| anonim_4396 a întrebat:

Daca dzeu e atotputernic, de ce cand a creat planetele si restul, in a 7 zi a avut nevoie de odihna?

39 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Job full tine, salariu 0, mai sta si sa ierte pacatosii (Doamne noi suntem prieteni, da? )... si tu ce vrei, fără zi libera? Asta e inuman.

| anonimg a răspuns:

"Sabatul a fost facut pentru om." (Marcu.2:27)
Aici nu e vorba de odihna fizica, ci spirituala. Nu Dumnezeu a avut nevoie de odihna; si nici macar Adam. Caci Adam a fost facut in ziua a 6-a, iar in ziua a saptea urma Sabatul.
Geneza 2:2 suna asa: "În ziua a şaptea Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea, pe care o făcuse; şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse."
Eu sunt de acord cu acest comentariu:
""S-a odihnit". Verbul „S-a odihnit", shabath, înseamnă literal „a înceta" lucrul sau activitatea (vezi Geneza 8, 22; Iov 32, 1; etc.). După cum un meşter încheie lucrarea sa, atunci când a adus-o la nivelul idealului său şi, în felul acesta, încetează să lucreze la ea, tot aşa într-un sens infinit superior Dumnezeu a încheiat creaţiunea lumii prin încetarea de a mai produce ceva nou, şi apoi S-a „odihnit". Dumnezeu nu S-a odihnit pentru că avea nevoie de odihnă (vezi Isaia 40, 28). Prin urmare, odihna lui Dumnezeu nu este nici rezultatul epuizării, nici al oboselii, ci încetarea ocupaţiei anterioare."

| Stefanel94 a răspuns:

In a 7-a zi a contemplat ceea ce a creat.

| RAY a răspuns:

Pentru ca in mitologia sumeriana asa era scris ce naiba putina istorie nu strica http://ro.wikipedia.org/wiki/Mitul_crea%C8%9Biei

| Innsbruck a răspuns:

laughing super intrebare. Dar daca el a facut totul din nimic, de ce i-a luat o coasta lui Adam facandu-l sa sufre ca sa o creeze pe Eva?

| questsoul a răspuns:

A avut nevoie de odihna in mod simbolic pentru a ne arata noua ca avem nevoie de odihna.

| mysterious1 a răspuns (pentru KodrutZ):

laughing)) continu tot asa, poate ca in tinereti esti mai tare si poti rezista mai mult dar pe urma o sa-ti urasti batranetea

| KodrutZ a răspuns (pentru mysterious1):

Nu o sa imi urasc nici o batrinete. Si acuma bag ca migu' cind e cazul si daca mi se pune pata sa imi iau liber, imi iau liber. Cit vrea muschiul meu, ca e pe banii mei doar. Dau un email redactorului sef si ii zic ca o sa lipsesc aproximativ x zile/saptamini, pa si pussy.