| OctavianDanielMaria a întrebat:

Daca Moise a primit tablitele cu legi pe muntele Sinai, atunci cine le-a adus? Presupun ca erau cam grele.

34 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Tablitele alea era o lucrare fina cu scris marunt. O tablita avea vreo 3 Kg. Dumnezeu i le-a taiat subtiri. Au fost scrise cu un fel de vopsea durabila sau scrijelite cu un obiect ascutit.

| xerxes1 a răspuns:

Erau mai multe tablite.Moise a mai pierdut din ele, a mai spart, a mai aruncat dupa caini si a ramas doar cu 10.
Egiptenii aveau setul de legi complete in codul lui Hammurabi.
Zeul evreilor doar a dat copy/paste cu imprimanta lui 7d.

| LOVW a răspuns:

Erau tăblițe, nu aveau cum să fie grele.
În adevăr, Moise le-a primit pe muntele Sinai de la Dumnezeu după ce a terminat de vorbit cu Moise i-a dăruit tablele Legii ( Legământului ).
Ele erau scrise cu degetul Domnului, erau cu scrisul lui Dumnezeu, lucrarea Sa. Este greu de crezut însă acestea sunt adevărate.

Răspuns utilizator avertizat
| LOVW a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am spus clar din mâna cui au venit și cine le-a scris în răspuns, numai bine : )

Răspuns utilizator avertizat
| LOVW a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este spirit dar asta nu Îl împiedică să nu poate scrie ceva care să le dea lui Moise, El este Dumnezeu și este suveran.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te compari cu Moise? Omul care s-a rugat mereu pentru evrei chiar dacă aceștia se tot răzvrăteau? Moise a fost smerit, nu a considerat niciodată că merită ceva, deși a fost mai bun ca noi.
Iar tu vii cu pretenții să primești un castel. Isus a spus să căutăm întâi Împărăția lui Dumnezeu.
Oricum nu ești serios în întrebări, de ce le mai pui?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dumnezeu stia ca moise le va sparge cand va ajunge jos?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu faci parte dintr-un regn, si eu care credeam ca doar tu esti un regn. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Noi NU, dar tu stii ce este cel mai bine pentru tine, limax cumva? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te rogi pentru lucruri materiale. Când plecăm de aici nu luăm nimic cu noi.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am voie?laughing Nici nu știu la ce te referi.
Poate să fie inventat de oricine, cât timp este util îl voi folosi.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu este interzis să folosești ceva inventat de un homosexual. Chiar dacă Biblia este contra homosexualității.