| mODIN a întrebat:

Daca divinul e pe un plan superior fata de material, iar Iisus reprezinta varianta materializata a divinului, e absurd sa sustinem ca Fiul si Tatal nu se afla pe un plan de egalitate?

In secolul IV, un preot pe nume Arius a ajuns la concluzia asta, ca daca Iisus s-a intrupat, daca El a existat in carne si oase, nu are cum sa fie etern si coexistent cu Tatal.

Si, as adauga, daca continuam cu ideea ca Arius a avut idei eretice, apare o alta problema: primul om a fost Adam sau Iisus? Pentru ca nu are cum sa fie adevarat si faptul ca Adam e primul om si faptul ca Iisus exista din eternitate.

32 răspunsuri:
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru sabin89):

Iisus este Fiu al lui Dumnezeu prin identitate, si Dumnezeu prin natura divina identica cu cea a Tatalui(adica ontologia divina).

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru mODIN):

Se fac referinte, Ingerul Domnului este de fapt Iisus inainte de intrupare.