| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu este pentru noi, cine va fi impotriva noastra?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va incerca satana si adeptii lui, dar nu va avea sanse.

55 răspunsuri:
| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ai dreptate.Asta si voiam sa scot in evidenta!
Atunci cand Dumnezeu este cu tine nimeni si nimic nu mai poate fi impotriva ta!
Intr-adevar sunt multi impotrivitori insa nu au nici o autoritate asupra ta, nici o putere!

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Nu asta am vrut sa spun laughing. Teoria ta cum ca Dumnezeu te protejeaza daca esti crestin cade. Doar trebuie sa ne uitam in istoria recenta, dar si in istoria indepartata(primii ani ai crestinismului), atunci cand Dumnezeu lasa crestinii sa fie omorati in moduri oribile. Cred ca iti scapa liberul arbitru din toata povestea, Dumnezeu nu prea intervine in vietiile oamenilor, ii lasa liberi.
Probabil tu intrii pe parte spirituala, demonii nu au putere asupra ta... dar suferinta trupeasca(fizica si emotioanala) are putere, stai linsitita, daca tu nu ai parte de suferinta nu inseamna ca ceilati crestini nu sufera enorm. Trebuie sa privesti dincolo de cercul tau si atunci poti vedea suferinta peste tot.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru Esperança):

Aaa...deci refrenul e luat din Biblielaughing
Nici nu ma-si fi ganditlaughing

| Esperança a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Mda,probabil e inspirat din Romani 8:31.
Iti recomand sa citesti si tu din Romani, desi pe mine ce m-a schimbat si ce a avut mai multa putere asupra mea a fost Epistola lui Pavel catre Efeseni!

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Era bine daca ziceai doar "Probabil tu intrii pe parte spirituala, demonii nu au putere asupra ta" singura parte adevarata din ceea ce ai zis tu.
Suferinte, nu este om credincios care sa nu treaca prin suferinta!
Insa noi ne bucuram chiar si in necazurile noastre; caci stim ca necazul aduce rabdare, rabdarea aduce biruinta in incercare, iar biruinta aceasta aduce nadejde.

Caci intristarile noastre de o clipa lucreaza pentru noi tot mai mult o greutate vesnica de slava.
Pentru ca noi nu ne uitam la lucrurile care se vad caci lucrurile care se vad, sunt trecatoare pe cand cele ce nu sa vad sunt vesnice.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Da da, voi sunteti "favorizatii" lui Dumnezeu, stiu foarte bine povestea.

| Dumnezău a răspuns (pentru Esperança):

Ahem.Si de aceea a ucis atat de multi oameni, certificat prin Biblie, ca uraste pacatul.Simpla noastra existenta e dovada de ura a acelui Dumnezeu, ca se bat in cap liberul arbitru cu atotputernicia si puterea lui de a vedea trecut, prezent si viitor.Pacatele-eu,si cu Dumnezeul tau, n-avem aceeasi viziune despre ele.Si,oricum,YOU FAIL! Biblia spune ca Dumnezeu nu uraste nimic,dar mai spune si despre mania lui in nenumarate randuri.Zeu contradictoriu,care a scapat situatia de sub control,si, nu in ultimul rand, imaginar.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Toti am pacatuit si suntem lipsiti de Slava lui Dumnezeu!
El nu are favoriti.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

E dar cum nu? vrei sa ne uitam putin in VT?
Bun acu probabil vei zice, ca de cand a venit Isus lucrurile s-au schimbat...
Voi sunteti "favorizati" datorita faptului ca sunteti sfinti prin Isus.

| Esperança a răspuns (pentru MortemAeternum):

Da? Ma bucur sa aud astahappy
Pentru ca asta si este voia lui Dumnezeu cu privinta la noi. Sa fim sfinti cum si el e Sfant,insa acest lucru nu se poate fara ca sa acceptam Jertfa lui Isus Hristos!
Mi-ar place sa aud ca sunt favorita lui Dumnezeu,insa din pacate acest lucru nu se poate deoarece El niciodata nu o sa spuna nimanui ca e bun sau ca e favorit, pentru ca omul pana nu ajunge la desavarsire tot are de luptat si cu cat se apropie mai mult de Dumnezeu cu atat lupta e mai grea.
Asa ca Dumnezeu tot timpul va mai avea ceva de adaugat si noi trebuie sa urcam in fiecare zi o treapta, nu sa o coboram!

| Raniia a răspuns:

Toate promisiunile glorioase si pretioase ale Cuvantului lui Dumnezeu pe care le-am primit prin Isus sunt posesiunile mele actuale.Viata din belsug,vindecare si sanatate, succes, progres spiritual si tot ce este necesar pentru bunastarea mea totala imi apartin acum.Multi au fost privati de bucuria acestei mosteniri extraordinare in Cristos,pentru ca nu au stiut care le este mostenirea:,,Poporul Meu piere din lipsa de cunostinta'. Asadar,asupra mea, in calitate de copil al lui Dumnezeu, diavolul si demonii lui nu mai au nici o influenta.Prin urmare nu ma ingrijorez cu privire la activitatile lor pe pamant pentru ca am fost asezat cu Cristos,,in locul puterii'', mai presus de orice domnie, de orice stapanire si de orice putere.

| Esperança a răspuns (pentru Dumnezău):

Din cate am observat ai doar 16 anisori, mai cresti tu si poate o sa vezi ca lucrurile nu stau chiar asa!
Oricum dupa cum am vazut majoritatea ateilor de pe TPU au varste cuprinse intre 13-16 ani.

| Dumnezău a răspuns (pentru Esperança):

Aceleasi baliverne cliseice intalnite la majoritatea crestinilor,ce se incapataneaza sa creada in transcedenta si indefinibilitatea zeului iudeo-crestin. Orice are o definitie,si un interval in care se cuprinde,ca altfel,ori n-ar mai exista deloc, ori ar trebui inventat de cineva, ca Dumnezeul vostru.Tot folositi mereu dualitatea asta Bine/Rau de parca nu omul ar fi inventat chestiile astea,la fel ca dualitatea Dumnezeu/Satana,pentru a justifica anumite acte. Orice trebuie demonstrat,iar daca Dumnezeu(in cazul utopic ca ar exista) nu vrea sa se arate, inseamna ca are ceva de ascuns, cum ar fi rautatea lui nemarginita.Eu iti doresc sa te trezesti din basme si sa ajungi din cu picioarele pe Pamant,in the cold-blooded,hard reality,cum zic americanii,ca nu e bine sa traiesti in poveste cu zanisoare,iisusei, dumnezei, casnicii fericite si durabile.

| Dumnezău a răspuns (pentru Esperança):

Interesant argument ai adus.Foarte interesant! Nu aduce in discutie varsta unui individ,e un detaliu insignifiant, trebuie sa nu te uiti la varsta sau moaca, ci doar la ce idei are in cap.M-am lamurit in 16 ani de viata,ca Dumnezeu n-a avut absolut nicio interventie benefica in viata mea(daca ar fi existat),chiar daca am fost crestin practicant,pe fata. Daca ar fi existat, ar fi fost logic sa existe si ceva pozitiv in viata mea, ceea ce nu este cazul.Pentru mine,Dumnezeu, bunatatea sa, si toate notiunile ce-l cuprind sunt nule.Pentru mine,lucrurile stau exact asa cum zic eu,ca m-am lamurit de multe chestii pana acum,si nu am de gand sa imi abandonez ideile,ci sa le imbunatatesc,ca sa ajung sa creez o religie care sa faca din Om,Dumnezeu,si sa fie perfect logica.

Or fi multi atei in varstele cuprinse de tine,dar crestini sunt de toate varstele, si e destul de nasol, sa crezi in basme la +20 de ani.

| Esperança a răspuns (pentru Dumnezău):

Daca si ce ti-am zis eu mai sus ti se pare basm, atunci chiar nu am ce sa-ti mai zic decat sa te las in libera ta cugetare!

| Dumnezău a răspuns (pentru Esperança):

Nu e basm in intreaga sa alcatuire.Pur si simplu sablonul ala de casnicie perfecta ce l-ai aratat tu il gasesti doar in filme(neinspirate din real) si basme.Si mai era basm partea cu argumentul adus pentru existenta lui Dumnezeu, ca el e mai presus de toate si ce ai mai zis acolo.Ai devenit pentru un moment ceva soi de deista. Dumnezeu,ca sa-mi dovedeasca cel putin mie, ca exista, sa coboare aici si sa avem o discutie indelungata!

| Esperança a răspuns (pentru Dumnezău):

Si ce vrei sa spui ca am mintit?
Eu ti-am zis exact asa cum este viata mea alaturi de persoana pe care am ales-o prin credinta, alaturi de persoana pe care am gasit-o in urma rugaciunilor mele.
Si sa nu crezi ca m-am rugat de 2-3 ori si pac a aparut. nu!
Ci dupa 1 an de zile s-au intamplat toate astea!

Dumnezeu vorbeste omului cand intr-un fel,cand intr-altul insa omul nu ia seama!
Asa ca asteapta tu mult si bine ca Dumnezeu sa se coboare in trup de Slava sa il vezi tu si sa mai si traiestihappy
Crezi ca n-ar putea sa se coboare? Ba ar putea, insa El nu vrea moartea pacatosului ci vrea mantuirea lui.
Dar niciodata sa nu spui niciodata.
Deoarece au mai fost si altii inaintea ta care au vrut sa il vada pe Dumnezeu si dorinta lor s-a implinit, dar au terbuit sa plateasca un pret!
Deci ai grija ceea ce iti doresti, ca s-ar putea sa primesti!

| Dumnezău a răspuns (pentru Esperança):

Nu e vorba de minciuna,ca atat timp cat tu crezi in ce spui,automat pentru tine,e adevarat,dar mie mi se pare de domeniul fantasticului. Oricum,persoane de genul asta sunt mai mult mit, ca trebuie sa existe disensiuni automat intr-o relatie, dar tare mi se pare ca tu exagerezi anumite detalii.Nu ca m-ar interesa dar ce varsta ai? Undeva la 29-30 de ani?

Daca el ar vrea "mantuirea" mea mi-ar da un semn,insa,de vreme ce nu a aratat nimic, eu iau atitudinea lui Toma, insa dusa mai la extrem.Eu platesc orice pret,dar vreau sa il vad pe acest Dumnezeu al tau,nu in vise,nu in felii de paine prajita sau portocale,ci de-a binelea,chiar de-ar fi sa crap si fac ca Tom din desene. Oricum, e ridicola existenta lui Dumnezeu, deci pas.

| niko200 a răspuns:

"Lucifer"

| Esperança a răspuns (pentru Dumnezău):

"Deci pas" spui celor din gasca ta, nu mie!

| Dumnezău a răspuns (pentru Esperança):

Hmm,ne simtim afectati cumva? Nu ti-am zis pas tie, ci ideei de Dumezeu ce am dedus-o din Biblie.Nu mai sari ca arsa la orice...o fi semn de PMS?

Ia ceva sa-ti treaca: http://www.youtube.com/watch?v=ck-PKui_OGA&feature=related

| Esperança a răspuns (pentru Dumnezău):

Nu,nu ma simt afectata si nu este nici un semn de PMS.
Ce am uitat eu sa specific este faptul ca sotul meu inainte sa il cunosc eu,era ateu,desi mergea la biserica de ortodocsi,el nu credea in Dumnezeu pentru ca zicea asa cum ziceti si voi nu avea semne,dovezi etc.
Dar uite ca el a devenit interesat de Dumnezeu l-a cautat si l-a gasit, doar ca l-a gasit in alta religie.
A pus semne inaintea lui pentru a vedea daca exista si i s-au implinit.
Apoi a urmat biserica unde l-a cunoscut pe El si azi este un om plin de Duhul Sfant, dar din pacate nu poate sa isi faca cont pe TPU, pentru ca este destul de ocupat!

| Dumnezău a răspuns (pentru Esperança):

Singura situatie in care se merita sa intri intr-o biserica,este sa fie catolica,si sa te pui la orga aia epica,ce are cateva zeci de tuburi. smug
Totusi, istorisirile tale tot imi par tipice crestinilor, ce mereu aduc vorba de descoperirea acelui Dumnezeu.

| Esperança a răspuns (pentru Dumnezău):

Eu nu am facut altceva decat sa iti spun adevarul, nu te-am mintit cu nimic!

| Dumnezău a răspuns (pentru Esperança):

Adevarul tau, ar fi de preferat sa subliniezi asta, pentru ca nu e valabil si pentru mine.