| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu este pentru noi, cine va fi impotriva noastra?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va incerca satana si adeptii lui, dar nu va avea sanse.

55 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Satana si supusii deoarece in creștinism, diavolul și Satana reprezintă un înger căzut care s-a răzvrătit împotriva lui Dumnezeu.

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Satan

| oanard174 a răspuns:

Diavolul

| Dumnezău a răspuns:

Dumnezeu nu e pentru oameni.E pentru oamenii creduli, naivi, si care au nevoie de un zeu imoral care sa le conduca patetica viata.Impotriva celor care cred ca Dumnezeu e pentru ei, sunt fix oamenii logici si care stiu ce e pentru ei pe lumea asta, nu un zeu imaginar.

| Esperança a răspuns (pentru Dumnezău):

Vorbeste in numele tau! Pentru tine o fi un zeu imaginar, insa pentru altii Dumnezeu este o realitate!
Faptul ca tu nu crezi in El nu inseamna ca nu exista, necredinta ta nu iL inlatura pe Dumnezeu, ci doar il indeparteaza de tine!

| muffy1 a răspuns:

Pentru noi care? toti oamenii? doar crestinii? doar crestinii si evreii? pentru noi orice am face ca specie: distrugem planeta, consumam mai mult decat avem resurse, provocam durere de dragul durerii? care noi, e un lucru important de specificat

| Esperança a răspuns (pentru muffy1):

Daca nu intelegi sensul intrebarii la ce mai pierzi timpul?

| Dumnezău a răspuns (pentru Esperança):

As putea demonstra coerent si perfect logic in 20 de pagini ca Dumnezeu nu exista, asa cum este prezentat in conceptia crestina si biblica, dar mi-e ca n-am timp si cerneala destula.Pentru cei care il considera pe Dumnezeu realitate, sugerez niste sedinte serioase de psihiatrie.

| muffy1 a răspuns (pentru Esperança):

Pai nu am cum sa inteleg, banuind ca tu esti crestin, am intalnit multi care spuneau ca dzeu iubeste doar crestinii si uraste restul oamenilor, deci e important de clarificat la ce te referi.

| Esperança a răspuns (pentru Dumnezău):

Man,mie nu imi trebuie "dovezi" desenate sau scrise.
Pentru ca Dumnezeu nu este om si El nu se demonstreaza ca exista prin argumente logice,omenesti,firesti,pamantesti!
El se demonstreaza prin fapte reale,prin faptul ca El vine cand iL chemi, prin faptul ca iti raspunde la rugaciuni,prin faptul ca e cu tine cand ai nevoie, prin faptul ca in Numele lui atatia oameni au primit vindecare si eliberare.
Eu am facut multe prin credinta,chiar barbatul cu care sunt tot prin credinta l-am ales,eu nu am cautat la fata omului si nu mi-am cautat singura partener deoarece am vazut cum sunt baietii in ziua de azi ci am preferat sa ma rog la Dumnezeu si El mi-a dat un barbat exact asa cum i-am cerut:
Credincios,poate mai credincios decat mine, m-a ajutat sa il cunosc mai bine pe Dumnezeu,eu nu voiam un sot de care sa ma rog eu sa mearga la biserica ci voiam un sot care sa vina el la mine si sa ma indrume spre Dumnezeu.
Pe langa asta i-am cerut iubire,incredere si fidelitate si beneficiez de aceste lucruri si azi.
Nu stau cu grija ca ma inseala, nu stau cu grija ca trebuie sa fiu nu stiu cum ca nu cumva sa il pierd si multe alte lucruri pe care i le-am cerut lui Dumnezeu la nimeni nu am spus cum vreau sa fie,ci doar Lui!
Plus multe alte situatii prin care am trecut,caci diavolul s-a luptat mult ca sa ma desparta de acest om,insa binele a invins raul!
In dureri si in diferite boli Dumnezeu a fost langa mine si mi-a dat vindecare si alinare!
Si lista ar putea continua,deci nimeni si nimic nu ma poate convinge ca Dumnezeu nu exista, e ca si cum ai vrea sa ma convingi ca tatal meu nu exista! Dumnezeu este in inima si in viata mea!
Asa ca departe de mine gandul acesta, al inexistentei!
Eu si casa mea vom sluji DOAR Domnului, El este capul familiei mele!

| Esperança a răspuns (pentru muffy1):

Dumnezeu nu uraste oamenii, ci oamenii iL urasc pe El!

| Dumnezău a răspuns (pentru Esperança):

Sodoma si Gomora de ce au fost arse? Egiptenii de ce au fost inecati in Marea Rosie? Poptopul de ce a fost? Asta nu reprezinta ura unui zeu ilogic?

| muffy1 a răspuns (pentru Esperança):

Nu ma intereseaza credinta ta, nu vreau sa te fac sa o pierzi sau sa iti arat ca dzeu uraste oamenii, am crezut ca eram clar in ce am spus, sunt destui crestini care zic ca dzeu iubeste si favorizeaza doar crestini ica e singura religie adevarata si etc. si de aia, cand un crestin pune o intrebare si baga cuvantul "noi" e important de precizat la care noi te referi.
si am vazut ce ai raspuns mai sus, nu e un argument deloc favorabil chestia ca tie iti e bine, deci dzeu exista, cat timp tie iti e asa buna viata, si in lume mor in jur de 40 de MII de copii pana in 10 ani pe ZI, nu pe an, nu odata la nu stiu cat timp, nu, pe ZI, chiar nu imi pasa de cat de bine o duci tu, ba din contra, daca ar exista dzeu asta imi arata ca prefera sa te ajute numai pe tine si sa lase atatia copii sa moara zilnic.

| Inferno a răspuns:

Logic ca impotriva noastra este somios/satana. laughing glumeam
Dar acum sa ne gandim asa : De ce trebuie mereu sa fie cineva impotriva noastra?
Nu ti se pare ca este ca intr-un basm?
Daca nu ar mai "exista" satana, atunci Dumnezeu nu ar mai avea nici-o scuza, pentru ca asa cand ti se intampla un lucru rau spui ca e vina lui lucifer. Dar daca acesta nu ar mai exista pe cine am mai da vina pentru lucrurile rele ce ni se intampla.
Mi se pare un rationament gresit:
Daca cineva e cu noi, trebuie sa fie cineva impotriva noastra.

| Esperança a răspuns (pentru Dumnezău):

Dumnezeu singurul lucru care il uraste este PACATUL!
Fiindca plata pacatului este moartea, insa darul fara plata este viata vesnica!

| Esperança a răspuns (pentru muffy1):

"Noi/noastra" ma refeream la cei care il au scut pe Dumnezeu credeam ca e evident!
Tu vezi doar lucrurile rele,deschide ochii sa le vezi si pe cele bune Dumnezeu nu lasa pe nimeni sa moara.
Nici n-ai cum sa ma faci sa imi pierd credinta, orice ai zice orice ai face Dumnezeu exista.
Faptul ca nu vezi nu este o calitate, ci un defect!

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

"De ce trebuie mereu sa fie cineva impotriva noastra? "
Nu eu zic asta,nu eu vreau ca cineva sa fie impotriva noastra,insa sunt multi impotrivitori,insa din moment ce Dumnezeu este pentru noi nimeni si nimic nu poate avea putere asupra noastra!
Cum ziceam mai sus, eu nu discut despre inexistenta lui Dumnezeu deoarece El exista, nici nu intra in discutie aceasta intrebare!

| 4b a răspuns:

Se gasesc multi sa fie impotriva...

| muffy1 a răspuns (pentru Esperança):

Http://misstila.com/wp-content/uploads/2011/06/Starving-Child-5.jpeg
ai dreptate, ii asteapta o viata lunga si imbelsugata, cum sa vad asa ceva, trebuie sa ignor, si sa vad doar lucrurile bune, sa vad doar cum ma ajuta pe MINE,
nu serios te auzi? cand te uiti la poza aia si stii ca media de viata la copii aia e sa mai traiasca maxim, MAXIM inca un an sau doi, cum indraznesti sa imi spui ca nu lasa pe nimeni sa moara?
tu ca om, nu ca crestin, ca om, chiar nu simti nici un sentiment de rusine, de mila, de orice, cand spui ca dzeu e asa iubitor ca te ajuta pe tine in timp ce vezi imagini ca alea?
nu stiu de exista dzeu, si sa stii ca vad si lucrurile bune de pe pamant, dar nu pot sa le ignor cum faci tu pe alea rele, si sa traiesc in lumea mea imaginara, ca asa prefer eu, nu, le accept si pe alea rele, si cand vad imagini ca astea, care sunt doar o mica parte, ca sunt mii de ipostaze ca aia din poza, ma face nu sa cred ca dzeu nu exista, ma face sa cred ca nu ii pasa.
asa ca tu traieste viata ta asa imbelsugata, si bucura-te de cat de mult ti-a dat, si inchide ochii in continuare cand vine vorba de suferinta din luma, ca doar nu? nu lasa pe nimeni sa moara, ce vezi in poza aia e o iluzie, de fapt au burta aia mare la cat de bine mananca.
nu traiesc rau, as putea mai bine, dar as putea sa o duc mult mai rau, dar mi-ar provoca rau fizic sa cred ca cineva, un zeu, mai multi zei, orice, nu stiu, ma ajuta pe mine, si ma ajuta sa duc o viata tot mai buna, in timp ce se intampla asa ceva in lume. predicati voi iuberea asta infinita a lui dzeu, intre voi, ca si asa vad ca preferi sa zici ca de ce sa vad lucrurile rele, sa le vad pe alea bune.

| muffy1 a răspuns (pentru Esperança):

Si eu pot sa iti dau despre atatea fundatii si ajutoare facute de atei, bill gates a donat 30 de miliarde de dolari si inca doneaza din averea sa, pentru construirea scolilor si spitalelor in africa, nu biserica, ca stii, cand esti bolnav mergi la doctor nu la popa.
dar nu inseamna ca nu apreciez ce fac si oamenii din vedeourile date de tine, ba da, ma bucura toti care fac asa ceva, dar sunt oameni, si ei si atei tot oameni sunt, si o fac din mila, din dorinta de a ajuta, din dorinta de a face ca oamenii aia sa o duca mai bine.
dar e inca putin, si nu trebuie sa negam faptul ca toate astea, ajuta un procent mic, majoritatea inca o duc ca in poza pe care ti-am dat-o.
dar tu nu ai spus oamenii ajuta, omul te ajuta, nuuu, tu a trebuit sa spu ice bine o duci tu ca DZEU te ajuta, asta e problema, atat timp cat pe tine te ajuta, si lasa copii aia sa traiasca asa, nu trebuia sa astepte sa vina altii sa ii ajute, trebuia sa nu le dea o asa viata de la inceput, tu nu ai voie, ca, crestin, care trebuie prin religie sa iubesti oamenii, sa spui ca ce bine o duci tu. eu ca ateu imi e rusine de faptul ca atatia o duc rau in timp ce o parte a lumii o duce bine si are resurse sa ii ajute, tie ar trebui sa iti fie si mai mult, doar tu esti aia care crede in o forta care doar pocnind din degete ar putea sa le faca la TOTI, nu doar o parte care sunt ajutati de fundatii de binefacere, la TOTI viata mai buna.
asta e problema, faptul ca spui ca un zeu iti da tie o viata asa buna, nu imi arata ca e iubitor, imi arata ca face favoritisme, si e ca la lotto, uu, atatia au pierdut si duc o viata rea, dar tu, ee, uite cum ai castigat si traiesti bine.
ti-am spus, nu vreau sa iti fac nimic credintei, crezi in ce vrei tu, dar e o limita la ce spui si crezi, si cand stii, ca sigur sti ice se mai intampla in lume, poza data de mine e doar un mic exemplu, nu ai voie sa dai ca model viata ta ca dovada a iubirii unui zeu. e o insulta adusa tuturor celor care o duc asa de rau in lume.
daca intelegi asta bine, daca nu tot bine, nu imi pasa, am incheiat discutia, nu vreau sa te conving de nimic, tu nu ma poti convinge de nimic.

| Esperança a răspuns:

Am observat ca in diavol crezi. Asta e interesant cum diavolul exista insa Dumnezeu nu.

| DragosConstantin a răspuns:

Impotriva noastra e nimeni altul decat Lucifer, el a fost tot timpul el va fi mereu.Va incerca orice lucru care ii sta in putinta sa ne faca sa renuntam la credinta in Dumnezeu.Cel mai de succes lucru al sau e ateismul stiu ca ateii presupun ca nu cred intr-o divinitate, dar asta nu inseamna ca nu este o divinitate (Lucifer) in spatele acestei opere bine realizate. Daca stam si ne gandim cine a facut ateismul? cine este intemeietorul acestuia? nu o sa stie nime sa raspunda la intrebare dintre atei.O sa spuna ca cei care vad relovutia la fiecare pas fara stie cu exactitate cine l-a creat.
In fine...Lucifer a gasit o bresa si profita de pe urma ei destul de bine.happy

| MortemAeternum a răspuns:

Nimeni nu este impotriva voastra, stai calma, de obicei crestinii sunt favorizati in societate.
App. muffy1 a punctat bine big grin.

| EmaS a răspuns:

Nimeni si nimic nu ne poate desparti de dragostea lui Dumnezeu! Suntem sapati in palmele Domnului Isus, suntem adanc inradacinati in El. Il iubim, suntem flamanzi si insetati dupa El! http://www.youtube.com/watch?v=AFwnZPAIhNk&feature=related

| Vizitiul a răspuns:

Daca d-zeu este pentru tine, n-are cine sa se mai puna contra ta. Deja te-ai intors tu insuti impotriva ta.

Răspuns utilizator avertizat
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Asta e cumva refrenul tradus de la Chris Tomlin-Our God?laughing

| hellchild a răspuns:

Pentru orice religie, impotriva oamenilor sunt chiar ei insasi.

| Esperança a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Nu. Este o intrebare din Biblie!

| Esperança a răspuns (pentru TutacBogdan):

Oamenii iubesc intunericul, nu lumina.
Domnul sa te binecuvanteze!