| Meme10Memu a întrebat:

Dacă Dumnezeu nu există, atunci nici valorile morale obiective nu există? Dacă Dumnezeu nu există, valorile morale obiective există?
Daca valorile morale obiective exista atunci inevitabil si Dumnezeu exista. Valorile morale obiective exista. *?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Meme19memu discuta cu mine pe tema Bibliei ca se vede ca cunosti si iti place lasa-l /o pe @ dany1988 care este un pagan/a precum curva din Babilon, este un user/a pusa de satan sa denigreze invatutile bibliei si spune numai lucruri rele, un hulitor mai mare la adresa Bibliei nu ar fi nici insusi Lucifer de ar fi prezent pe aici.
Habar nu are ce zice dar vorbeste prostii.
Cand au fost primii oameni Dumnezeu a ingaduit incestul pana la un anumit punct, altfel rasa omeneasca nu ar fi ajuns astazi la peste 7 miliarde de oameni, ar fi fost 20 de oameni care ar fi trait cateva sute de ani si care ar fi murit si punct.
Ca sa intelegi logica lui Dumnezeu trebuie sa ai HAR in primul rand si apoi sa nu pui la indoiala ceva facut de EL, pentru ca el prin definitie este Creatorul tuturor lucrurilor, iar El stie si unde sa dea bine si unde sa dea rau, logica sa depaseste cu mult logica pamanteasca.
E ca si cum tu un pipi in drum incerci sa te dai mare pe langa unul care calculeaza cu precizie milimetrica aselenizarea unei navete spatiale spunandu-i tu niste formule matematice asta esti tu dany1988, atat de mici ba mai mici suntem raportati la cunoaterea Creatorului.
Cine nu crede sa nu creada dar sa aiba bunul simt sa nu huleasca.
Nu stiu daca tuturor va merge bine, mai ales tuturor paganilor sau ateilor, dar eu stiu destui oameni credinciosi care nu stiu nici de boala, nici de tristete nici de suspin, plus ca eu l-am cunoscut pe Dumnezeu intr-un mod particular (si nu voi spune aici detalii vreodata), dar va spun ca El exista si fiecare il poate cunoaste sau recunoaste atunci cand are nevoie de o minune iar ea se intampla, dar hulitorii si antihristii vor spune ca totul e intamplator si tine de noroc, de parca viata e un joc de pacanele!

44 răspunsuri:
| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Nu ai ce cauta la tribunal chiar daca esti furat, batut etc. fiindca spui ca nu exista moralitate obiectiva.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu dau nici doi bani pe părerea ta așa că te rog, încearcă.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Verifica daca merge dusul.

| Ineys a răspuns:

Moral/imoral se raporteaza automat la societate, citeste pe Dex si ai sa vezi, deci implicit e vorba de subiectivitate. Subiectivitatea societatii ca un intreg, nu a unui singur individ.

Obiectiv: Care există în afara conștiinței omenești și independent de ea.

Soarele rasare in fiecare zi - obiectiv.
Verde e mai frumos decat rosu - subiectiv.

"Valorile morale obiective exista?" - Nu.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Exista moralitate obiectiva pentru ca oridecate ori nu s-a recunoscut ca exista au aparut conflicte internationale.

Si asta duce pana la a hotara cati copii sa aiba o familie. A face mai multi copii decat permite suprafata pamantului pentru un trai decent e imoral si conduce la conflicte si moarte.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Daca Dumnezeu nu ar exista nu ar fi morala. Nu tin vorbele tale. Degeaba te chinui.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

DAAAAAAAAAAAAAA, considerand ca tu deformezi intelesul Bibliei. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru Meme10Memu):

Regele babilonului Nabucodonosor daca la el te referi a fost presat de Dzeu sa atace Israelul si sa-i ia ca si robi, dupa cei 70 de ani de robie si Babilonul primeste pedeapsa divina asa cum afirma Dumnezeu prin proorociile lui Ieremia.
Dar stii de ce Dumnezeu este atat de deranjat de propriul popor ales (Israel, Iuda)? incat alege sa-i dea uciderii si robiei?

| Meme10Memu explică (pentru Simpatic):

Evreii au avut parte de binecuvantari speciale.