| Lizzu explică:

Nu pot sa vad asa ceva... straight face e prea primitiv. Nici asa nu se procedeaza...e urat.

Răspuns utilizator avertizat