| goth123 a întrebat:

Daca Dumnezeu e asa bun si iubitor, de ce a creat un loc de tortura (iadul) pentru cei care nu il iubesc?

40 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Bună intrebare - iar i-ai blocat cu asta!

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

1)Dumnezeu nu a creat iadul

2) iadul nu e nici macar un loc.
Iadul este o stare, un întuneric si un chin care vin din interiorul tau, nu e un loc exterior, geografic sau geometric.

Iadul este iubirea neimpartasita, este cel mai strafund regret care poate exista si cea mai puternica negare a existentei. Toate astea vin din mentalitatea si faptele celui care experimenteaza chinul iadului si nu din exterior.

| goth123 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Corect pentru ca trimite oameni in iad care nu au ales sa se nasca si sunt fortati sa il venereze?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sierra1):

Nu a blocat pe nimeni happy

| Antisistem11 a răspuns:

Simplu.nu Dumnezeu a creat iadul. iadul este un concept inventat de preoți pentru a ii speria si tine sub control pe enoriași.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Antisistem11):

Nu este un concept inventat de preoti, chiar in Noul Testament scrie de existenta iadului. De fapt se stia de iad (Sheol sau locuinta mortilor) inca de dinainte de nasterea lui Hristos

| goth123 explică (pentru CostinAlamariu):

Atunci cine l-a creat? Satana? Din cate stiam dumnezeu e creatorul tuturor si poate distruge orice, asa ca ar putea distruge iadul

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru goth123):

Nu l-a creat nimeni. Am spus deja ca nu e un loc, nu e o chestie ci e o stare sufleteasca de chin si intuneric interior.
Iadul se creaza in interiorul tau in momentul in care Îl respingi pe Dumnezeu.
Iadul tău ti-l creezi singura in momentul in care faci fapte impotriva naturii tale bune.
Oamenii care la sfarsitul vietii lor ajung in iad de fapt ajung intr-o stare interioara de regret profund. De ce regret? Fiindca atunci Dumnezeu le arata cat de mult bine le-a facut si cat de mult i-a iubit in tot timpul asta cat au fost pe pamant si atunci sufletul pacatos nu poate decat sa regrete vesnic aceasta iubire neimpartasita.
Fiecare isi construieste propriul iad. Nu Dumnezeu îl face, ci tu ti-l faci pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

" Heraclit : Nu a blocat pe nimeni"

evident că pe tine cu răspunsul tău poetic, nu:

" Heraclit : Iadul este iubirea neimpartasita"

| sierra1 a răspuns (pentru Antisistem11):

Bravo Florinel, trage-le-o!

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ne-a ucis in ințelpciunea lui divino-poetică:

" Heraclit: Ateismul e mort"

https://www.tpu.ro/......ietate-nu/

...I-auzi brâul?!

| h379m3973423 a răspuns:

@harcait Ba Dumnezeu a creat "iadul". Matei 25:41

L-a creat pentru că orice face Dumnezeu este veșnic, dovada fiind și materia care deși nu mai este în slava Sa rămâne pentru totdeauna(știi principiul care spune că nimic nu dispare ci totul se transformă). Și pentru că Dumnezeu este drept va da fiecăruia după faptele sale.

Punând o întrebare proastă ca asta dovedești doar că ești iresponsabil și imatur.

| Mayhem666 a răspuns:

God loves humans. Humans don't love god. God big sad. Unrequited love.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns:

Nu exista un astfel de loc de tortura numit iad.

| iurii75 a răspuns (pentru sierra1):

Iar varza apreciază întrebări stupide! laughing

| sierra1 a răspuns (pentru iurii75):

Aaaa, analfabetu' îngâmfat e din nou pe metereze!

| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

„Gott ist tot" - asta a spus-o unul care a intrat in istorie, nu vânzători de semințe la cornet ca unii de p-aici

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru sierra1):

Nu era poetic, era raspunsul real. Iadul este o stare, nu un loc si nu Dumnezeu l-a facut ci omul si-l face singur. E o intrebare atat de simpla incat nu ar trebui sa blocheze pe nimeni

| Ineys a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cu alte cuvinte daca esti un ignorant caruia nu-i pasa de nimeni/nimic, nici macar de el insusi, nu o sa cunosti niciodata suferinta eterna, chiar daca pacatuiesti?

Pentru ca de fapt "iadul" este alcatuit din regretele tale, remuscari, si alte d-astea, corect? Da poate eu pacatuiesc si n-o sa-mi para rau niciodata, ma duc frumusel in "rai"?