| mODIN a întrebat:

Daca divinul e pe un plan superior fata de material, iar Iisus reprezinta varianta materializata a divinului, e absurd sa sustinem ca Fiul si Tatal nu se afla pe un plan de egalitate?

In secolul IV, un preot pe nume Arius a ajuns la concluzia asta, ca daca Iisus s-a intrupat, daca El a existat in carne si oase, nu are cum sa fie etern si coexistent cu Tatal.

Si, as adauga, daca continuam cu ideea ca Arius a avut idei eretice, apare o alta problema: primul om a fost Adam sau Iisus? Pentru ca nu are cum sa fie adevarat si faptul ca Adam e primul om si faptul ca Iisus exista din eternitate.

29 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Întreb și eu: Cum poate fi Iisus atât Dumnezeu, cât și fiul lui Dumnezeu?

| mODIN explică (pentru sabin89):

Pai cumva "Fiu" si "Tata" sunt folosite semi-alegoric. Nu se refera literalmente la o genealogie, ci la faptul ca Iisus e Dumnezeu intrupat, manifestat fizic.

Cumva ca si cum ai spune ca "Luceafarul" a fost "ideea" lui Eminescu. Ideea exista in mintea lui, apoi a fost "intrupata" sa zicem cand a fost scrisa, si ea a putut exista si ca idee si ca text propriu-zis. Practic e ca si cum [mintea lui Eminescu] e Tatal, si [textul "Luceafarul"] e Fiul. Pot exista cele doua in paralel, nu trebuie neaparat sa se anuleze una pe cealalta.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu spune,înainte de mine nu era nimeni și nici după mine nu va fi, eu sunt singurul mântuitor, salvator, Dumnezeu a promis că va veni un profet care va reuni evrei toți în țara sfântă, care va face că toți oamenii să vadă cu ochii lor pe Dumnezeu, va aduce pace în lume și egalitate iar Israel va domni lumea, Iisus nu a împlinit nimic a creat desbinare și era pro Roma

| EestiSodalane a răspuns:

"Toate ereziile pleacă de la confuzia dintre natură și persoană"
L-am parafrazat pe Sf. Ioan Damaschinul și întotdeauna se dovedește adevarată această "axiomă" a lui.

Nu putem spune că Iisus a fost primul om deoarece persoana lui Iisus nu este umană. Iisus este o persoană divină și așa a fost din eternitate. Această persoană divină având natură divină a luat asupra lui natură umană la un moment dat și acum are 2 naturi ce îi aparțin, dar strict ca persoană e o persoană divină.

De asta nu e adevărat că Fiul și Tatăl nu sunt egali. Fiul este și rămâne o persoană divină așa cum și Tatăl este o persoană divină. Asumarea naturii umane nu îi schimbă caractrul ipostatic (personal) ci doar modul (natura) în care El ca persoană există.

| mODIN explică (pentru EestiSodalane):

Nu inteleg o chestie aici. Deci daca Iisus exista din eternitate, de ce nu se fac referinte la El in Vechiul Testament?

| T0Teu a răspuns (pentru mODIN):

Se fac foarte multe referiri la El in VT. Si Moise, si David, si Isaia, si Ieremia,
si Ezechiel si parca mai multi vorbesc despre El. Vrei sa pun aici?

| mODIN explică (pentru T0Teu):

Da, daca ai pasaje la indemana, chiar te rog.

| T0Teu a răspuns (pentru mODIN):

Bine

Deuteronom 18:15: "Domnul Dumnezeul tău îți va ridica din mijlocul tău, dintre frații tăi, un proroc ca mine: sa ascultați de el!" Și stim ca se refera la Domnul Isus ptc este menționat acest pasaj și NT în Fapte 3:19-23.
Psalmistul David proroceste de multe ori despre Domnul Isus, spre ex în Psalmul 22:1: "Dumnezeule! Dumnezeule! Pentru ce m-ai părăsit și pentru ce Te depărtezi fără să-mi ajuți și fără s-asculți plângerile mele?" Sau in versetele 7 și 8: ‭‭"Toți cei ce mă văd își bat joc de mine, își deschid gura, dau din cap și zic: „S-a încrezut în Domnul! Să-l mântuiască Domnul, să-l izbăvească, fiindcă-l iubește!"" sau in versetul 16:‭‭ "Căci niște câini mă înconjoară, o ceată de nelegiuiți dau târcoale împrejurul meu, mi-au străpuns mâinile și picioarele" Cred ca îți dai seama singur ca vorbește ca și cum ar fi în locul Domnului ptc prorocește. Isaia în multe versete vorbește despre Domnul Isus. Am sa dau numai câteva exemple. Isaia 9:6:‭‭ "Căci un Copil ni S-a născut, un Fiu ni s-a dat și domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor, Domn al păcii. ". La fel, în tot capitolul 53 vorbește despre Domnul Isus și suferințele Lui, poți citi singur ptc are 12 versete și e mult sa le pun pe toate aici. Ieremia vorbește de asemenea despre Domnul Isus în mai multe locuri, am sa dau un singur exemplu: Ieremia 23:5: ‭‭""Iată vin zile", zice Domnul, "când voi ridica lui David o Odraslă neprihănită. El va împărăți, va lucra cu înțelepciune și va face dreptate și judecată în țară. ". Și Ezechiel vorbește despre Domnul Isus în cap 34 cu versetele 23 si 24: "Voi pune peste ele un singur păstor, care le va paște, și anume pe Robul Meu David; El le va paște, El va fi păstorul lor. Eu, Domnul, voi fi Dumnezeul lor, și Robul Meu David va fi voievod în mijlocul lor. Eu, Domnul, am vorbit! Chiar și în Daniel este scris despre Domnul Isus în Daniel 3:24, 25: ‭"Atunci, împăratul Nebucadnețar s-a înspăimântat și s-a sculat repede. A luat cuvântul și a zis sfetnicilor săi: "N-am aruncat noi în mijlocul focului trei oameni legați?"Ei au răspuns împăratului: "Negreșit, împărate!" El a luat iarăși cuvântul și a zis: "Ei bine, eu văd patru oameni umblând slobozi în mijlocul focului și nevătămați, și chipul celui de al patrulea seamănă cu al unui fiu de dumnezei!"" Și în Mica 5:2-4 scrie despre El:‭ "Și tu, Betleeme Efrata, măcar că ești prea mic între cetățile de căpetenie ale lui Iuda, totuși din tine Îmi va ieși Cel ce va stăpâni peste Israel și a cărui obârșie se suie până în vremuri străvechi, până în zilele veșniciei." De aceea îi va lăsa până la vremea când va naște cea care are să nască și rămășița fraților Săi se va întoarce la copiii lui Israel. El Se va înfățișa și va cârmui cu puterea Domnului și cu măreția Numelui Domnului Dumnezeului Său; vor locui liniștiți, căci El va fi proslăvit până la marginile pământului. " Și Zaharia vorbește despre El în Zaharia 9:9:‭‭ "Saltă de veselie, fiica Sionului! Strigă de bucurie, fiica Ierusalimului! Iată că Împăratul tău vine la tine; El este neprihănit și biruitor, smerit și călare pe un măgar, pe un mânz, pe mânzul unei măgărițe. " Cred ca știi partea din NT unde scrie ca Domnul Isus Se îndrepta spre Ierusalim calare pe un mânz de măgar, sau cum scria acolo. Cred ca am pus destule versete.

| EestiSodalane a răspuns (pentru mODIN):

O ba se face. Îți recomand videourile și canalele astea două:

https://youtu.be/5jaRtVTDB2c

https://youtu.be/HZ1E6NCzmjI

https://youtu.be/UoMcxlu4FZ8

| T0Teu a răspuns (pentru doctorandus):

Numai văzând titlul videoclipului îmi dau seama ce erezii sunt spuse acolo...n am de gând sa l vizionez. Am citit și studiat Biblia și știu ce spun. Și nu e vorba numai de asta. Cine Îl cunoaste pe Dumnezeu știe că asta e adevărul ptc simte, i se descoperă. aici întru în alt domeniu pe care nu l înțeleg mulți asa ca ma opresc

| doctorandus a răspuns (pentru T0Teu):

Hmm... nu e greu de inteles ce spune in video: a verificat trimiterile din Biblie la "profetiile mesianice" si si-a dat seama ca sunt mult trase de par. Vechiul Testament nu discuta despre Isus. Cel mult o data, la "ranit (la maini) in casa prietenilor mei" profetie care se refera la prorocul mincinos.

Deci, daca vrei sa-ti pierzi credinta, verifica tu insuti profetiile mesianice din Vechiul Testament, conform trimiterilor din Noul Testament (trebuie sa ai Biblie cu trimiteri).

| T0Teu a răspuns (pentru doctorandus):

Am dat sus multe versete din care se înțelege clar ca se vorbește despre Domnul Isus, nu s false dau trase de par

| doctorandus a răspuns (pentru T0Teu):

Inca o data: daca vrei sa-ti pierzi credinta, verifica profetiile mesianice conform trimiterilor din Noul Testament.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Ce i-am spus si celuilalt: daca vrei sa-ti pierzi credinta, verifica profetiile mesianice conform trimiterilor din Noul Testament.

| T0Teu a răspuns (pentru doctorandus):

1. Nu vreau sa îmi pierd credința
2. Credinta mea e adevărată, nu o pot pierde pe baza unor minciuni.
3. Nu e adevărat. Am citit profeții conform trimiterilor din NT și nu am văzut nicio greșeală.
4. Am citit de mai multe ori Biblia, nu cred ca am putut sa sar fix peste părțile astea ca să nu observ ca "este" o discrepanta între profețiile din VT și trimiterile lor din NT.
Eu zic sa nu mai încerci. Ateii sau cei care sunt împotriva credinței încearcă sa "demonstreze" niște minciuni, aberații. Un om care Îl cunoaște și pe Dumnezeu, și Biblia nu poate fi înșelat. O seara buna.

| doctorandus a răspuns (pentru T0Teu):

Nu sunt ateu.

| T0Teu a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci?

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Le-am verificat. Am citit deja Biblia de mai multe ori, am studiat-o. Uite că nu mi-am pierdut credința happy

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Dap, pentru ca ai citit-o ca pe un roman, in loc sa compari minutios versetele.

| doctorandus a răspuns (pentru T0Teu):

Videoul citeaza o nota de subsol dintr-o Biblie editata de crestini credinciosi. Intelegi? Crestini credinciosi, nu mincinosi patologici.

| T0Teu a răspuns (pentru doctorandus):

Și ce crestin poți fi ca să "demonstrezi" ca Biblia are greșeli, ori mai grav, ca Domnul Isus nu era Mesia Cel așteptat?

| doctorandus a răspuns (pentru T0Teu):

"ca Domnul Isus nu era Mesia Cel așteptat?"--nu asta afirmă ei.

"Și ce crestin poți fi ca să "demonstrezi" ca Biblia are greșeli"--la capitolul ăsta tu faci parte dintr-o mică minoritate a creștinilor.

@Savagecrybaby Well, more than half the world's Christians are Catholic, and the official Catholic position is that the early chapters of the Bible state spiritual truths "in simple and metaphorical language adapted to the mentality of a people but little cultured" (Humani Generis 38). Modern mainstream Lutheranism, Episcopalianism, Presbyterianism and Methodism all reject uncritical claims of literal truth in these stories. I don't want to make assumptions about you personally, but I suspect that if you have the impression that the majority of Christians support Biblical inerrancy, you are viewing the world from inside a fairly small bubble out on the fringe. Sorry. Doric Loon (talk) 15:58, 1 March 2024 (UTC)

@Savagecrybaby Ei bine, mai mult de jumătate din creștinii lumii sunt catolici, iar poziția oficială a catolicilor este că primele capitole ale Bibliei prezintă adevăruri spirituale „într-un limbaj simplu și metaforic adaptat mentalității unui popor puțin cultivat" (Humani Generis 38). Luteranismul modern, episcopalianismul, presbiterianismul și metodismul resping toate afirmațiile necritice ale adevărului literal din aceste povești. Nu vreau să fac presupuneri despre tine personal, dar bănuiesc că, dacă ai impresia că majoritatea creștinilor susțin ineranța biblică, privești lumea din interiorul unei bule destul de mici, situată mult la margine. Scuze. Doric Loon (discuție) 15:58, 1 martie 2024 (UTC)

| mODIN explică (pentru T0Teu):

Legat de prima parte: Unul chiar foarte dedicat, pentru ca stim ca Biblia este compilata de OAMENI, si avem texte care par sa nu isi aibe locul, si alte texte care nu sunt considerate canonice. Motiv pentru care avem mai multe versiuni ale bibliei.

Ca sa nu mai zic de traduceri eronate sau lucruri care se pierd complet in traducere.

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Biblia nu poate fi citita ca un roman daca vrei sa intelegi ceva. N-am citit-o niciodata ca pe un roman. TOCMAI ca trebuie comparate versetele, gasite arhetipuri si tipuri, facute referentieri, analizat comentarii, etc.

| T0Teu a răspuns:

Ba da, se poate ca Adam sa fie primul om și Domnul Isus sa existe dintotdeauna. Domnul Isus nu e ca om în cer și nici n a fost asa înainte. Scrie foarte clar în Biblie următorul lucru:

‭‭Filipeni 2:6-8: "El, măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuși n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu, ci S-a dezbrăcat pe Sine Însuși și a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. La înfățișare a fost găsit ca un om, S-a smerit și S-a făcut ascultător până la moarte, și încă moarte de cruce. "

Deci din versetele astea eu înțeleg ca Domnul Isus S a întrupat în om abia când a venit pe pământ, El nu era Om și în cer. El S a făcut Om pentru noi, pentru a ne putea salva. Și tot în versetele astea găsim și faptul ca Domnul Isus e Dumnezeu, e clar.

| mODIN explică (pentru T0Teu):

Deci avea forma/esenta unui om (ceea ce e confirmat de ideea ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu), dar trupul fizic nu exista.

Doar ca daca nu exista trupul, nu exista nici "Iisus Hristos" propriu zis. "Iisus" e numele omului fizic care a trait si a murit pe cruce.

Deci tot nu are cum sa fi existat din eternitate, dupa cum inteleg eu lucrurile.

| T0Teu a răspuns (pentru mODIN):

"Deci avea forma/esenta unui om (ceea ce e confirmat de ideea ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu), dar trupul fizic nu exista." - Prin faptul ca a creat omul după chipul și asemănarea Lui eu înțeleg ca l a făcut ca El, adică sfânt, înțelept, poate chiar și atotștiutor a ceea ce era pe pământ...nu știu. Adică nu e menționat ca Adam și Eva sa fi păcătuit vreodată înainte de a lua rod din pomul interzis. După ce au făcut asta, păcatele au curs și Dumnezeu i-a dat afara din Eden ptc nu mai erau ca El. Eu asa am înțeles partea din Geneza. Nu am înțeles niciodată ca Domnul Isus ar fi avut dintotdeauna "esență de Om".

"Doar ca daca nu exista trupul, nu exista nici "Iisus Hristos" propriu zis. "Iisus" e numele omului fizic care a trait si a murit pe cruce." Tocmai. Noi acum Ii spunem "Isus " pentru ca asa a fost numit când a venit pe pământ. Când încă era în cer nu era numit asa. În Vechiul Testament este scris de el cu mai multe "nume", sa le zic asa, dar niciodată "Isus": în Isaia 9:6 I se spune așa: "Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veșniciilor, Domn al păcii". În Isaia 10:17: "Sfântul Lui". În Isaia 11:1: "Odraslă" si "Vlăstar". În Isaia 49:3 este "Robul" Lui Dumnezeu. În Isaia 7:14: "Emanuel". Și parca undeva I se spunea și "Mesia" in VT dar nu mai găsesc locul. În fine, am vrut sa îți arat ca I se spunea în multe moduri, dar nu "Isus".

"Deci tot nu are cum sa fi existat din eternitate, dupa cum inteleg eu lucrurile." Ba da. Biblia o spune în multe locuri.

| BogdanIvasciuc a răspuns:

Iisus și-a folosit doar 33 de ani din veșnicia lui doar că sa se de-a jertfa pentru noi pe pământ pentru că El nu putea sa vina direct in trup duhovnicesc din cer.Chiar și Satana a luat trup de șarpe la începerea lumii și la ispitirea lui Iisus pentru că nu putea sa vina in trup de înger, nu îl vedea nimeni.Pentru Dumnezeu 1000 de ani înseamnă pentru El o clipeală din ochi.Noi o sa fie identici cu Dumnezeu la Judecata și posibil in Împărăția lui Dumnezeu.