| anonim_4396 a întrebat:

Daca dzeu e atotputernic, de ce cand a creat planetele si restul, in a 7 zi a avut nevoie de odihna?

39 răspunsuri:
| DragosConstantin a răspuns:

Crezi ca daca pui intrebari de genul acesta o sa schimbi mentalitatea crestinilor? O sa gaseasca o cale sa-si apere credinta si zeul.

Mai mult ca sigur dupa cateva secole o sa apara alte religii si o sa renunte la religiile actuale. Daca ciobanul schimba locul de pascut crezi ca oile nu o sa-l urmeze?

| anonim_4396 explică (pentru DragosConstantin):

"O sa gaseasca o cale sa-si apere credinta si zeul." tocmai de aia ziceam "interesant" la ce a zis beans. orice le-ai zice, tot gasesc ceva. de aia si pun intrebari. nu-s genul de ateu sa il fac pe altul sa "renunte" la religie, cum eu am vazut prin "furtuna" de prostii si minciuni asa sa vada si altul, daca nu, sa pupe adidasii la popa. dar mereu vreau sa vad ce raspunsuri mai gasesc, e amuzant.

| LaLaura a răspuns:

Sa ne arate noua ca noi avem nevoie de odihna, de, nu suntem atotputernici si sa nu incalcam acesta regula ca tot noi avem de suferit ( fizic ma refer).
Asta a fost o mica opinia a mea, acum doar el stie de ce a vrut sa se odihneasca sau daca chiar s-a odihnit, cine poate sa stie asta daca nimeni nu l-a vazut?

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Interesant, nu as fi crezut ca esti religioasa.

| KodrutZ a răspuns (pentru LaLaura):

Ete avem pe naiba nevoie de odihna. Am lucrat la un moment dat pentru o companie americana si contactul meu de acolo era un omulet super ok care avea patru copii, nevasta statea acasa, iar el lucra trei joburi, cam 12-16 ore pe zi, 7/7. Nu se plingea, era multumit. Depinde de mentalitate. La noi cind vezi toti cum se pling ca trebuie' sa ia si sa munceasca oleaca sau ca vai, nu le ajung banii de la un job dar cum sa isi mai ia inca unul, ti se ridica parul in cap. De cruciulitele rosii din calendar nu mai zic. Poti fi fericit cu 365 de zile de munca pe an la fel cum poti sa te lamentezi non-stop cu 20 de ore de lucru pe saptamana...

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost, chiar foarte mult, dar sunt lucruri pe care nu le-am putut intelege si nu m-am putut impaca cu ele, asa ca am preferat sa nu mai fiu credincioasa, dar sa respect unele cutume si sa iau din fiecare religie cate putin.

| LaLaura a răspuns (pentru KodrutZ):

Avem nevoie, poate nu observi acum, dar mai incolo o sa observi.
Ai mei lucreza in santier de peste 20 de ani, ca sodori, atunci cand erau tineri nu se plangeau de nimic, doarmeau daca apucau pe fiare, lucrau 6 zile pe saptamana, ei acum la aproape 50 de ani, au probleme cu oasele, au osteoporoza, mama are probleme cu spatele, tata cu gatul de la fumul inhalat, mama vine aproape in fiecare luna cu cate un span in ochi sau prinsa de flama, si crede-ma ca are probleme destul de grave cu vederea.
Deci, ai nevoie de o pauza, organismul are nevoie de odihna, nu suntem roboti si daca vrem sa fim sanatosi trebuie sa respectam organismul.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Ai nevoie de odihna omule. stiu pe cineva care nu simte oboseala, are o anumita "boala". doarme doar 4 ore pe zi, din cauza acelei chestii. si dupa nu stiu cati ani a cazut din picioare, cand a ajuns la spital i-au spus ca e din cauza oboselii, chiar daca el nu simte asa ceva, asta nu inseamna ca "corpul nu are nevoie de asa ceva. deci e bine sa o mai lasi mai moale, cand iti permiti, nu de alta, dar sa nu zica profesorii la copilasii tai "aa, ai venit cu bincul la scoala, ce dragut", stii tu? laughing tongue

| KodrutZ a răspuns (pentru LaLaura):

Pai avind in vedere mediul in care lucreaza, si daca lucrau 3 ore pe zi, tot ajungeau sa aiba probleme de sanatate. Asa si maica-mea a lucrat in mediu toxic/praf si chit ca lucra 5 zile pe saptamana de obicei, tot are probleme de sanatate girla, abia pensionata. Somn si mincare cum trebuie plus deconectare total in concediu si poti sa duci bine-mersi luni intregi de 7/7.
@Endoryus: Odihna e una, o zi din saptamana sau doua irosite, e alta. Macar daca te-ai odihni in zilele alea, dar multi crapa in ei ca jitele mincaruri grase, toarna alcool, nu dorm cum trebuie si mai ales cit trebuie si dupa aia vai, probleme.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Ai dreptate

| LaLaura a răspuns (pentru KodrutZ):

E opinia ta, dar eu prefer sa ii dau organismului o pauza meritata, plus ca si pshicul are nevoie de un pic de pauza, si daca lucrezi 8 ore ( nu mai spunem de ore peste program) pe zi timp de 7 zile crezi ca ai o mancare buna sau odihna suficienta. Esti ca un robot. Eu prefer sa ma bucur de viata, nu doar sa o muncesc, am doar o viata, iar munca nu e totul.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

" iar munca nu e totul." cui ii place munca laughing. eu muncesc pentru ca imi aduce bani, nu e ca ma trezesc dimineata la 5 cu zambetul pe buze gen " ah, ce bine ca ma duc la munca". dar asta e. daca nu ne-am nascut si noi milionari laughing

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar nu ar trebui sa iti neglijesti acum sanatatea, psihicul si viata ca iti aduce bani. Banii nu sunt totul.
Cum miliardarii nu sunt multumiti doar cu bani.

| KodrutZ a răspuns (pentru LaLaura):

Inseamna ca nu iti place ce faci. Asta e buba la noi, majoritatea muncesc ca sa nu moara de foame si nu fac ceea ce chiar le-ar place/li s-ar potrivi. Bine, ca nici scoala nu face absolut nimic in directia asta.
@Endoryus: Cu mentalitatea asta nu o sa ajungem niciodata milionari, din pacate. Ma includ si pe mine aici, sa nu crezi ca ma consider superior din punctul asta de vedere. Erau niste discutii foarte interesante pe Quora pe tema somnului aparent insuficient.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Foarte adevarat.dar zi-mi si mie ce ai face daca seful iti cere sa ramai peste ore? ii zici "nu sefu, eu trebuie sa am grija se sanatatea mea, ma duc acasa la 8 cat trebuia "? nu poti pentru ca alta data nu iti mai zice, sau poate sa te dea si afara daca e unu tampit

| LaLaura a răspuns (pentru KodrutZ):

Deocamdata nu fac nimic, dar nu vrea ca munca sa imi ocupe tot timpul pe care il am, vreau sa ma bucur si de atceva in afara de munca. Poate ca o sa imi placa meseria pe care o aleg si o sa vin cu drag, dar nu vreau ca munca sa fie totul pentru mine.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact asta faci. Asta am facut, am plecat ziua urmatoare de acolo, desi puteam sa nu plec (trebuia sa semnez aia cu desfacerea contractului de munca de comun acord), iar colegii se uitau la mine ca la un erou ca am avut tupeu sa le dau peste bot la fraieri. M-am dus frumos acasa si ziua urmatoare am revenit frumos la activitatea de freelancer - mai putina bataie de cap, mai multi bani, mai putin timp pierdut aiurea, nimeni care sa mi se uite peste umar si sa comenteze ca plec la 6 punct. Intotdeauna exista alternative, doar ca natia romana nu prea are singe in instalatie. Adica nu are deloc, ca sa pun problema cum e. Vezi numai prosteala cu nivelul salariilor. Te plingi ca ai salariul mic? Atunci de ce te-ai angajat pe salariul ala? Ca esti jita, de aia. Eu am avut salariul dublu fata de restul firmei, desi nu lucram dublu. Cum am facut asta? Nici macar nu m-am dat bine pe linga sefi, ci dimpotriva. Am stiut sa ma vind, atita tot.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu esti obligat sa stai, stai daca doresti, iar daca ai un sef de genu care te da afara ca ai dreptul sa decizi cat vrei sa muncesti ( minim 8 ore), atunci plec eu de acolo. De 2 ori mi-am dat demisa ca nu se respectau minim de drepturi impuse de lege. Bine, poate ca nu am fost atat de saraca incat sa ma omor pe o munca care nu imi respecta drepturile, dar prefer sa fiu sanatoasa pentru copii care o sa ii am, si sa pot face copii ( ultimul loc de munca nici nu avea wc si stateam cu usa deschisa la -20 de grade afara).

| KodrutZ a răspuns (pentru LaLaura):

In loc sa iti dai demisia trebuia sa faci reclamatie la ITM. Sau si demisie si reclamatie. Sau demisie, reclamatie, proces.

| anonim_4396 explică (pentru LaLaura):

Eh, asta e diferenta in ati permite sa alegi ce loc de munca vrei si in a nu avea de ales.

| LaLaura a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu eram angajata oficial, ci doar in probe cica. Si deci nu aveam ce sa fac, si nu mi-am mai batut capul, am spus de ce nu mai doresc sa lucrez si asta a fost tot, oricum dupa ce am lucrat 5 zile a cate 10 ore pe zi in fiecare zi si in frig, am avut niste probleme cu spatele de nu mai puteam sa ma dau jos din pat.

| LaLaura a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu sanatea ai mereu de ales, asta daca ti la ea si vrei sa traiesti.

| KodrutZ a răspuns (pentru LaLaura):

Pai trebuia sa iti iei zborul dupa cinci minute. Ce loc de munca e ala unde crapi de frig pe doi lei? Banuiesc ca nu pazeai frontiera de stat... :/

| LaLaura a răspuns (pentru KodrutZ):

Am spus ca poate se remediaza, adica si spusesem ca ma derajeaza frigul si replica a fost ca " trebuie sa vada clientii ca e deschis". Era la un amanet si mi se promisese marea cu sarea, ture de schimb si pauza de 1 ora la pranz ( care nu era nicio pauza). Ma gandeam ca pana ma angajez in domeniul in care am terminat facultatea, sa nu stau degeaba acasa, dar nici sa ma imbolnavesc nu prefer.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Tu zici de laura dar nu stiu eu daca ai auzit de jocul Metro Last Light. aia au dat faliment la scurt timp dupa ce au scos jocul si ziceau aia saracii, ca stateau cu 4 straturi de haine pe ei ca nu avea ala bani sa dea drumu la caldura. stateau cu niste radiatore micute, dar alea le aveau langa pc, sau ceva de genul, ca sa nu inghete, vai mama lor

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzit, jucat, terminat, foarte bun Metro Last Light. Astia oricum erau prin Rusia, asa ca se explica. Frig-frigutz la ei... tongue

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca isi place ceea ce faci te asigur ca te trezesti cu zambetul pe buze, problema e ca nu ne alegem bine meseria

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

laughing ai dreptate. pacat ca a dat faliment aia, totusi am citit ca drepturile pentru Metro au fost cumparate de cineva, cine stie poate in ani om vedea o continuare sau o reincepere. Amundou mi-au placut la nebunie

| mysterious1 a răspuns (pentru KodrutZ):

laughing)) continu tot asa, poate ca in tinereti esti mai tare si poti rezista mai mult dar pe urma o sa-ti urasti batranetea

| KodrutZ a răspuns (pentru mysterious1):

Nu o sa imi urasc nici o batrinete. Si acuma bag ca migu' cind e cazul si daca mi se pune pata sa imi iau liber, imi iau liber. Cit vrea muschiul meu, ca e pe banii mei doar. Dau un email redactorului sef si ii zic ca o sa lipsesc aproximativ x zile/saptamini, pa si pussy.

| RAY a răspuns:

Pentru ca in mitologia sumeriana asa era scris ce naiba putina istorie nu strica http://ro.wikipedia.org/wiki/Mitul_crea%C8%9Biei

| anonimg a răspuns:

"Sabatul a fost facut pentru om." (Marcu.2:27)
Aici nu e vorba de odihna fizica, ci spirituala. Nu Dumnezeu a avut nevoie de odihna; si nici macar Adam. Caci Adam a fost facut in ziua a 6-a, iar in ziua a saptea urma Sabatul.
Geneza 2:2 suna asa: "În ziua a şaptea Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea, pe care o făcuse; şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse."
Eu sunt de acord cu acest comentariu:
""S-a odihnit". Verbul „S-a odihnit", shabath, înseamnă literal „a înceta" lucrul sau activitatea (vezi Geneza 8, 22; Iov 32, 1; etc.). După cum un meşter încheie lucrarea sa, atunci când a adus-o la nivelul idealului său şi, în felul acesta, încetează să lucreze la ea, tot aşa într-un sens infinit superior Dumnezeu a încheiat creaţiunea lumii prin încetarea de a mai produce ceva nou, şi apoi S-a „odihnit". Dumnezeu nu S-a odihnit pentru că avea nevoie de odihnă (vezi Isaia 40, 28). Prin urmare, odihna lui Dumnezeu nu este nici rezultatul epuizării, nici al oboselii, ci încetarea ocupaţiei anterioare."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Job full tine, salariu 0, mai sta si sa ierte pacatosii (Doamne noi suntem prieteni, da? )... si tu ce vrei, fără zi libera? Asta e inuman.

| bleakk a răspuns:

Daca te-ar fi interesat cu adevarat si nu ai fi dorit sa pui o capcana crestinilor te.ai fi informat singur si ai fi aflat ca Dumnezeu s.a "odihnit" pentru a oferi omului ziua de odihna ca semn de aducere aminte ca El este Creatorul si nu ca ar fi avut nevoie cum pretinzi

| anonim_4396 explică (pentru bleakk):

Interesant

| Innsbruck a răspuns:

laughing super intrebare. Dar daca el a facut totul din nimic, de ce i-a luat o coasta lui Adam facandu-l sa sufre ca sa o creeze pe Eva?

| questsoul a răspuns:

A avut nevoie de odihna in mod simbolic pentru a ne arata noua ca avem nevoie de odihna.

| Stefanel94 a răspuns:

In a 7-a zi a contemplat ceea ce a creat.